More
  Ana SayfaRÖPORTAJOnlarca dizide, onlarca filmde rol alan aynı zamanda tiyatroyuda başarı ile hayatında...

  Onlarca dizide, onlarca filmde rol alan aynı zamanda tiyatroyuda başarı ile hayatında barındıran değerli isim Devrim Atmaca ile sanat ve hayat ile ilgili konuştuk

  Doğal bir pırıltıya ve sevgi dolu bir yüreğe sahip olan ; Kalp Atışı dizisindeki üvey anne nesrin rolü ile ekranlara güçlü bir dönüş yapan Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunu Devrim Atmaca ile hayatı ve kariyeriyle ilgili sanatsal faaliyetler takipçileri için mecidiyeköy’de bir cafe’de keyifli sohbet gerçekleştirdim.

  Öncelikle çok teşekkür ederim bizleri kırmayarak röportaj imkanı sağladığınız için Devrim hanım.

  Devrim Atmaca : Rica ederim 

  Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

  Devrim Atmaca Ben doğma büyüme ankara’lıyım ilkokul orta okul liseyi ve üniversiteyi ankara’da okudum,Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünü bitirdim. Onun öncesinde gazi basın yayın var orada radyo televizyon bölümünü öys ile kazandım. 2 yıl falan orada okudum.Daha sonra içgüdüler baskın geldi bir tercih olarak da görmüyorum tiyatroya yönelmemi iç güdüsel bir durum olarak görüyorum ben açıkcası. Tiyatro bölümüne girdim dil tarihin yazarlık, tiyatro teorileri kuram ve oyunculuk diye 3 bölümü vardı yetenek sınavı ile oyunculuk bölümünden mezun oldum. Cem yılmazın sorusu vardır ya neden oyunculuk onla ilgilide gençken dedim ki bana ilerde röportaj yapılırsa şöyle bir cevap vereceğim. İlkokulda andımız vardı o kürsüye çıkmayı çok istedim heyecanlı ve ürkek’de bir çocuktum bir türlü korkumdan oraya çıkamadım ve dedim ki oraya çıkamadım ama sahneye çıktım. Kendi iç savaşım iç mücadelem psikolojik içsel bir savaş aslında oyunculuk benim için. Daha sonra istanbul macerası başlıyor 25 – 26 yaş gibi İstanbul’a geldim. Profesyonel anlamda istanbul da devam etti reel anlamda işin pratiği istanbul da oldu diyebilirim diziler sinema filmleri ve tiyatro.Gerçekten sektörü yada oyunculuğun nasıl bir şey olduğunu denemek istanbul’da oldu.ankara dil tarih ile ilgili görsel sonucu

  Oyunculuk hayatınızın merkezi mi yoksa mesleğiniz mi?  Nasıl bakıyorsunuz oyunculuğa?devrim atmaca ile ilgili görsel sonucu

  Devrim Atmaca : Aslında hayır merkezinde değil demek isterdim ama ne yazık ki ben öyle biri değilim takıntılıyım mesleğim konusunda ve bundan çok memnun değilim artıları kadar eksileri de var çünkü özel hayatıma da müdahale ediyor bu durumum. Herhangi bir olumsuzluğu yada başarısızlığı kabul edemiyorum benim için hastalıklı bir durum ama benim gerçeğim bu ne yazık ki ama yapacak bir şey yok ben buyum.

  Oyunculuk karın doyuran bir meslek mi sizce?

  Devrim Atmaca : hayır yani sen eğer çok popüler değilsen göz önünde medyatik bir insan değilsen “halk böyle istiyor” kime göre neye göre tartışmalara açık bir cümle bir taraftan da var ki emek vermiş benim gibi altyapısı eğitimi olan bu işe kafa yoran insanlar bunlar çok ciddi işler çünkü oyunculukta bir sürü iş gibi mesai isteyen bir iş hazır lokma tepeden inenler var ki bu da can sıkmıyor değil o yüzden sen hakkettiğini bulamadığın noktada melankoli ve çeşitli depresif durumlara girebiliyorsun. Türkiye de bir çok kişinin hak ettiğini aldığını düşünmüyorum. Adalet oyunculukta yok maalesef adil değil hiç bir şey.

  Kalp atışı dizisinde kötü bir karaktere hayat veriyorsunuz kötüyü canlandırmak keyifli mi?


  kalp atışı ile ilgili görsel sonucuDevrim Atmaca
   
  Ben kötü karakter iyi karakter diye ayırmıyorum açıkçası hangi karakter karşıma çıkarsa oynamaya çalışıyorum biraz ince eleyip sık dokuyan biriyim. Baştan sağma karaktere dalmak değilde daha iyini nasıl yapabilirim diye kafa yoruyorum ve çoğu zaman kendimi mutsuz ediyorum bu yüzden zorlanıyorum çok geniş rahat ve huzurlu bir oyuncu değilim. Ben çok farklı roller oynadım hepsini içinde farklı zorlukları ve kolaylıkları vardı yosmayı da oynadım, anadolu kadınını da oynadım, şizofren bir kızı da oynadım o kadar renkli bir skala ki bu. benim şansım oldu bir anlamda bunlara karakter roller diyorlar ama bence oyuncuyu geliştiren roller zor ve de eğlenceli bir süreç.

  Bu rol size teklif edildiğinde hiç tereddüt ettinizmi?

  devrim atmaca kalp atışı ile ilgili görsel sonucu

  Devrim Atmaca : açıkcası ben rolün böyle bir rol olduğunu bilmiyordum bana karakter analizi geldiğinde işte işveli cilveli fettan bir kadındı, yani ben sert dominant entrikacı insanları özellikle kocasını manipule edici ve üvey kızını. Böyle bir rol olduğundan haberim yoktu olsaydı da oynamam demezdim çünkü oyunculuk bir anlamda risk almaktır benim hocam bana bunu söylerdi ben buna çok inanırım sevgilinin karının kocanın karşısında oynadığın roller ile risk alıyorsun derdi çünkü inandırıcı olduğun vakit her türlü tehlike’ yide beraberinde barındırıyor seni gerçekten öyle sanıyorlar toplum ne yazık ki böyle. Bir sürü okumuş insan da o tepkiyi veriyor maalesef ben tereddüt etmedim. Ama bu riski barındırıyor işte sana her şeyi yapabilirler bu inanç doğrultusunda.

  Genelde insanların tiyatroya ve sanata bakışını nasıl değerlendiriyorsunuz?

  devrim atmaca ile ilgili görsel sonucuDevrim Atmaca :  Tiyatroya ve sanata bakışı nasıl değerlendiriyorum. İşte insanlar diyorlar ki tiyatrolar dolup taşıyor seyircimiz var. Ben bunun yüzeysel bir bakış açısı olduğunu düşünüyorum nicelik açısından seyirci açısından söylüyorum tatmin edici değil insanların yeterli ilgiyi ve duyarlılığı gösterdiğini sanmıyorum bu eğitim ile ve devletin kültür politikası ile alakalı bir şey o eğitime ihtiyacımız var daha çok yol var önümüzde anne babalara ve devlete büyük iş düşüyor bu durumda bir çocuğa oku derseniz okumaz siz okursanız önünde oda sizden görüp o zaman okur. O yüzden ben sanata ciddi bir ilginin olduğunu düşünmüyorum.

  Güne başlamanın en güzel yolu nedir sizin için?

  kahvaltı ile ilgili görsel sonucuDevrim Atmaca : Ben illa kahve içeyim yoksa uyanamam düşüncesinde bir insan değilim güne pozitif başlarım güne başlamanın en iyi yolu bence kahvaltı ve çay  peynir ,zeytin ,yumurta yani mutlaka geleneksel iyi bir kahvaltı ve bunları yapmadığım zaman çok mutsuz oluyorum o gün.

  Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, oturan insanlarTiyatroyu diğer sanat dallarından ayıran özellik nedir sizce?

  Devrim Atmaca : Klasik bir cevap olacak belki ama en önemli özelliği yüz yüze yapılması bir anlamda seyirci ile yüz yüze nefes nefesesin ressamın malzemesi tablosudur bizim malzememiz yine biziz. Bir hata yaptığınızda yada kusur işlediğinizde sevabınız ile günahınız ile seyirci ile birliktesiniz bir nevi suç ortağınız seyirci ve bence tiyatronun en keyifli yanı o.

  Şu an içinde bulunduğumuz siyasi ve toplumsal şartlarda iç huzuru bulabilmek aslında kolay değil. siz nasıl altından kalkıyorsunuz?

  devrim atmaca spor ile ilgili görsel sonucuDevrim Atmaca : ben evcimen bir insanım benim sığınağım evim diyebilirim. Spor yapıyorum. Üç tane kedim var onlarla ilgileniyorum ve bu şekilde iç huzuru bulabiliyorum ama gerçekten şu an içinde bulunduğumuz durum beni çok üzüyor insanların kendisi dışında hiç bir canlıya saygısı yok nasıl bu duruma geldik ben anlayamıyorum. Sosyal medyada öyle paylaşımlar görüyorum ki akıl tutulması yaşıyorum insanlar çok vahşileşti hemde inanılmaz derecede.

  Herkes gibi hayranı olduğunuz bir ünlü varmı?

  Helena Bonham Carter ile ilgili görsel sonucuDevrim Atmaca : Helena Bonham Carterı beğenirim Tim Burtonun sevgilisi hayat arkadaşı ,Merly Streep muhteşem bir oyuncu hangi projede yer alırsa alsın fark yaratıyor kendi imzasını atıyor bence iyi oyunculuk böyle bir şey fark yaratmak. Emily Watson vardır mesela  Dalgaları aşmak, işte Nicole Kidman Saatler filminde muhteşem. Bunlar çok çok iyi oyuncular yani. Türkiyede de Şebnem Sönmez çok özel bir yetenek ama karşılığını bulduğunu sanmıyorum böyle mükemmel insanlar var hayranı olduğum.şebnem sönmez elveda rumeli ile ilgili görsel sonucu

  Canlandırmayı çok istediğiniz bir karakter var mı?

  onur ünlü ile ilgili görsel sonucuDevrim Atmaca : Hayalse hayal diyim ; Tim burtonun bir filminde uçuk kaçık çılgın muhalif bir kadın oynamak isterdim. Yada nebiliyim Helena Bonham Carterın oynadığı roller olabilir. Alis harikalar diyarında kötü kraliçe. Yada undergraund filminde Emir Kusturica’ nın filminde bir kadın vardır muhteşem bir roldür bunları oynamak isterdim. Ama hayaller tabi .Türkiye de inşallah bir edebiyat uyarlamasında mesela ahmet hamdi tanpınar’ın bir eseri veya bir onur ünlü filmi neden olmasın onur ünlü harika bir adam entellektüel bir yazar çizer yönetmen.

  Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gülümseyen insanlar, bitki, ağaç, yakın çekim ve açık havaSorularımıza verdiğiniz  İçten ve samimi yanıtlarınız için sanatsal faaliyetler takipçileri adına çok teşekkür ederiz.

  Devrim Atmaca : Ben teşekkür ederim

   

   

   

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler