More
  Ana SayfaELEŞTİRİBaştan sona tamamen karmaşa dolu "Boeing Boeing" tiyatro oyununu sizler için yorumluyorum

  Baştan sona tamamen karmaşa dolu “Boeing Boeing” tiyatro oyununu sizler için yorumluyorum

  Tiyatro Dünyası oyuncuları uzun bir aradan sonra yeniden fars türü “Boeing Boeing” tiyatro oyunu ile dün akşam Profilo Kültür Merkezi Sahnesi‘nde saat 20:30 da seyirci ile buluştu ve sanatsal faaliyetler olarak bizde oradaydık.

  Dünya çapında en çok bilinen, 58 ülkede 17 binden fazla gösterim yapan. Fransa dışında en çok sahnelenen ve en çok izlenen oyun olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren, tiyatronun fars türünü benim gibi seven aşağı yukarı herkes tarafından tanınan Fransız oyun yazarı Marc Camoletti’nin kaleme aldığı ve “Tiyatro Dünyası Oyuncuları”nın özgün yorumuyla sahneye uyarlanan ve sanata olan aşkını her zaman takdir ettiğim Can Törtop’un yönettiği “Boeing Boeing” tiyatro oyununun kadrosunda Can Törtop, Ümmühan Kıldiş, Ece Gürsel, Ercan Yaşar, Oğuzhan Polatkan ve Alev Gökmen yer alıyor.

  Oyunun konusu kısaca şöyle; Paris’te yaşayan Bernard uşağı Mickey ve birbirinden habersiz onunla nişanlanan üç havayolu hostesi ile birlikte Bernard’ın kusursuz gibi gözüken kurmuş olduğu düzende hayatını sürdürmektedir, davetsiz misafir olarak eski dostu Robert’ın eve ziyarete gelmesi ve en önemlisi üç hostesinde aynı anda Paris’e gelmesi ile Bernard’ın günü kabusa dönüşür.

  Ve hazırsanız yorumlaya başlıyorum; tiyatronun her türüne büyük bir aşk ile sevdalıyım ancak ilk aşkım fars türü her insanın vazgeçilmezi vardır benim de bir tiyatro eleştirmeni olarak vazgeçilmezim fars. Bunca yıldır tiyatro seyreden biri olarak ve gözlemlerime dayanarak tekrar belirtmek istiyorum, fars türü komedi oyunlarını yazmak da, sahnelemekte, yönetmekte, oynamakta çok zor, o yüzden Türkiye’de bunu başaran Tiyatro topluluğu maalesef pek az sayıda. Kendimi tekrarlayacağım ancak bu türü gerçekten hakkını vererek yıllardır başarılı bir şekilde sahneleyen “Tiyatro Dünyası Oyuncuları” yine dün akşam muhteşem performanslar sergileyerek tıklım tıklım dolu salonu kahkaha ve alkışlar ile inletmeyi başardılar.

  Reji ile devam edelim; seyircisini nasıl oyunda tutması gerektiğini bilen bir yönetmen var karşımızda o yüzden bana söyleyecek çok fazla söz bırakmıyor yanlız birkaç nokta var sizlere aktarabileceğim kendi içinde farklı bir sahne matematiğine ve oldukça yüksek bir tempoya sahip zaten oldukça zor bir metin ile çalışıp, her bir oyuncuyu sahneye hazır hale getirip oyunu yönetmek bir de üzerine yine istisnalar dışında her zamanki gibi baş rollerden birini canlandırmak bana göre övgüyü sonuna kadar hak ediyor Can Törtop, dekor tasarımı, kostüm tasarımı, sahne üzerindeki aksesuarlar, ışık tasarımı ve müzikler her zamanki gibi inanılmaz derecede iyi.

  Ve son olarak geçelim oyunculuklara; bu kadar hızlı tempoda oynanan bir oyunda, oyuncuların her birinin performansı prömiyer heyecanını yaşamalarına rağmen iyiydi. Sahnedeki oyuncuların hiçbiri sahne heyecanını olumsuz bir şekilde bize yansıtmadı. Can Törtop’un, Robert’ı canlandırırken ki ustalığı gerçekten görülmeye değer bence. Ümmühan Kıldiş ve Ece Gürsel izleyeni gerçekten kendine hayran bırakan performanslar sergiliyorlar. Ercan Yaşar’ı sahnede ilk defa izledim ama çok yakıştığını ve bunun devamının geleceğini düşündüğümü rahat bir şekilde söyleyebilirim. Oğuzhan Polatkan ve Alev Gökmen’i sahnede en iyi gözlemleyen ve onların yaptıkları işte başarılı olduklarını daha fazla çalışırlarsa daha iyi yerlere geleceklerini söyleyenlerden biri benim o yüzden bana saygı duymak zorunda olduklarını düşünüyorum ancak dün akşam sahnede söyleyecek kelime bulamadığım kelimelerin yetersiz kaldığı performanslarını izlettiklerini bir eleştirmen gözüyle değil sahnede oyunu izleyen bir izleyici olarak hayran kaldığımı belirterek yorumu burada sonlandırıyorum.

  Çok eğlenceli bir akşam oldu benim için. Ümmühan Kıldiş ve Can Törtop’a uzun bir süredir sahneden uzak kalmalarına rağmen beni ayrı bir yerde tutarak davet ettikleri için her zaman olduğu gibi teşekkür ediyorumve başarılarının devamını diliyorum. Kaos ile dolu dünya ortamında biraz olsun sıkıntılardan uzaklaşmak ve eğlenceli vakit geçirmek isteyenler için temposu oldukça yüksek kargaşası bol bir tiyatro oyunu.

  Ajandanıza kayıt edin ve ilk fırsatta izleyin.

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler