More
  Ana SayfaELEŞTİRİTiyatro oyuncusu Aytek Önal'ın hayali olduğu "Bir Karagöz Oyunu "Balık Tezgahı", "Salıncak",...

  Tiyatro oyuncusu Aytek Önal’ın hayali olduğu “Bir Karagöz Oyunu “Balık Tezgahı”, “Salıncak”, “Yazıcı”

  Tiyatro oyuncusu Aytek Önal’ın hayali olduğu “Bir Karagöz Oyunu “Balık Tezgahı”, “Salıncak”, “Yazıcı” bir beyaz perde üzerine gölgeleri yansıtmak esasına dayanan tiyatro çeşidi. “Balık Tezgahı”, “Salıncak”, “Yazıcı” Aytek Önal’ın özel ricası ve nazik davetleri sonucunda bu üç oyunu da izleme fırsatı buldum.

  Hayâlî Aytek Önal kültürümüzün önemli mihenk taşlarından olan Karagöz ve Hacivat gölge oyunlarını yeni gösterilerle zenginleştirerek izleyicisine sunuyor.

  Aslında hepimiz gibi sıradan günlük dertleri olan iç dünyasında yaşadıklarını çok da dışa yansıtmayan bir tiyatrocu. Ama sahne arkasında gayet rahat ve yaptığı işten ciddi anlamda keyif alan bir profesyonel Aytek Önal. (İltifat değil gözlem).

  İzledğim oyunları az daha detaylandırırsam; Bence bu üç (“Balık Tezgahı”, “Salıncak”, “Yazıcı”) oyununda başarısı kuklayı oynatan kişinin yani Aytek Önal’ın ses tonunu her tip ve karakterde faklı ayarlamasına ve taklit yeteneğinin güçlü oluşuna bağlı. Yaptığı işten ciddi anlamda keyif almasının da payı büyük. Başarı eşittir çocukları sevmek, Karagöz oyununa ilgi ve eşittir tiyatro sevgisi.

  Daha önce de belirttim seyirci koltuğundaki çocukların ve ebeveynlerinin de keyif aldığı. İki tarafın karşılıklı pozitif yüklü elektiriğin ciddi anlamda yüksek bir enerjiye dönüştüğü üç (“Balık Tezgahı”, “Salıncak”, “Yazıcı”) farklı oyun.

  Dip not: Balat Oyuncak Müzesi ve Aytek Önal sanat adına çok kıymetli bir davranış sergileyip geleceğimiz olan çocukların “sanat” ile büyümesine vesile oluyorsunuz. Ayağınıza taş değmesin.

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler