More
  Ana SayfaTİYATROTatlı Kaçıklar (Nostalji)

  Tatlı Kaçıklar (Nostalji)

  Dursun Ali Sarıoğlu abimizin vefatının ardından bu yazıyı yazmak istedim.

  Atv kanalına özgü Tatlı Kaçıklar 1996 yılında başlayan bir diziydi. Belkide göz alışkanlığından, belkide gerçekten bu kanala yakıştığından dır sonuç olarak Atv de hatırlanan ve hatırlanacak olan başarılı ve oyuncuları ile  kaliteli bir dizi. Zamanına göre yapılmış oldukça kaliteli ve zeki espriler barındıran bu dizinin birçoğumuz müptelası olmuştuk . Belki de bu yüzden dizi 1996 yılından 2001 yılına kadar televizyon hayatına devam etmiştir.

  Rahmetliler mekanları cennet olsun;

  Dürdane Hanım (İsmet Ay) – Beton Raziye (Erol Günaydın) : Bu ikilinin gözü sürekli Rafet ve Saffet’in üstündeydi. Sürekli onlara komplolar düzenliyor ve hiçbir şeyden haberleri yok gibi davranıyorlardı.

  Tarumar Kırbaç (Dursun Ali Sağırolu) : Dünyanın gelmiş geçmiş en komik mafya babalarından bir tanesi. Dizide kullandığı tamlamalar ise hala daha ezberimizde: Titrek manda, parça pinçik, hörgüçsüz deve, tinerci penguen, otobur leopar.

   Dizinin Kahramanları Rafet ile Saffet! Biri spor foto muhabiri, diğeri spor yazarı… Birbirlerinden ayrılmaz iki arkadaştırlar ama karakterleri tamamen birbirine zıt iki arkadaştırlar! Rafet gamsız, vurdumduymaz, pasaklı, dağınık ve çapkın… Saffet ise tam tersine derli toplu, titiz, becerikli ve duygulu bir kişiliğe sahip… Bu iki arkadaşın hayatta birleştiği tek nokta vardır: İkisinin de karılarından ayrılıp aynı evde yaşamaya mecbur olmaları… Ve bu mecburiyet başlarına neler getirir neler!

  Geçelim diğer karakterlere ;

  Mehmet Ali Erbil (Rafet) : Dizinin başrolünü paylaşan iki isimden biri olan Mehmet Ali Erbil, 1996 yılında başlayan Tatlı Kaçıklar’a kadar pek çok filmde rol almış, seslendirme yapmış Türkiye’nin en önde gelen oyuncu ve şovmenlerinden biriydi hala da öyle.

  Yalçın Menteş (Saffet) : Tiyatro ağırlıklı bir geçmişe sahip olan Yalçın Menteş, televizyon ekranlarında Tatlı Kaçıklar dizisinde Mehmet Ali Erbil ile baş rolü paylaşarak parladı. Tatlı Kaçıklar’dan sonra bir daha aynı performansı yakalayamayan Menteş, Diabet hastalığının üstüne kalp rahatsızlıkları, damar tıkanıkları gelen usta oyuncu, 2013 yılında sağ bacağının kesilmesine kadar kötü bir dönem yaşadı. kendisine Geçmiş olsun diyoruz.

  Buket Dereoğlu (Aysu) : Televizyon ekranlarına Bizimkiler dizisiyle adını kazıyanlar arasında yer alan Buket Dereoğlu, efsane dizide 14 sezon boyunca Demet karakterini canlandırdı.

   Pelin Körmükçü (Serap) :  Yasemin Yalçın’ın ilk televizyon projelerinden olan Haşlama Taşlama ile ekranlarla tanışan Pelin Körmükçü, Tatlı Kaçıklar’da rol aldığı yıllarda oyunculuğunu geliştirdi ve sonrasında yeniden Yasemin Yalçın’ın Yasemince adlı projesinde rol almaya başladı.

  Yıldız Kaplan (Afitap) : Ekranlara “Seksi Şempanze” lakabıyla damga vuran Yıldız Kaplan, Afitap rolüyle şüphesiz adını Tatlı Kaçıklar ile birlikte duyuran isimlerin başında geliyor.

  Fikret Urulu (Bünyamin) : Tarumar Kırbaç’ın “Bünyas” diye seslendiği tetikçisi Bünyamin karakterini canlandıran Fikret Urulu, Tatlı Kaçıklar’dan sonra 2000 yılında yine Tarumar Kırbaç temalı Parça Pinçik adlı dizi de de rol aldı. 

  Ömer Duran & Tevfik İnceoğlu (Hilkat ve Çokomel) : Kariyerleri boyunca sıklıkla birlikte rol alan Duran ve İnceoğlu, Tatlı Kaçıklar dizisinde Hilkat ve Çokomel karakterlerini canlandırdılar. İlk olarak Kaygısızlar dizisinde Alper ve Kürşat karaklerini canlandıran ikili, Baskül Ailesi gibi pek çok yapımda yine adlarını yan yana yazdırdılar. En son Parça Pinçik dizisinde yine birlikte rol aldılar.

  Gürkan Uygun (Tolgahan) : Son yıllarda ekranların “ağır abisi” konumunda rollerle karşımıza çıkan Uygun, Kurtlar Vadisi’ndeki Memati rolünden önce belki de en çok sevilen karakterini Tatlı Kaçıklar’daki spor koçu Tolgahan ile oynamıştı. Kaygısızlar ve Çiçek Taksi’deki konuk oyuncu rollerini saymazsak ilk ciddi projesi Tatlı Kaçıklardır.

  Sonuç olarak en sevdiğim dizilerinden birisiydi. Yaşayanlara uzun ömür diliyorum ve rahmetli olan yazımda adı geçen geçmeyen tüm oyunculara Allah’tan rahmet diliyorum.

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler