More
  Ana SayfaRÖPORTAJKendine ait bir sinema dili ve tarzı olan yönetmenlerden biri olan Kenan...

  Kendine ait bir sinema dili ve tarzı olan yönetmenlerden biri olan Kenan Karıksız ile bir araya geldik

  Filmlere hayat veren en büyük etkenlerden biri kuşkusuz yönetmenlerdir. Bir filmi izlemeye karar verirken bile yönetmeninin kim olduğuna şöyle bir bakıyoruz buna göre karar verip başarılı bir çalışmayı  izlemeden eleştirenler bile var. Kendine ait bir sinema dili ve tarzı olan yönetmenlerden biri olan Kenan Karıksız ile bir araya geldik ve yine keyif alacağınız bir sohbete imza attık.

  Öncelikle sizi biraz daha yakından tanıyabilir miyiz?24 aralık 1982 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldim. Mimar Sinan üniversite’si fen edebiyat fakültesin’den arkeoloji bölümü mezunuyum. 2006 – 2008 yılları arasında Müjdat Gezen sanat merkezinde kamera arkası eğitimi aldım.20008 yılında sektöre atıldım. İlk çalıştığım proje mühürlü köşktü. Daha sonrasında Dabbe serisi, Hayat Yokuşu ve onun benzeri birçok projede yardımcı yönetmen olarak yer aldım.2014 yılı itibarı ile kara ekmek dizisinde ikinci yönetmen olarak görev aldım.daha sonra ise kendi çektiğiniz Danger Man, Ne İdiği Belirsiz Adam,Cin Yolu ve şimdide yeni projemiz Şeytanın Elçileri yönetmenlik kariyerime devam ediyorum. Bunun dışında ise bir süre Özlem Tekinin bateristliğini yaptım.

  Sektörün artı ve eksileri nelerdir?Bana göre sektörün eksileri nedir ? Güzel bir soru. Bence en büyük eksik yanlış çalışma programları çünkü özellikle bunu oyuncu arkadaşlar için söylüyorum kariyerden ziyade hep para olarak bakıyorlar olaya… eğer parayı düşünmeyin kendini vererek çalışırsanız hem maddi hem manevi olarak önünüz açılacaktır.

  Yazar veya yönetmen olmak isteyenler için neler söylemek istersiniz İzleyebildiğiniz kadar çok film izleyin. Değişik tarzları, yorumları, yöntemleri görün, gözlemleyin. Çok fazla gözlem, hayatın içinde olmak, yazar ve yönetmen olmak isteyen arkadaşlarımın kulağına küpe olsun bu söylediklerim. Bu işi yaşamadan yapmak onları tamamen eksiye götürüyor. Bana göre bir yönetmen veya bir oyuncu yapacağı işle alakalı mutlaka o bölgeyi araştırmalı ve orada bir süre yaşamalı ki konuya tamamıyla hakim olsun. Aynı şekilde ekibimin de benim gibi titiz olması bizi başarıyı ulaştırıyor diye düşünüyorum.

  Türkiye’de Türk sinemasını nerede görüyorsunuz?

  Komedi olarak iyiyiz belki ama diğer türlerde maalesef düşük seviyedeyiz.

  Hayranı olduğunuz yönetmen var mı?Bana göre korku dalında en başarılı yönetmen Hasan Karacadağ komedi dalında ise Selçuk aydemir.

  Hayranı olduğunuz oyuncu var mı?En çok beğendiğim oyuncu Tolga Çevik çok yetenekli bir oyuncu bence. Uzun yıllar sonra kendisinden çok fazla söz ettireceğine inandığım yetenekli bir insan.

  Güne başlamanın en iyi yolu nedir sizin için?

  Güne stresli başlamak tüm gününüzün de aynı şekilde devam etmesine neden olabilir.

  Bu yüzden güne bir portakal suyu ile başlamanız sizin için her zaman bir artıdır.

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler