More
  Ana SayfaRÖPORTAJBir Yaz Gecesi Rüyası tiyatro oyunu ekibiyle güzel bir sohbet gerçekleştirdik

  Bir Yaz Gecesi Rüyası tiyatro oyunu ekibiyle güzel bir sohbet gerçekleştirdik

  Baş rollerini ödüllü oyuncular Levent Üzümcü, Neslihan Yeldan, Sezai Aydın ve Arda Aydın’ ın paylaştığı Shakespeare’ in en ünlü oyunlarından sezonun en iddialı komedisi ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası tiyatro severler için 9 Kasım’da İSTANBUL Uniq Hall’ de , 16 KASIM ANKARA, 21 KASIM Uniq Hall’ de , 29 KASIM İZMİR’ de sahnelenecek. Oyunun yapımcısı Arda Aydın ve oyunun yönetmeni Aleksandar Popovski. Bizde sanatsal faaliyetler olarak onların heyecanına ortak olmak istedik ve bu güzel oyunun baş rolleri ile prova esnasında samimi ve güzel bir röportaj gerçekleştirdik

  İlk olarak bugüne kadar birçok oyunda görev yapmış, sahnede devleşen ve aynı zamanda yıllarını seslendirmeye adamış Şehir Tiyatroları sanatçısı, Sayın Sezai Aydının yanındayız.

  • Neden tiyatro?

  Tiyatro bir meslek ve bu işten para kazanıyorum yıllardır. Bu mesleğin en güzel yanlarından biri de hiçbir meslekte fırsat bulamayacağınız kadar yaratıcılık ve zaman anlamında rahatlık.

  • Tiyatronun hayatınızdaki yeri nedir?

  Hiçbir zaman hayatımın merkezine tiyatroyu koymadım. Her zaman saygıyla yaklaştığım mesleğimdi. Bu sayede ünlü oldum, tanındım fakat hiçbir zaman tiyatroyu amaç edinmedim. Hep bir araçtı tiyatro benim için. Tabi ki sahneye çıkmadığım zamanlarda bir kaşıntı basıyor ama sahneye çıkmaya başladığım zaman bu duyguyu da tatmin edebiliyorum.

  • Tiyatronun hangi özelliği sizi etkiliyor?

  Tiyatro oyunculuğu genelde akşam saatlerinde yapılan bir meslek ve ben de bu açıdan gündüz vakitlerini kendime ayırabiliyorum bu mesela birçok insan için çok cazip ve gıptayla bakılan bir durum. Doğal olması, her akşam tamamen farklı bir kitleye oynanması ve her akşam farklı şekilde oyunun oynanması da etken tabi.

  • İşinizi seviyor musunuz?

  Bu soruya cevabım sadece evet…

  • Oynadığınız roller içinde unutamadığınız bir rol var mıdır? Nedir?

  Şehir Tiyatroları’nda Tekrar Çal Sam adlı oyunda oynadığım Humphrey Bogart rolü unutamadığım ve keşke devam etseydi dediğim rollerin başında geliyor.

  • Tiyatroda oynamadığınız fakat oynamak istediğiniz bir oyun var mıydı?

  Çok fazla oyunda oynadım ve artık oynamak istediğim bir oyun ve rol kaldığını düşünmüyorum.

  • Bir Yaz Gecesi Rüyası sizi Neslihan Yeldan, Levent Üzümcü ve Arda Aydın ile aynı sahnede buluşturdu. Nasıl gerçekleşti bu buluşma?

  Oğlum Arda hem oyuncu hem de yapımcı olarak bu oyunun içindeydi ve daha önce 5-6 oyunda beraber oynamıştık. Bir oyun daha beraber olmak istedi ve bu şekilde başladı. Şimdi oğlum patronum ve ben de onun çalışanıyım. Levent ve Neslihan da benim gibi bu oyunun oyuncuları ve ikisiyle de sahnede buluşabilmek güzel.

  • Birkaç cümle ile oyunu özetlemenizi istesek, neler söylersiniz?

  Bu oyun aslında bir şov. Büyük bir gösteri. Alışılmış, klasik Shakespeare oyunlarına hiç benzemeyen bir tarzı var. Ben Puck karakterini oynuyorum ve Puck alışılmış Shakespeare yorumlarında hareketli, enerjik ve yerinde duramayan, yaptığı haylazlıklarla çevresindeki her şeyi etkileyen bir karakterken burada çok farklı ve sürpriz bir yorumla seyirci karşısına çıkıyor. Oyuna en büyük rengi katan da aslında bu yorum bana kalırsa.

  • Oyun fantastik bir komedi; içinden geçtiğimiz zor günlerde, her şeye rağmen birlikte gülebilmek hem size hem de seyirciye iyi geliyor, öyle değil mi?

  Türk seyircisinin tiyatro ve sahne sanatlarından en büyük beklentisi “eğlenmek”. Bir iş eğer eğlenceliyse kulaktan kulağa yayılıyor ve herkes tarafından merak edilir hale geliyor. Tiyatronun cazibesi de bu beklentiye her zaman karşılık verecek potansiyele sahip olması ve doğal olarak insanlar o potansiyel ihtimali için bile salona geliyor. Sonrasında ya tiyatro takip etmeye devam ediyor ya da tecrübesi dahilinde istemiyor devam etmeyi. Bir Yaz Gecesi Rüyası seyirciyle birlikte bizi de çok eğlendirecek.

  • Yönetmen Aleksandar Popovski ile çalışmak nasıl bir duygu?

  İlk kez bir yabancı yönetmenle çalıştım ve bu yaşta böyle bir çalışmanın içine girmek ilginç geldi. Dilini hiç bilmediğim bir yönetmenle “birbirimizi hiç anlamadan anlaşabilmek” de ancak tiyatro yoluyla olabilecek bir şeydi ve bu durum tiyatronun evrenselliğini kanıtlıyor bence.

  • Oyundaki en sevdiğiniz replik nedir?

  Bir Yaz Gecesi Rüyası’nın en sevdiğim repliği, finalde anlattığım hikayenin içinde gizli ve o da bir sürpriz olarak kalsın ki seyircinin hakkını yemeyelim.

  İkinci olarak İstanbul Şehir Tiyatroları eski oyuncusu. Atv’de yayınlanan “Avrupa Yakası” adlı dizide Cem karaktarini canlandıran. Aynı zamanda Abim isimli film ile ve gezi olaylarındaki dik duruşu ile adından söz ettiren sayın Levent Üzümcü’ nün yanındayız.

  • Sahne sizin için ne ifade ediyor? Bu kadar yorgunluğa değecek ne var sahnede?

  Sahne ne muhteşem bir yerdir, nefes alırsın yüzlerce seyirciyle aynı anda, seninle birlikte gülerler, seninle birlikte ağlarlar, ömrüne ömür katar o yorgunluk; hele bir de hayatlarına dokuna biliyorsan seyircilerin.

  • Tiyatronun rolü günümüzde nedir sizce?

  Hiç değişmedi ki, yaşadığı çağın tüm aksaklıklarının tanığıdır tiyatro, anlatır ve eleştirir, tarih boyunca hep öyleydi. O yüzden her zaman “en tehlikeli sanat” olarak anıldı. Kötüler neyi sevmiyorsa bilin ki o iyidir. Kötü insanlar en çok sanatı sevmez, heykeli, dansı, müziği, resmi, tiyatroyu sevmez. Kötülerin sevmediklerine bakın oradan neyin insan yararına olduğunu anlarsınız.

  • Neden sinemada fazla göremiyoruz sizi?

  Çünkü benimle aynı dünyaya inandığını iddia eden yapımcılar beni filmlerinde oynatınca zorluklarla karşılaşacaklarını biliyorlar. Ya salon bulamayacaklarını ya da vergi denetçileri tarafından didik didik aranacaklarını düşünüyorlar Dipsiz bir kötülüğün esiri olmuş hemen hepsi ve tek dertleri var günü kurtarmak. Oysa ki konuşsalar, karşı çıksalar bu kötülük sona erecekti. Korkarak konuşmamayı seçtiler ve günü kurtarırken çocuklarının geleceklerini mahvettiler.

  • En son hangi oyunu izlediniz?

  Ahududu

  • Tiyatro dışında neler yapıyorsunuz?

  Çocuklarımla ilgileniyorum, seslendirme yapıyorum, yeni projeler için hazırlanıyorum, spor yapıyorum, geziyorum.

  • Tiyatroların kapatılma süreci hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Dediğim gibi yurdumuz bir kötülüğün istilası altında, bu kötülük yıllarca deri altında birikmiş bir irin gibiydi ve şimdi patladı ama üzülmeyin iyileşeceğiz. Her kötülük gibi bu da son bulacak ve bu ülkenin vicdanlı insanları özgür tiyatrolarına kavuşacak.

  • En çok sevdiğiniz tiyatro oyuncusu kimdir?

  Net bir isim veremiyorum. En çok diye bir ismi söyleyemem.

  • Bir Yaz Gecesi Rüyası sizi Neslihan Yeldan, Sezai Aydın ve Arda Aydın ile aynı sahnede buluşturdu. Nasıl gerçekleşti bu buluşma?

  Aslına bakılırsa bu bir borç. Vicdan ve hakkaniyet sahibi insanların tiyatroya ve tiyatro izleyicisine karşı duydukları bir sorumluluk. Şehir tiyatrosundan haksız yere ihraç edilmemin ardından oyuncumuz seyircisiyle buluşamadı. Bu rejinin sahibi Aleksandar’dır. Ona durumu izah ettik ve oyunu dışarıda yapmak istediğimizi söyledik, o da profesyonel bir şekilde kabul etti. Dedim ya bu Türk tiyatrosu ve Türk tiyatro izleyicilerine karşı duyduğumuz bir borç, onu ödemek azmi bizi bir araya getirdi. Her türlü dayatma, hak tecavüzüne karşı dimdik ayakta durduğumuzun en önemli kanıtı bu oyun.

  • Birkaç cümle ile oyunu özetlemenizi istesek, neler söylersiniz?

  Bazen düşler ve gerçekler birbirine karışır ya. Hani uyanırsınız ve nerrede olduğunuzu düşünürsünüz bir an. İşte bu oyun o anı anlatıyor. Uykuyla uyanıklık arasındaki o masalsı gerçekliği.

  • Oyun fantastik bir komedi; içinden geçtiğimiz zor günlerde, her şeye rağmen birlikte gülebilmek hem size hem de seyirciye iyi geliyor, öyle değil mi?

  Tiyatro birleştirici ve özgürleştiricidir. Her ne kadar günümüz dayatmacıları söylemlerini ayrılıkçılık ve düşmanlaştırma üstüne kuruyorlarsa da biz tiyatroyla birleştirici ve özgürleştirici bir dünya isteğimizden ve idealimizden ödün vermeyeceğiz.

  • Yönetmen Aleksandar Popovski ile çalışmak nasıl bir duygu?

  Bir aktörün özgürleşmesi ve kendine güveninin gelmesi kendi mesleki hayatında bir devrimdir. Böylesine bir devrime ihtiyaç duyduğunun bazen farkına varmaz aktörler, ta ki Aleksandar’la çalışana kadar.

  • Oyundaki en sevdiğiniz replik nedir?

  Shakespeare oynuyoruz, her satırı altın değerindedir, inanın.

  Son olarak  Dormen Tiyatrosu ve Beşiktaş, Beşiktaş Kültür Merkezi ve Kent oyucuları topluluklarında görev yapan  ancak Bir Demet Tiyatrodaki (füreyya)  ile tanınmaya başlayan halen aktif olarak tiyatroya devam eden şu an ise Star Tv’de yayınlanan; başrolü Özcan Deniz ve Aslı Enver’in paylaştığı İstanbullu Gelin dizisinin kadrosunda yer almakta ve Senem karakterini canlandırmakta olan sayın Neslihan Yeldan’ ın yanındayız.

  Bir Yaz Gecesi Rüyası sizi  Levent Üzümcü , Sezai Aydın ve Arda Aydın ile aynı sahnede buluşturdu. Nasıl gerçekleşti bu buluşma?

  Arda ve Sezai abi ile daha önce başka bir oyun projesinde çalışmak istedik, ama o hayata geçemedi. Benim iki yıl önce şehir tiyatrolarında seyredip çok keyif aldığım, keşke içinde ben de olsaydım dediğim proje önüme gelince de çok mutlu oldum o yüzden çok şanslı hissediyorum kendimi.

  • Birkaç cümle ile oyunu özetlemenizi istesek, neler söylersiniz?

  Oyun Shakespeare’ in en eğlenceli, en şenlikli oyunlarından biri. Aşkı ve ilişkileri anlatıyor. Bir bölümünün fantastik bir ormanda geçmesi seyirciye keyif verecek.

  • Oyun fantastik bir komedi; içinden geçtiğimiz zor günlerde, her şeye rağmen birlikte gülebilmek hem size hem de seyirciye iyi geliyor, öyle değil mi?

  Ben her zaman sanatın birleştiriciliğine, uzlaştırıcı olmasına inandım ve güvendim.

  Yönetmen Aleksandar Popovski ile çalışmak nasıl bir duygu?

  Aleksandar ile çalışma takvimlerimizin yoğunluğu dolayısıyla kısa bir süre birlikte olabildik ama yabancı bir yönetmenin gözü, onun sakinliği, ne yaptığını biliyor olması benim işimi çok kolaylaştırdı.

  ben üçünüze de verdiğiniz yanıtlardan dolayı teşekkür ediyorum. ve başarılarınızın devamını diliyorum sanatsal faaliyetler ve takipçileri adına.oyunda görüşmek dileği ile hoşçakalın.

   

   

   

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler