More
  Ana SayfaELEŞTİRİ2019'un umut vadeden filmlerinden “Kulyas: Lanetin Bedeli”

  2019’un umut vadeden filmlerinden “Kulyas: Lanetin Bedeli”

  Yerli korku sineması için projeler üreten aynı zaman da Anlatırsan film olur isimli reality programa imza atan başarılı kardeşler Esma Şevik ve Çeken Adam Yunus Şevik’in “Kulyas: Lanetin Bedeli” korku filmini geçen pazar günü izleme fırsatı buldum.

  DRAS FİLM PİCTURES yapımcılığında… Senarist Esma Şevik’in, Mustafa Miraç Kaya ile senaryosunu birlikte yazdıkları, Yunus Şevik’in yönetmenliğini üstlendiğiKulyas: Lanetin Bedelikorku filminin oyuncu kadrosunda Halil Kumova, Kübra Karen, Nurdan Paksoy, Emre Kılın, Erdem Yılmaz, Necdet Onur Serimer, Gizem Tan, Can Yavuz yer alıyor.

  Filmin konusu ise kısaca şöyle: Kulyas: Lanetin Bedeli, Kulyas cin kabilesinin vahşetiyle karşı karşıya kalan gençlerin hikayesini konu ediyor. Kulyas kabilesinin cinleri, yüzyıllar önce büyücü Potifar tarafından hapsedilmiştir ancak insanoğlunun hırsı onların yüzyıllar sonra serbest kalmasına neden olur. İnsanlarla bedeli oldukça ağır olan bir anlaşma yapan cin kabilesinin lideri Mureh, her yıl bir insanı kurban olarak alacak ve aldığı bedeni kullanarak insana dönüşebilecektir. Ancak bu kurban ile birlikte, insanların hırsları da alınmış olur. Yıllar boyu yüzlerce can alan ve yine de doymayan Mureh, yeni kurbanların gelmesini beklemektedir. Tam da bu sırada Anıl, Görkem, Beyza ve Defne adında dört genç, fotoğraf yarışması için Mureh’in yaşadığı kasabaya gelir. Kalacakları oteli bulamayan gençler, çareyi köyün hocası Kanber’den yardım istemekte bulur. Hoca tarafından misafirhaneye yerleştirilen gençler, burada cinlerin vahşeti ile karşı karşıya kalacaktır.

  Değerli Sanatsal Faaliyetler takipçileri kendimce yorumlayayım hazırsanız. Öncelikle Senaryodan başlayalım. Her yazar gibi Esma Şevik’in de kendi hayal dünyası ve inanılmaz bir gözlemlerini aktarma yeteneği var bana göre. Evet bu noktada kendimi tekrarlayacağım belki ama, Esma Şevik ve Mustafa Miraç Kaya’nın, bizlere sunmuş olduğu hikaye, insanı en başından öyküsünü inandırıcı kılan, bir atmosfer içine almayı başarıyor. Belli bir noktadan sonra kurgu sizi başka yere çekiyor ve neler oluyor diye afallamaya başlıyorsunuz. Bir korku filminden beklediğimiz bol kanlı ve vahşetli kedi-fare oyununu bu filmde de bulmanız mevcut. Afallama uzun bir süre sürüyor. Bu filmin bende uyandırdığı his biraz değişik, ben kendi adıma konuşayım korkmak için değil konusu için izliyorum korku filmlerini. Dolayısıyla 2001 Yamyam (2001 Maniacs) tadında gayet keyif aldığım bir film oldu diyebilirim.

  Rejiden devam edelim; İtiraf edeyim Çeken Adam Yunus Şevik ve Esma Şevik ile sağlam bir dostluğum var. Ancak söz konusu sevdiğim bir tür olunca ve işim eleştirmekse dostluk hep ikinci plandadır benim için. Eleştirmen olarak değilde türü seven insan olarak şunu söyleyebilirim, senaryo genel hatları ile klasik cin öykülerinden biraz farklı. Korku filmi çekmek aslında biraz cesaret isteyen bir iş, yaptığınız tür her ne olursa olsun önce kendiniz inanmalısınız ki başkaları da sizin gayretinize şapka çıkarabilsin burada benim gördüğüm detaylar. Birincisi görsel efektler, ikincisi makyajlar, türün olmazsa olmazı ses efektleri bana göre mükemmel. Yunus Şevik yaptığı işe önce kendisi inanan bir yönetmen. Türün tüm özelliklerini barındıran bir film yapmayı başarmış diyebilirim. Hikayesine tümüyle bağlı kalarak mekanları da ince ince düşünerek seçmiş. Elbette hatalar var ama bütüne ihanet edecek çok büyük hatalar değil, ufak tefek hatalar.

  Geçelim bir diğer önemli konuya oyunculara; Kübra Karen, Nurdan Paksoy, Emre Kılın, Erdem Yılmaz, Necdet Onur Serimer, Gizem Tan, Can Yavuz kendilerine verilen görevin sorumluluğunun bilincinde rollerini canlandırmışlar. Ama onlarda da bazı noktalarda inandırıcılık zayıftı. Rahmetli Halil Kumova’nın performansına bayıldım ve ne denli iyi karakter oyuncusu olduğunu bir kez daha ispatlamış.

  Sonuç olarak 2019’un umut vadeden filmlerinden “Kulyas: Lanetin Bedeli”

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler