More
  Ana SayfaELEŞTİRİ“No Name Queen” Tiyatro Oyununu Sizler için Yorumluyorum

  “No Name Queen” Tiyatro Oyununu Sizler için Yorumluyorum

  Dandun Tiyatro’nun “No Name Queen” tiyatro oyununu, dün akşam Asmalı Sahne’de izleme fırsatı buldum.

  20 Ocak 2023 Cuma günü izlediğim “Girls” oyunuyla birlikte bu sezon ikinci defa Dandun Tiyatro ile buluşmuş oldum. Çok zaman geçmeden yeniden misafirleri olduğum için mutluyum.

  İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nde okurken 2017 yılında Craft Atölye’de oyunculuk eğitimine başlayan aynı zamanda modern dans ve performans sanatı üzerine kurslar ve araştırmalara katılıp çeşitli tiyatro oyunlarında yardımcı yönetmenlik ve reji asistanlığı yapan, 2022 yılında kurulan Dandun Tiyatronun kurucu ortağı ve yapımcılarından Bahar Seki’nin otobiyografik metin olarak kaleme aldığı, Koç Üniversitesi İşletme Bölümü’nde okurken 2015 yılında Craft Atölye’de oyunculuk eğitimine başlayan. Londra’ da bir çok oyunculuk, yazarlık kurslarına katıldıktan sonra oyunlarda asistanlık yaparken yeni keşfettiği oyunların çevirileri yapmaya başlayan. 2019’da Kadir Has Üniversitesi’nde Oyunculuk Yüksek Lisans Eğitimini tamamlayan. 2021 yılında Germinal Tiyatro’nun Bir Istakozu Öldürmenin En İnsancıl Yolu isimli oyununun çevirmenliğini ve yönetmenliğini yapan. 2022 yılında kurulan Dandun Tiyatro’nun kurucu ortağı ve yapımcılarından Deniz Ekinci’nin yönettiği tek kişilik Tiyatro oyununda Bahar Seki, kendi hayatından kesitleri bizlere aktarıyor.

  Merak edenler için Oyunun konusunu şöyle anlatayım, hayat hiçbirimize baktığınızda bir şeyleri altın tepside sunmuyor. Hepimiz hayatın zor şartlarında hedeflerimize yürürken zor engebeli yollardan geçiyoruz. Bahar Seki’de bizden biri ve kendi hayatından kesitleri bizlere aktarıyor.

  Oyunun yorumuna geçmeden önce benimde söyleyeceklerim var değerli sanatsal faaliyetler takipçileri; hayata dört elle sarılan genç bir ekibin kurduğu Dandun Tiyatro’nun sadece iki oyununu izledim ve şunu gördüm. Belgesel tiyatro, taşlama, toplumsal cinsiyeti ele alan ve hayatın toz pembe olmadığının altını çizen oyunlar. Gerçek yaşamla tiyatronun büyülü dünyasının iç içe yoğrulduğu farklı tiyatro anlayışlarını ve türlerini gündeme getirmeyi kendilerine ilke edinmişler.

  Ve geçelim dün akşamki izlenimlerime; Hepimiz, dünyaya hayat denilen sahnede kendimiz için büyük bir rol oynamak için geliriz. Yani kendi hayatlarımızın başrol oyuncusuyuz. Tabi ki bu çok da kolay değil. Ancak önce kendinize olan öz saygınızı yitirmezseniz başaramamanız için hiçbir engel yok. Bu sebepten her türlü zor engebeli yollardan geçerken zorlukların nasıl aşılabildiğini kendi hayatı üzerinden gösteren Bahar Seki sahnede olabildiğine profesyoneldi. Metnin genel olarak ikinci plana itildiği tiyatrocu ile seyircinin arasındaki mesafenin kaldırıldığı bir reji izledik. Deniz Ekinci buna özellikle titiz bir yaklaşım göstermiş. Tiyatro Oyuncularının karşılarındaki seyirciyi etkilemede en önemli silahı bana göre samimiyetidir. Ben o içtenliği ve samimiyeti gördüm. Bir önceki yazımda da bahsettiğim gibi, tiyatro sahnesinde tek başına seyirci karşısına çıkmak çok zor. Sahnede tek başınasın seyirci ile birebir muhattapsın dolayısıyla sahne performansın gerçekten etkileyici olmak zorunda. Dün akşamki izlenimim doğrultusunda, Bahar Seki’nin kendi hayatından kesitleri bizlere aktarırken, harcadığı yoğun, fiziksel efor ile bir an olsun bizleri oyunun duygusundan koparmadığı yönünde olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

  Dip not : ünlü starların var olduğu tiyatro oyunlarına bende meraklıyım, sulu zıpır ya da yüzeysel oyunları seven izleyici kitlesi arasında bende varım. Ama burada önemli altını çizmem gereken şey. Tiyatroda sadece ünlü starların var olduğu, sulu zıpır ya da yüzeysel oyunları izlemek sanata saygısızlık yapmak demek. Bu açıdan günümüz sorunlarıyla hesaplaşmaktan kaçınmayan oyunları da izlememizde fayda olduğunu düşünüyorum.Tiyatronun temel misyonu toplumu eğitmektir. Dandun Tiyatro’nun bu temel misyonu sahiplenen genç ve dinamik bir ekibi var. Azimlerinden dolayı tüm ekibi tebrik ediyorum, bu yolda devam etmelerini rica ettiğimi, bir kez daha tekrarlıyorum. Kendileri istediği sürece onların yanında olmaya ve desteğimi esirgemeyeceğime sizlerin huzurunda söz veriyorum.

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler