More
  Ana SayfaELEŞTRİStephen King'in kitaplarından uyarlanılan filmler Üç "Hayvan Mezarlığı"

  Stephen King’in kitaplarından uyarlanılan filmler Üç “Hayvan Mezarlığı”

  Korku edebiyatının en önemli ismi Stephen King’in kariyerinin ilk dönemini geride bıraktığı zamana denk düşen irkiltici romanı Hayvan Mezarlığı (Pet Semetery), aynı adla 1989’da sinemaya uyarlandı. Kendi eserinden yapılacak uyarlamada senaristliği de üstlenen King, 90’lı yıllarda türü sevenler arasında ufak çapta bir korku efsanesine dönüşecek filme büyük katkı da yapmış oldu böylece.

  Hikaye; Dört kişilik Creed ailesinin şehir karmaşasından uzaklaşıp sakin bir kasabaya yerleşmesi ile başlıyor. Oldukça büyük bir arazi satın alan doktor baba ve ailesinin evinin hemen ilerisinde, bir hayvan mezarlığı bulunmaktadır.

  Kasabalı ölen hayvanlarını tuhaf bir tören eşliğinde buraya gömmektedir.  Ailenin küçük çocuğunun kedisi bir gün yol kenarında ölmüş halde bulunur. Baba, kedinin ölümünü gizlemektedir. Ölen kediyi geri getirmek için bir yol bulur. Hayvan Mezarlığı’nın ötesinde eski kabilelere ait bir mezarlık bulunmaktadır. Buraya gömülen varlıklar aynı gece dirilir. Ölen kediyi bu mezarlığa gömerler. Sabah olduğunda kedi sapasağlam bir şekilde geri gelir.. Ancak daha saldırgan, daha vahşidir. Ölü hayvanları geri getiren Kızıldereli mezarına ya bir insan gömülürse ne olur sorusunun gündeme gelmesiyle ivme kazanıyor.Hayvan Mezarlığı klasik 90’lar korku filmleri tutkunlarının kaçırmaması gereken bir yapım.

  Neden hayvan mezarlığı?

  Stephen King‘in aklına nereden gelmiş olabilir?Stephen King’in hikayeyi bir lanet üzerine kurduğunu söyleyerek başlayalım. Nedir bu lanet? Kızıldereli inanışına göre kutsal mezarlığa gömülenler kısa sürede hayata dönerler. Dirilip geri dönen canlı, maruz kaldığı lanetin esiri oluyor ve saldırgan bir tutum sergiliyor. Ana teması ölüm ve getirdikleri… İnsanoğlunun ölümü kabullenmesi ve Tanrı’nın işine karışmaması gerektiği düşüncesi ile yazılmış.

  Hayvan Mezarlığı’nın genel havasına baktığımızda düşük prodüksiyon kalitesi sebebiyle arzulanan korku filmlerinden biri olduğunu görüyoruz. Atmosfer oluşturmada başarılı. oyuncular ve yönetmen gayet başarılı.Ayrıca senaryoyu da kaleme alan King’in romandaki insanı irkilten durumları, detaylı tasvirleri senaryoya aktarması takdire şayan.Hayvan Mezarlığı’nı popüler ve sevilen bir korku filmi yapan nedir?

  Bizce  King’in bu eseri, geniş kitlelere romandan çok filmle ulaştı. Romanı okumamış korku severleri tatmin edecek düzeyde bir başarısı var.

  Genel Yayın Editörü : MURAT KARAKAŞ

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler