More
  Ana SayfaELEŞTİRİ"Buyur Burdan Kaç" Tiyatro oyununun yorumu ile sizlerleyim

  “Buyur Burdan Kaç” Tiyatro oyununun yorumu ile sizlerleyim

  Bütün karakterlerin farklı bir amacın peşine takıldığı Kargaşa ve eğlence vaad eden bir komedi “Buyur Burdan Kaç” Tiyatro oyunu benim için kıymetli Oyuncu, Yazar Sezer Soykök’ün yaklaşık üç yıldır merak ettiğim bir oyunuydu. Dün akşam Cevahir Sahne’de izleme fırsatı buldum.

  Yazdığı Tiyatro oyunlarıyla Tiyatroseverler tarafından övgü alan Sezer Soykök’ün kaleme aldığı, Serdar Sevtekin Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Serdar Sevtekin’in yönettiği Tiyatro oyununun oyuncu kadrosunda İpek Tenolcay, Serdar Sevtekin, Sezer Soykök, Cemal Gönen, Zeynep Buse Kale yer alıyor.

  Konusundan kısaca bahsetmek gerekirse; Selim ve İsmail uzun uğraşlar sonu ceza evinden tünel kazıp firar etmiş iki mahkumdur. Kazdıkları tünelin parka çıkacağını düşünen iki kafadar kendilerini yalnız yaşayan iki kadının salonunda bulurlar. Tünelden peşlerine düşen bir polis amirinin de eve gelmesi ile olaylar iyice içinden çıkılmaz bir hal alır ve kahkaha tufanı başlar. Bakalım iki kafadar bu durumdan nasıl sıyrılacak. Devamı oyunda.

  Yorumlamaya başlıyorum; Sezer Soykök’ün kaleme aldığı oyunun ilgi çeken konusuyla, hareketli temposuyla, içerdiği absürt unsurları ile eğlendirmeyi, güldürmeyi başaran meraklısı için eğlenceli bir oyun olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Fiziksel anlamda oyuncuları çok fazla yoran, performans isteyen bir oyun olduğunu da söyleyebilirim. Ayrıca tüm oyuncuların sahne üzerinde ne kadar eğlendikleri seyirci gözü ile görülebiliyor.

  Yönetimi bakımından değerlendirirsem Sahneye koyan Serdar Sevtekin; Bana göre oyunun kurgusunu iyi çözümlemiş ve abartısız söylüyorum büyük bir başarıyla yorumlamış. Oyun içindeki komik çatışmalar tüm karakterlerin içsel duyumlarını dışa vurması açısından başarılı. İddiasız söylüyorum her biri görevini yerine getiren kostümler. Muhteşem bir dekor ve büyük emekle hazırlanmış olduğu belli olan danslar ile oyunu izlerken büyük keyif aldım.

  Oyunculukları da kendimce değerlendireyim; Konusu itibarı ile yüksek tempoda ilerleyen bir oyun hal böyle olunca, oyunda oyuncular da yüksek tempoya ayak uydurmak zorunda dolayısıyla dün akşam harika performanslar izledim. Serdar Sevtekin, Sezer Soykök için bence fazla söze gerek yok. Sahne üzerinde büyük performanslar izlettiler yine bize. Herkesin onlardan sahnede öğreneceği çok şey olduğunu düşünüyorum. İpek Tenolcay’ı daha öncede sahnede izleme şansına sahip bir insanım kendisini sahnede seyretmek büyük keyif izlerken hayran olunmaması imkansız. Cemal Gönen; Tiyatroya Gönül vermiş başarılı bir oyuncu hikayeye renk katarak tam olarak bu rolün altından kalkabilmiş. Gelelim Zeynep Buse Kale’ye kendisini sahnede üçüncü izleyişim sahne enerjisini beğeniyorum ve yine etkili bir oyunculuk sergilediğini düşünüyorum.

  Eğlenceli vakit geçirmek ve dertlerinizi bir kaç saatliğine unutmak istiyorsanız. Bu oyun tam size göre diyerek yorumumu sonlandırıyorum. Ajandanıza not edin benim gibi geç kalmadan izleyin.

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler