More
  Ana SayfaELEŞTİRİ“Roma'da Bir Cinayet” Tiyatro oyununun yorumu ile sizlerleyim

  “Roma’da Bir Cinayet” Tiyatro oyununun yorumu ile sizlerleyim

  Özellikle toplumun evliliğe bakış açısının keyifli yolla seyirciye aktarımı, aşkların Kadın – Erkek ilişkilerin hızla tüketildiği günümüzde, belki de birçoğumuzun yaşadığı olayları komik yanlarıyla ele alan “Roma’da Bir Cinayet” Tiyatro oyunu 10 Mart Cuma akşamı Profilo Kültür Merkezi‘nde sanatseverlerle buluştu. Bizde Sanatsal Faaliyetler olarak oyunun Yapımcısı ve Genel Sanat Yönetmeni Mutlu İgdi tarafından bizzat davet edildik.

  Sadri Alışık Kültür Merkezi, Müjdat Gezen Sanat Merkezi gibi kurumalardan tiyatro eğitimi almıştır. Pek çok kurumda tiyatro sanatçısı olarak görev alan Elçin Gürler tarafından kaleme alınan, tiyatro aktörlüğünün yanı sıra televizyon ve sinema çalışmalarıda yapan Kubilay Penbeklioğlu’nun yönetmen koltuğunda oturduğu ve aynı zamanda başarılı bir boşanma avukatını canlandırdığı tiyatro oyununun kadrosunda Kubilay Penbeklioğlu’na, Çiçek Dilligil, Melek Şahin, Dilara Mücaviroğlu, Burak Uyanık gibi oyuncular yer alıyor.

  Merak edenler için Oyunun konusunu şöyle anlatayım; Aşkın şehri Roma’da muhteşem olması gereken bir nikah hiç de beklenildiği gibi gitmez. Sonu kestirilemeyen bu muhteşem nikah günü, herkesin sırlarının bir bir ortaya döküldüğü unutulmaz bir sona şahitlik edecektir. 

  Hazırsanız yorumlaya başlıyorum; Sanatsal Faaliyetlerin sanatı gerçekten desteklediğinin farkında olanlar tarafından davet edilmek bana ciddi anlamda gurur veren bir durum. Oyunun Yapımcısı ve Genel Sanat Yönetmeni Mutlu İgdi’nin tarafından daveti üzerine tiyatro oyununu izlemek için koltukta yerimi alarak davete icabet ettim. İlk olarak Elçin Gürler’in kaleme aldığı metnin aslında özetle; Aile ve evlilik kurumunun önemli derecede büyük sosyal problemleri arasında yer alan boşanma sorunu ile ilgili söyleyecek sözü olan düşündüren ve bunu yaparken de güldüren, eğlendiren bir metin olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. İstatistik Enstitüsü verilerine göre Türkiye’deki boşanma oranlarda her yıl büyük artışın olduğu gözlemleniyor. Evli çiftlerin boşanma sebepleri genel olarak kadınların çocuk sahibi olamaması, gelin-kaynana çatışması, annelerin erkek çocuklarını gelinlerinden kıskanmaları, evli çiftlerin ailelerinin sosyo-ekonomik ve kültürel açıdan aynı düzeyde olmamaları. Elçin Gürler ustalık ile mesajlarını seyircilerine sıralarken dramı yüksek bir dil kullanmak yerine seyircisini temelde eğlendirerek yapmayı tercih etmiş.

  Rejiden ve sahne gözlemlerimden devam etmek istiyorum; tiyatro oyununun konusu isminden de anlaşıldığı üzere Roma’da geçiyor. Elçin Gürler’in kaleme aldığı toplumsal içerikli derin mesajlar içeren bir metin var karşımızda, bu sebepten metnin gücünü daha da arttırmak için derinliğine sağlam inilmesi gerektiğini düşünüyorum bu açıdan baktığımda ayakları yere sağlam basan bir reji gördüğümü söyleyebilirim. Birebir gerçeği andıran Dekor Tasarımını beğendim, Kostüm Tasarımı, Işık Tasarımı ile yarattığı atmosferi beğendim. Kubilay Penbeklioğlu oyunun kurgusunu iyi çözümleyerek büyük bir başarıyla yorumlamış. Oyununun içinde genel olarak tüm karakterlerin komik çatışmalarının seyirciye aktarımı başarılıydı.

  Oyunculuklara da kısaca değineyim; gayet keyif aldığım, eğlendiğim bir oyun izledim dün akşam ilk oyun olması sebebi ile oyuncuların sahne heyecanı bizlere de yansıdı. Genel olarak yüksek bir tempoda ilerleyen bir kurgusu var. Dolayısıyla sahne heyecanlarını saymazsak oyuncularında enerjilerinin yüksek olduğunu gözlemlediğimi söyleyebilirim. Tüm oyuncular sahne üzerinde büyük performanslar izlettiler bize. Oyunun başından son anına kadar tempo bir an olsun hiç düşmüyorsa sebebi Kubilay Penbeklioğlu ve Çiçek Dilligil’in performanslarıdır bana göre. Melek Şahin’in performansı da bana göre oyunun sonlarına doğru daha belirgin biçimde ortaya çıktı. Dilara Mücaviroğlu, Burak Uyanık sahneye yakışıyorlar, çok beğendim gayet güzel performanslar sergilediler.

  Dip not : Coğrafyamızda belki de dünya tarihinde kayıtlarda ender rastlanan tarifi çok zor olan bir felaketi yaşadık. ocaklara ateş düştü yaşlı, genç, kadın, erkek kaybettiğimiz canlar yüreklerimizi yaktı, gözyaşlarımız sel oldu ama bir yerden devam etmek gerek. Bir daha böylesi bir felaket yaşamayız inşallah. Eğlenceli vakit geçirmek ve dertlerinizi bir kaç saatliğine unutmak istiyorsanız. Bu oyun tam size göre diyerek yorumumu sonlandırıyorum.

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler