More
  Ana SayfaELEŞTİRİ“Korku Takvimi” isimli korku filmi 13 mayıs'da vizyonda

  “Korku Takvimi” isimli korku filmi 13 mayıs’da vizyonda

  Yerli korku sineması için projeler üreten aynı zaman da Anlatırsan film olur isimli reality programa imza atan başarılı kardeşler Esma Şevik ve Çeken Adam Yunus Şevik’in “Korku Takvimi” isimli korku filminin galası gerçekleşti. 4. Levent’teki bir alışveriş merkezinin sinema salonunda dün akşam gerçekleşen galaya çok sayıda davetli katıldı. Sanatsal Faaliyetleri de onur konuğu olarak davet etmeyi ihmal etmediler.

  DRAS FİLM PİCTURES yapımcılığında… Senarist Esma Şevik’in senaryosunu yazdığı, Yunus Şevik’in yönetmenliğini üstlendiği “Korku Takvimi” isimli korku filminin oyuncu kadrosunda Nevin Efe, Nihat Yılmaz,Melisa Seda, Beritan Erdal Ayna,Muharrem Fındıcak,Rümeysa Sarıaslan,Zafer Koral, Oktay Uncu yer alıyor.

  Filmin konusu ise kısaca şöyle: En büyük hayali ünlü bir oyuncu olmak olan Hülya kimsesiz büyümüştür. Yıllar sonra bir gün beklediği başrol teklifi gelir. Fakat bilmiyordur ki o baş rolü oynamayacak, hayat onunla acımasız bir şekilde oynayacaktır. Film setine giderken karşılaştığı talihsiz kazayla başlayan serüven en masum olay olacaktır. Hayallerine ulaştığı çekimlerin başladığı günün gecesi anlam veremediği olaylarla karşılaşır. Kabuslarındaki adam gerçekte kimdir? Ölmüş olan ailesi Hülya’dan ne istemektedir? Bu ve bunun gibi cevabını bilmediği birçok soruyu çözmeye çalışırken kendisini bir kördüğümün ortasında bulacaktır. Kabus ve halüsinasyonlarla gerçekler arasındaki sınırlar zorlanırken, olaylar esrarengiz bir hal alacaktır. Kabullenemediği gerçeklerle yüzleşen Hülya’nın artık tek hayali içine düştüğü labirentten kurtulmaktır.

  Spoiler vermeden kendimce yorumlayayım hazırsanız. Değerli Sanatsal Faaliyetler takipçileri. Öncelikle Senaryodan başlayalım. Son zamanlarda izlediğimiz hemen hemen bütün korku ve gerilim filmlerinin temel problemi olası halde birbirini takip eden birbirini taklit eden filmler olması daha doğrusu hikayeler olması. Esma Şevik’in bizlere sunmuş olduğu hikaye insanı en başından öyküsünü inandırıcı kılan bir atmosfer içine alıyor bir noktasından sonra neler oluyor diye afallıyorsunuz. Afallama uzun bir süre sürüyor. Sonunda biz korku severleri tatmin eden şok etkisi yaratan bir finalle noktalanıyor. Ben hep şuna inanıyorum hikayesi sağlam bir korku filmi diğer tür filmlerden daha kaliteli bana göre.

  Rejiden devam edelim; Doğrusu senaryo genel hatları ile eski usül hayalet, cin, şeytan öykülerinden çok farklı. Filmin başarısını sağlayan belki de bu. Çeken Adam Yunus Şevik görsel efektler ve mükemmel ses efektleri ile süslü (Türün tüm özelliklerini barındıran) bir film olmasına özen göstermiş. Burada ise hikayesine tümüyle bağlı kalarak pek çok ayrıntıyı da ince ince düşünmüş. Büyük bir emek olduğunu yönetmenin yorumundaki farklılığı izlerken anlayacaksınız. Aslında söyleyeceğim çok şey var ancak film daha vizyona girmediğinden susma hakkımı kullanıyorum. Ancak belli bir zaman sonra madde madde detaylı bir inceleme ile karşınıza çıkacağım.

  Kulanılan mekanın film için özenle seçilmiş olduğu gözlerden kaçmıyor, içi ve dışıyla gayet iyi. Başından son anına kadar aksamayan bir tempo, kamera hakimiyeti gayet düzgün diyebileceğim çekimler, başlangıç jeneriği dahil iyi müzik seçimleri de gayet iyi bana göre.

  Geçelim bir diğer önemli konuya oyunculara; Oyuncular çok iyi seçilmiş ve kendilerine ve görevin sorumluluğunun bilincinde rollerini canlandırmışlar. Zafer Koral ve Melisa Seda’nın uyumlu performanslarına bayıldım. Nevin Efe ve Muharrem Fındıcak her ikisi de ne denli iyi karakter oyuncusu olduklarını bir kez daha gösterdiler. Her zaman oyunculuğunu sevdiğim ve başarılı bulduğum Nihat Yılmaz ise baba figürü ile kendisine yapılan plastik makyajın hakkını vererek gerçekten ürkünç bir kompozisyon çizmeyi başardı. Ayrıca Beritan Erdal Ayna, Rümeysa Sarıaslan, Oktay Uncu’da yeterince iyiydiler.

  Sonuç itibarıyla , türün meraklılarının kaçırmaması gereken bir film olduğunu düşünüyorum. “Korku Takvimi” isimli korku filmi 13 mayıs’da vizyonda gişesi bol olsun umarım hak ettiği değeri görür.

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

  1 Yorum

  1. Murat karakaş abi sitenin son halini çok beğendim tebrik ederim site her yıl daha güzelleşiyor sanatçının yanında yer alan değerli bir abimizsin seni canı gönülden kutluyorum filmde oynayan eskiden face den arkadaşım sevgili erdal ayna için filmi izledim bütün ekibi kutluyorum korku sinemamızın böyle farklı işlere ihtiyacı var gişesi bol olsun.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler