More
  Ana SayfaRÖPORTAJMüge Oruçkaptan'ı çok iyi tanıyorsunuz. Daha yakından tanımaya ve samimi, içten ve...

  Müge Oruçkaptan’ı çok iyi tanıyorsunuz. Daha yakından tanımaya ve samimi, içten ve doğal, bir kadınla tanışmaya ne dersiniz?

  Gazi Üniversitesi Teknoloji Eğitimi Seramik Bölümü mezunu kendisi. Bir dönem TRT’de sunuculuk yaptı. Ayrıca Taş Devri çizgi dizisi dahil birçok yabancı filmin Türkçe seslendirme çalışmalarını yaptı. Seslendirme, Diksiyon ve Sunuculuk dersleri veriyor. Ayrıca dizi ve sinema filmlerinde rol almaya devam ediyor. Ayrıca müziğe olan tutkusu ile albümde yaptı. Türkiye’deki yoğun koşuşturması esnasında , İstanbul’daki bir günlük molasını da bizlerle sohbet etmeye ayırdığı için minnettarız. Hazırsanız lafı fazla uzatmadan değerli kişilik Müge Oruçkaptan ile keyifli ve eğitici bir sohbete başlıyoruz.

  Sanatsal Faaliyetler Takipçilerine Kısaca Kendinizden Bahseder Misiniz ?


  İlk doğumum annemin kollarında elbette, sonra büyürken hatırladıklarım, öğrendiklerim, öğretilenler.

  Oyunculuk Hikâyeniz Nasıl Başladı?

  İlk kaçamağımı bana öğretilenlerin, bana davranılmanın dışında. Benim istediklerimi ve uygun bulduklarımı aklıma yerleştirerek başladı.

  Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız?

  Kimliğimi ben planladım bazılarımız gibi. Pembe mavi cüzdanlardan bahsetmiyorum, ruhum her şeyin üstünde. Ben neysem o oldum. İnsan, Bebek olarak dünyaya gelir. O aciz hallerimizi ebeveynlerimiz hep hatırlasın diye. En çok annemiz hatırlar bizi. Babanın yani bir erkeğin nasıl olduğunu çözemediği, doktorun makasının da kesemediği bir bağ vardır anacığımızla aramızda, annesiz büyümek en büyük travmadır bir çocuk İçin. Ve sonra 1980 yılında oğlumun doğumuyla yeniden doğdum. İşte asıl büyüten beni o pırıl pırıl neşeli, bir tanem oğlumdur. O beni büyüttü ben onu büyütürken. Kendini bulmaya başladığın da merakla izledim aklını, kalbini benim en önemli yanım anne olmak. Yaradan ve oğlum ve ben çok önemliyiz hayat boyunca.

  Sanat Anlamında Pek Çok Alanda Başarı İle Karşımıza Çıkıyorsunuz Oyunculuk, Seslendirme Sanatçısı, Şarkı Söylemek, Söz Yazmak, Öğrencilere Eğitim Vermek V.B. Bunların İçinde En Keyif Aldığınız İş Hangisi Yada Hepsimi Keyif Veriyor?

  Evet yaptığım çalışmaların hepsinden keyif alıyorum ve öğrenmekten de büyük keyif alıyorum. Şimdi piyano eğitimindeyim ve öğrencilerime şan dersleri veriyorum. Seramik heykel ve resim hayatımın önemli bir alanında. Geçen yıl ilk albümümle sergim aynı anda oldu ve hayatımın bu en büyük kararıydı. Bu arada ilk seramik sergimi üç yıl önce 21 Aralık 2019 haftası Hilton İstanbul Bosfhorus’ta açtım. Ben düşüncelerimden hiç korkmadım. İyi olmayan şeyler aklıma geldiğin de yaradana olmaması İçin dualar ettim, çocukluğumdan beri. Allah’a inanıyorum ve mucizelerini görüyorum çok şükür.

  Oyunculuğun Misyonunun Ne Olduğunu Düşünüyorsunuz?

  Oyunculuk bizleri izlemeye gelenlere ayna olmaktır. Hepimiz bir çok kişiliği özümüzde barındırır ama kontrollü davranırız. Çoğu duygumuzu bastırırız. Sahne benliğimizde ki karakterlerin dışa vurumudur

  Seslendirme Sanatçısı Ve Spiker Olmak İsteyenlere Tavsiyeleriniz Var Mı?

  Yaptığım tüm işlerle ilgili eğitim aldım. Tiyatro eğitimi, Şan eğitimi, piyano eğitimi aldım ve öğrenmeye devam ediyorum. Yetenekleri bilgiyle geliştirmek gerek daha güvenli ve cesur oluyorum. İçimizdeki saf zeki çocuk ruhunu önemli işlerde hatırlayalım ve o çocuğa danışalım hatta onun varlığını ortaya çıkaralım. Ne kadar sevimli olduğunuzu ve isteklerinize berrak bir şekilde kavuşacağınızı görürsünüz tavsiyem bu gençlere. Ayrıca hayal kurun, hayal gerçeğe ulaşmanın en endişesiz halidir, yoludur. Çünkü kimseyle paylaşmazsınız an o an sadece hiçbir tereddüt duymadan hedefe odaklanır ve kendinizi olmak istediğiniz yolda görürsünüz, yerde görürsünüz. Ve bir gün bu düşünceleriniz gerçek olur. Dünya ne kadar gerçekse o kadar. Çünkü bir gün yaptıklarınız, yaşadıklarınız bir iz olarak kalır.

  Müzik Piyasasında Ben De Varım Dediniz Ve Güzel Başarılı Çalışmalara İmza Attınız Peki Nasıl Buluyorsunuz Müzik Piyasasını?

  Müzik benim ilginç duygu Pınarım bir kelimeden müzik ve sözler bir arada çıkıyor günde üç ya da beş şarkı yazabilirim. Bu çok fazla insanda olur mu bilmem. Ben bir kelimeden sayfalarca sözcük üretirim. Bu benim farklı bir özelliğim. Benim için çok kolay. Elbette çoğumuz yapabiliriz galiba cesaret çok önemli. İnsanlar Türkiye’de sanatı seviyorlar. Sanat izleyenin kendini bulmasıdır içinde. Bir şarkıda bir oyunda, bir kitapta kendinden çok özellik bulur. Başarı önemli çünkü empati yapabilmek başarıyı getirir. Sadece kendi hayatlarımız değil evrende yaşanan ne varsa iyi gözlemlemek çok önemli. Müzik piyasası zor bir çak çak.rK. Benim şansım sözler ve beste bana ait söyleyen de benim o zaman bana kolay. Fakat bu devirde bu işi iyi pazarlamak gerekiyor. Televizyon ve radyo da olabilmek için Pierre Pierre pi yar şirketleriyle çalışmak gerekli. Menajer olmalı, sesinizi duyurmalısınız. Mutlaka ekip olmalı. Her yerde olduğu gibi. Oyunculuğuda şarkı söylemeyi de seviyorum. Üretmeyi seviyorum ve imkanlarım ölçüsünde devam edeceğim.

  Son Olarak Bu Güzel Röportajı Okuyacak Olan Sanatsal Faaliyetler Takipçilerine Söylemek İstediğiniz Bir Şeyler Var Mı?

  Hayatta yapmak istediğiniz ne varsa, inanın ve eğitim alın ve cesur olun. Lütfen hatırlayın biz bırakmadığınız sürece, bize ihanet etmeyecek olan, sadece işimizdir. Hayallerinizin peşinden gidin, hayalleriniz kimsenin araya giremediği düşüncelerinizin en güçlü olduğu anlarınızdır ve onları kimselere anlatmayın. Olumsuz her söz inancınızı kırabilir ve sizi tereddütte bırakabilir . Bu da boşuna zaman kaybından başka bir şey değildir. Sevgi ve saygıyla Müge Oruçkaptan

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

  1 Yorum

  1. Çoçukluğum dan beri izlediğim dizilerde hem oyuncu hem de seslendirmen olarak beni hayran bıraktırmıştı yıllar sonra yeni halini görmek ve röportajını okumak güzel oldu röportaj için murat karakaş abiye teşekkürler.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler