More
  Ana SayfaHABEREN İYİ BİYOGRAFİK FİLMLER

  EN İYİ BİYOGRAFİK FİLMLER

   Senaryo matematiği, konunun orijinal bir şekilde ele alınması, başarılı görsel sahnelere sahip oluşu gibi alanlarda değerlendirilen en iyi 10 biyografik filmleri sizler için listeledik.

   1 – PERSEPOLISMarjane Satrapi’nin aynı ismi taşıyan çizgi romanından uyarlanmış otobiyografik bir animasyon filmdir. 1970’lerde İran’da yaşanan Molla Devrimi’nin siyasal toplumsal etkilerinin küçük bir kız çocuğunun gözünden yansımalarını izleyebileceğiniz bir film. ABD ve Fransa ortak yapımı olan filmin yönetmenliğini Vincent Paronnaud ve Marjane Strapi yapar. Cannes Film Festivalinde Jüri Ödülü almaya layık görülen filmin IMDB puanı 8.1’dir.

   

  2 – PAPILLON1973 yılında çekilen film 2017 yılında tekrar çekildi. Daha önce küçük bir suçtan hüküm giyen Kelebek lakaplı Henri Charriere, haksız yere cinayet suçuyla suçlanınca masumiyetini kanıtlamaya çalışır. Fakat çabaları sonuçsuz kalınca Şeytan Adası olarak bilinen yüksek güvenlikli bir hapishaneye gönderilir. Henri Charriere’nin gerçek hayat hikayesini anlatan aynı isimli kitaptan uyarlamadır. 1973’te çekilen filmin baş rollerinde Steve McQueen ve Dustin Hoffman yer alıyor.

  3 – CHAPLIN1992’de çekilen Charlie Chaplin’in hayatını anlatan filmin baş rolünde Robert Downey Jr yer alıyor. Charlie Chaplin’in şöhretine kavuşması, özel hayatı ve dönemin siyasi etkileri çerçevesinde izleyeceğiniz filmin IMDB puanı 7,6’dır.

  4 – AMADEUS1984 ABD yapımı olan filmde Amadeus Mozart’ın hayatını kendisi ile aynı dönem yaşamış müzisyen Antonio Salieri’nin gözünden izliyoruz. IMDB puanı 8,3 olan film Mozart’ın kariyerindeki yükseliş, Salieri’nin ona duyduğu kıskançlık duygusu üstünden ilerliyor.

  5 – AKIL OYUNLARI

  Ünlü matematikçi John Nash’ın gerçek hayat hikayesini konu alıyor. Yeni bir teori ile gelip matematik dünyasında yerini alan dahi, zamanla şizofren olduğunu fark eder. Bu durumun işine ve özel yaşantısına da yansımalarına yer veriliyor. IMDB puanı 8,2 olan film En İyi Oscar kazandı.

   

  6 – IP MANBruce Lee’nin ustası Ip Man’ın yaşantısını konu alan film dönemin siyasi, sosyal ve kültürel yapısına da değiniliyor. Japonya’nın Çin’i işgal ettiği dönemde toplumun değişimine de vurgu yapılırken; usta oyuncu Donnie Yen’in sergilediği dövüş performansı görsel anlamda seyirciyi besliyor.

  7 – SIKIYSA YAKALAFBI’ın en çok arananlar listesinde yer alan Frank Abagnale’nin hayatını anlatan filmin baş rolünde Leonardo Di Caprio ve Tom Hanks yer alıyıor. Frank, 16 yaşında dolandırıcılığa başlar ve 26 ülkede dolandırıcılık yapar. Öğretmenlik, doktorluk, plotluk, avukatlık gibi bilgisi olmayan pek çok alanda çalışır. Sonunda ise yakalanıp FBI için çalışmaya başlar. Leonardo Di Caprio’yu tutuklayan kişi Abagnale’nin ta kendisidir. 

  8 – GANDHIİngiltere ve Hindistan ortak yapımı olan film, 1900’lü yılların başında Gandhi’nin hayatını anlatıyor. İngiliz sömürüsü altında olan Hindistan’ın içinde bulunduğu siyasal, sosyal ve ekonomik durum gözler önüne seriliyor. Gandhi’nin özgürlük ve barış arayışı üstüne kurulu olan film, Akademi Ödülleri’nde sekiz dalda Oscar kazanandı. Ayrıca, 300.000 kişiden oluşan cenaze sahnesiyle, sinema tarihinin en kalabalık sahnesi rekorunu da elinde bulunduruyor.


  9 – 12 YILLIK ESARET1841’de New York’ta yaşayan Solomon Northup, kendisini müziğe adamış siyahi bir adamdır. Bir gün kandırılarak çalışması için para karşılığı satılır. Kölelik yıllarını anlatan film, Solomon Northup’ın 1853 yılında yazdığı romanından uyarlamadır. Film, en İyi Film dalında Oscar kazanandı. İngiliz sinemacı Steve McQueen’in yönetmenliğini ve John Ridley ile birlikte senaristliğini üstlendi. Oyuncu kadrosunda ise Michael Fassbender’ın yanı sıra Brad Pitt, Benedict Cumberbatch, Paul Giamatti gibi ünlü isimler de yer alıyor.

  10 – UMUDUNU KAYBETME

  Chris Gardner’in eşi ile ayrıldıktan sonra evden atılması ve iş bulamama gibi sorunlarla olan mücadelesine dayalı film, pek çok kişi için motive ediciyken, filmde yer alan diyaloglar ve sahneler tekrar tekrar izlenmeye değer görülüyor. 1994 yapımı filmin IMDB puanı ise 9,3.

  Gülhan Çakır

  @glhn.ca

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler