More
  Ana SayfaELEŞTRİ"Hadi Uyu Artık" İsimli Tiyatro oyununun yorumu ile sizlerleyim

  “Hadi Uyu Artık” İsimli Tiyatro oyununun yorumu ile sizlerleyim

  Sağlam bir Komedinin iyi bir drama ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bu açıdan bakıldığında hem dramatik öğelerin hem komik olayların aynı oyunda iç içe bulunduğu “Hadi Uyu Artık” isimli Tiyatro oyununu Akatlar Kültür Merkezi’nde izleme şansım oldu.

  Tiyatro aktörlüğünün yanı sıra çeşitli Sinema, televizyon ve Seslendirme çalışmaları yapan Hidayet Erdinç’in kaleme aldığı aynı zamanda yönetmenliğini üstlendiği iki kişilik oyununun oyuncu kadrosunda Bilal Çatalçekiç ve Fulden Akyürek yer alıyor.

  Oyunun konusu kısaca şöyle;

  Aslı ile Hakan sıradanlaşan evliliklerini yeniden heyecanlandırarak eskigünlere dönmek istemektedirler ancak Aslı’nın bunun için seçtiğizaman o kadar kötüdür ki saat sabaha karşı 4. Aslı, yorgunluktan bitap düşmüş olan Hakan’ı zorla kafasında kurduğu o fantazi dünyasına sokmaya çalışır. Bir kaç saat sonra çok önemli bir toplantısı olan Hakan için Aslı’nın bu zamansız evliliği renklendirme çabasına karşılık vermek çok zordur. Ancak Aslı kararlıdır. Düştükleri komik durumlar bile Aslı’yı vazgeçirmez. Sonun da ikisi de eteğindeki taşları dökmeye başlar.

  Henüz izlemeyen okurlarım için detaylı bilgi vermeden aktaracağım. İnsanlar yalnız yaşamaya değil, toplum içerisinde etkileşim içinde olmaya göre kurgulanmış varlıklardır. Karşı cinsle kurulan ilişkilerinde de diğer insanlarla olan ilişkilerindeki gibi gereksinimleri vardır. Kadın-erkek ilişkileri toplumsal yaşamın hemen her alanında ayrılmaz bir bütündür. Bu ilişkilerden biri de evlilik ilişkisidir ve insan hayatındaki önemli yol ayrımından biridir. Evliliğe uyum sağlama konusunda birbiri ile açık iletişimi yakalayabilmiş, problemleri beraber çözmeye çalışan, karar alma konusunda ortak hareket edebilen çiftler uyumlu bir evliliğe sahiptirler. İşte tam bu noktada Oyunun yazarı ve Yönetmeni Hidayet Erdinç, insanın kurduğu diğer yapılar gibi, evliliğin de zamanla işlevselliğini yitiren yönleri var diyor biz izleyenlerine. Bunu bizlere aktarırken de gayet eğlenceli bir dil kullanmış.

  Sahne gözlemlerimi aktararak devam edeyim; Konuya harika bir giriş yapıldığını söyleyebilirim. Kaç yıldır evli olan bir karı kocanın yatak odasına misafir oluyoruz. Dolayısıyla kullanılan dekor gayet gerçekçi en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Başarılı dekor ve kostüm için konsept tasarımı sorumlusu Miray Çatalçekiç’i de tebrik ediyorum sizlerin huzurunda. Oyunu izlerken daha iyi anlayacaksınız ne demek istediğimi. Duygusal sahnelerde Işık geçişlerini beğendim tasarımını gayet başarılı buldum.

  Oyunculuklara da değineyim kısaca; Elbette oyunun başından son anına kadar bıraktığı bütünsel etki söz konusu olunca. Özel tiyatro yapmanın zor olduğu bir zamanda bütün zorluklarını göğüsleyerek bizlere güzel ve keyifli anlar yaşattıkları için her iki oyuncununda performansı gerçekten izlemeye değer. Özellikle finale doğru daha güçlü aktarıyorlar bize Hakan ve Aslı’nın iç dünyasını ve çatışmalarını.

  Dip not: Dün akşamki oyunun ayrı bir önemi daha vardı oyunun biletleri otizmli bireylerin eğitimine katkı sağlamak amaçlı satıldı.

  Sezona güzel bir başlangıç yapan “Hadi Uyu Artık” İsimli Tiyatro oyununu sizlerde bence kaçırmayın. Ajandanıza not edin ve en kısa sürede izleyin bence.

  Genel Yayın Editörü :Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler