More
  Ana SayfaHABERSevda Aydan hayatını kaybetti!

  Sevda Aydan hayatını kaybetti!

  Sevda Aydan İzmir’de bulunan Alsancak Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. 88 yaşında hayata veda eden usta sanatçı Kaynanalar Dizisinin Tijen’i Sevda Aydan, eski milli basketbolcu Efe Aydan ve tiyatro,

  sinema ve dizi oyuncusu Ege Aydan’ın annesidir. Opera sanatçısı, oyuncu ve ressam Prof.Dr. Sevda Aydan’ın cenazesi yarın öğle namazından sonra Alaçatı Mezarlığına defnedileceği bildirildi.

  SEVDA AYDAN KİMDİR?

   

  Ankara Devlet Konservatuvarı Şan (1951) ve Opera (1953) bölümlerini bitirdi. Ankara Devlet Operasında Traviata operası ile sanat hayatına atılan sanatçı, Manon Lesco, Salome ve Carmen operalarında başrolde oynadı. 1962’de Rusya’nın çağrısı üzerine Erivan, Tiflis ve Baku operalarında sahneye çıktı ve çeşitli ülkelerde konserler verdi. 196 ‘de Ankara Devlet Operası’ndan ayrılan sanatçı çeşitli gazino ve kulüplerde hafif batı müziği alanında çalıştı. Televizyon dünyasında TRT’nin TV dizisi Kaynanalar’daki Tijen rolü ile tanındı.

  TÜRKİYE’NİN İLK SİT-COM’UNDA OYNADI

  Türkiye’nin ilk sit-com dizisi olan Kaynanalar’ın ilk yayınlandığı tarih 1974’tür. Anadolu’dan İstanbul’a göç etmiş Nuri Kantar ve ailesinin İstanbul’a uyum sağlayıp kendi geleneklerinden uzaklaşmamak için verdikleri çaba ve zengin olma hayalleri anlatılan dizi, 2004 yılına kadar devam ederek çok büyük bir başarıya imza atmıştır.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler