More
  Ana SayfaELEŞTİRİHep Yek: Düğün

  Hep Yek: Düğün

  Hep Yek serisin 6. filmi “Hep Yek: Düğün” Sinema filmini dün akşam Gala gösteriminde izleme fırsatı buldum.

  Bilal Kalyoncu’nun senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği Hep Yek serisin 6. filmi “Hep Yek: Düğün” Sinema filminin oyuncu kadrosunda İnan Ulaş Torun, Önder Açıkbaş, Çağan Atakan Arslan, Savaş Satış, Merve Cin, Burak Satıbol, yer alıyor.

  Hep Yek: Düğün, büyük bir mafyanı kızını kaçıran iki arkadaşın yaşadıklarını konu ediyor. Başlarından macera eksik olmayan Altan ve Gürkan, kendilerini yine birbirinden zorlu durumların içerisinde bulur. İstanbul’dan kaçan ikili, İç Anadolu’nun en büyük mafyasının kızını kaçırır. Peşlerine düşen mafyadan kurtulmaya çalışan Altan ve Gürkan, bu süreçte ortalığı birbirine katar. İçine düştükleri durumdan kurtulmaya çalışırlarken onları büyük bir sürpriz beklemektedir.

  Değerli Sanatsal Faaliyetler takipçileri kendimce yorumlayayım hazırsanız. Dünya sinema sektöründe, sinema ile uğraşanların ve eleştirmenlerin dikkatini çeker bir konuma geldi Türk sineması. Bazen düşünüyorum dünya sinema sektöründe bu kadar çok çeşit varken neden Türk sineması? Ülkemizdeki politik ve kültürel dönüşümü yansıtması açısından, çoğunlukla toplumsal cinsiyet, toplumda erkek egemenliğinin ele alınması açısından ve özellikle mizah açısından tüm dünya sinemasında önemli bir yere sahip bana göre. Hep Yek serisi için benimde söyleyeceklerim var ben serinin hemen hemen tüm filmlerini izledim ancak dikkatimi çeken şey; yine maalesef Hep Yek serisi ile ilgili yapılan olumsuz eleştiriler. Özellikle bundan rahatsız olduğum için yazıyorum bu yazıyı. Kimse içinde bulunduğu sinema sektöründe kendi günahına bakma niyetinde değil. Herkesin gözü diğer yapılan projelerin üzerinde. Birini taşlamak için fırsat kolluyor. Bu da beni aşırı rahatsız ediyor. Günümüzde artık sinema sektörüne adım atmak büyük cesaret istiyor her şeyden önce Bilal Kalyoncu’nun cesaretini takdir etmek lazım ve son zamanlarda görüyorum iyi yada kötü neye göre, kime göre tartışılır. Gecesini gündüzüne katarak sürekli üretiyor. Önemli bir nokta daha komedi zordur. insanları güldürebilmek zordur. Başkalarını taşlayarak gerçeklerden kaçamazsınız bırakın herkes üretsin emeğe azıcık saygınız olsun.

  Sezarın hakkı Sezara, Bilal Kalyoncu akıllı, zeki ve ne yapığını bilen bir senarist ve yönetmen bana göre. Belden aşağı, sapık esprileriyle ve oyuncuların başarısıyla güldürmeyi başaran, Amerikan kültürü sinema filmlerinden çok farklı işler yapıyor. Bizim özümüzü yansıtmayı hedefliyor ama bana göre daha önemlisi özellikle konumuz Hep Yek serisi olduğu için söyüyorum. Kadınlara laf atmayı marifet sayan geri zekalı erkek müsvettelerini sert bir dille değilde kendi mizah üslubu ile eleştiriyor. Kadınları sadece sex objesi gibi gören zihniyetlere sağlam göndermeler yapıyor. Mafya muhabbetine gelince Altan ve Gürkan bana göre kahramanlaştırılmıyor. Tam tersi dünyada böyle asalakça yaşayan insanların yani ekmek elden, su gölden şuursuzca boşa tüketerek teneffüs eden insanların allah belasını bu şekilde veriyor bence.

  Geçelim oyunculuklara; İnan Ulaş Torun, Önder Açıkbaş, Savaş Satış ve Burak Satıbol’un konsantre ve çok doğal bir oyunculukları bu filmde de açık ve net olarak görülebiliyor. Çağan Atakan Arslan, bu filmde iyi bir performans sergilese de kendisi bu konuda biraz daha zayıf, daha çok kendinden bir şeyler katarak oynaması gerektiğine inanıyorum, benim görüşüm bu. Merve Cin daha yolun çok başında rakiplerine fark atacak bir yeteneği olduğu kesin ama yeteneğinin üzerine daha fazla düşerek daha iyi yerlere gelmesini isterim açıkçası.

  Sonuç olarak; Yaşama mücadelesi verdiğimiz hayatın gerçeklerinden iki saatliğine de olsa uzaklaşarak, absürt karakterlerin başına gelen sıra dışı olayları, karnınıza ağrılar girecek şekilde gülerek izlemek için ideal kahkaha tufanı bir komedi ajandanıza not alın, gidin ve keyifle izleyin.

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler