More
  Ana SayfaTİYATROYanlış idealler peşinde koşan insanoğlunun kaderi "On İkinci Gece" tiyatro oyunu yorumu

  Yanlış idealler peşinde koşan insanoğlunun kaderi “On İkinci Gece” tiyatro oyunu yorumu

  “Shakespeare’in en sevilen komedilerinden biri olan On ikinci Gece, Fazla Mesai Tiyatro Grubu tarafından dün akşam Profilo kültür merkezinde sahnelendi ve sanatsal faaliyetler olarak onları bu heyecanlı gününde yalnız bırakmak istemedik.

  On İkinci Gece Shakespeare’in en eğlenceli, en şaşırtıcı ve düşündürücü komedilerinden biri. Tahminen 1601’de yazdığı ve başlığının Shakespeare döneminde kutlanan Noel’in On ikinci Günü şenlikleriyle bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Oyunda irdelenen temel konular arasında başta gelenler: Aşkın anlamı ve anlamsızlığı, kader ve kısmet, özlemler ve gerçekler, oyun ve oyunbozanlık, inanç ve yanılgı; aldatma, aldanma ve kendini kandırma; aradığını bulan, ne aradığını bilmeyen, kendini tanımayan insanoğlunun kaderi. “On İkinci Gece” de bir yanlışlıklar komedisidir.

  Yazan: William Shakespeare

  Yöneten: Ümmühan Kıldiş

  Fazla Mesai Yapanlar:

  Akın Kaplan – Alev Gökmen – Enise Akay – Esin Martı – Gülen Uncu – Murat Yazan – Nazan Özgür – Oğuzhan Polatkan – Özgür Levent Övünç – Pınar Güngör – Tarık Çatalkaya – Turgay Özkun

  Ve dilerseniz yoruma geçeyim;

  Oyunun yönetmeni Ümmühan Kıldiş Shakespeare’in felsefesini ve oyunun kurgusunu iyi çözümlemiş… Bence ve büyük bir başarıyla seyirciye sundu. Gecenin kahramanları Fazla Mesai Tiyatro Grubu tarafından başarı ile sahnelendi, haliyle gözle görülen heyecan vardı… Ama buna rağmen sahnede onları izlemeye gelen seyirciye keyifli bir gece yaşattılar. Sahne deneyimleri gün geçtikçe daha güzel bir hal alıyor buradan Can (Can Törtop) beye sesleniyorum beni de alın aranıza. Bir Yaz gecesi Rüyasında olduğu gibi renkli, gösterişli, başarılı müzikleri, kostüm ve dekorları dikkati çekiyor ; yine her biri görevini  yerine  getiren kostümler. O dönemi yansıtan muhteşem bir dekor ve kareografiler yine keyifliydi. Eğlenceli vakit geçirdim. Bu oyun tam size göre diyebilirim.

  Gelelim oyunculuklara : Hangisinden başlayayım bilemiyorum onlar artık öğrenci değil.

  Oğuzhan Polatkan’ dan başlayalım daha önce de yorumlarımda bahsettim bundan önceki oyunlarda kendisine verilen karakterleri başarıyla canlandırdı. Oyunculuğuyla sahneye çok yakıştığını düşünüyorum.

  Alev Gökmen; sahneye iyice ısındı ve oyunculuğunu konuşturmaya devam ediyor. Enise Akay; Erkek kılığında çıktı karşımıza ve muhteşem bir şov sergiledi.

  Murat Yazan; heyecanını çok belli etmesine rağmen çok sempatik ve sahneye hakim bir oyun sergiledi.

  Pınar Güngör; gecenin gerçek kahramanlarından biri Viola role hakimiyeti ve rolüyle özdeşleşen ,yetenekli bir oyuncu olma yolunda adımlarını sağlam basıyor. Nazan Özgür – Özgür Levent Övünç; Onlarda sahnede sempatik bir o kadar yakışıyorlar sahneye. Tarık Çatalkaya – Akın Kaplan;  her türlü karaktere öyle bir hayat veriyorlar ki ve ayrıca seyirci ile bağı güçlü ikisininde. Turgay Özkun; hikayenin gidişatına ve oyunun kurgusuna katkısı düşünüldüğünde oyunun önüne geçen bir karakter olarak beliriyor. Gülen Uncu çok çıtı pıtı sahnede çok şirin duruyor. Esin Martı yanılmıyorsam bu izlediğim ikinci performansı olabildiğine rahat sahnede inşallah hep böyle devam eder.

  Sahneye çıktıkça performansları giderek güzelleşiyor. yakında başlarında öğretmen olmadan kendi kanatları ile uçacaklar. Seyirciyi mest etmeyi başardılar.

  Fazla Mesai Tiyatro Grubu’ na çok teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.

  Ümmühan Kıldiş ve Can Törtop’a Her zaman olduğu gibi teşekkür ediyorum. Her yorumda bunu yazacağım çünkü herzaman desteğimi ve yanlarında olmamı istiyorlar. Beni hiçbir zaman kırmayıp mümkün oldukça davet ediyorlar.

  Genel Yayın Editörü : MURAT KARAKAŞ

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler