More
  Ana SayfaELEŞTRİ(Türkiye'deki muhafazakârlık anlayışı) Müjdat Gezen Tiyatrosu‘nun "Bir Kız Sevdim Adı Eleni" isimli...

  (Türkiye’deki muhafazakârlık anlayışı) Müjdat Gezen Tiyatrosu‘nun “Bir Kız Sevdim Adı Eleni” isimli oyunun yorumu

  Müjdat Gezen Tiyatrosu‘nun “Bir Kız Sevdim Adı Eleni” isimli oyununu 7 kasım pazar günü kadıköy’de Müjdat Gezen Tiyatrosu’nda izledim.

  Müjdat Gezen tarafından kaleme alınan oyunun yönetmenliğini yine Müjdat Gezen üstlenmiş. Oyunun oyuncu kadrosunda ise Cengiz Gezgin, Pınar Gordıe, Yaşar Ayvacı, İlkin Abaşlıoğlu, Öncil Aktarıcı,Tutku Topaç, Volkan Kemal Yalav, Baha Balki, Murat Donat, Cavidan Kutlu, Özge Dolay, Nurdane Göktepe var.

  Öncelikle severek izlediğim oyunun sonunda Müjdat abiyi (Müjdat Gezen) kanlı canlı bir şekilde dik duruşu ve tüm sevecenliği ile karşımda görmek beni mutlu etti diyerek başlamak istiyorum oyunu yorumlamaya.

  Genel olarak izlenimlerime geçersek; Oyunun gayet iddialı bir sahne tasarımı var Dekor Barış Dinçel’e ait ve tamamı tek mekanda geçiyor. O sebepten dolayı tabiri caizse oyunun tüm yükü oyunda oynayan oyuncuların bireysel performanslarının ve Müjdat abinin ince eleyip sık dokuduğu metnin omzunda diyebilirim. Ve oyun bana anlatmak istediği ile attığı oku tam on ikiden vuruyor. Eğer ilerleyen zamanlarda yine davet ederlerse ki tabi mecburi değil yeniden izlemek isterim. Oyunda, Muhafazakar süpermarketler zincirinin sahibi Şaban beyin oğlu Ramazan bir Rum kızına aşık olmasını ve sonra yaşanan olayları altını çizerek belirtmek istiyorum çünkü burası bana göre önemli Müjdat abinin kendine has mizahıyla ele alınıyor. Bence oyunun anlatmak istediği neyse izleyiciye hissettirmekte oyuncuların performanslarının etkisi olduğunu düşünüyorum. Daha fazla detay vermiyorum oyun daha yeni herkes ajandasına not etsin.

  Ve geçiyorum oyunda oynayan oyuncuların bireysel performanslarına; Tüm oyuncuları sahne üzerinde ilk defa izledim. bana göre her biri işlenmiş bir mücevher. Çünkü böylesine cesur bir metnin içindeki karakterleri kusursuz bir şekilde canlandırmak herkesin harcı değil ancak bu noktada kadıköydeki Tiyatro seyircisinide rolü büyük oyun izleme bilinci vardı dün akşamki izleyicide bir ara bir izleyicinin telefonu çaldı insanlık hali unutmuş ama nasıl utandı anlatamam.

  Yaşar Ayvacı ile başlayalım Muhafazakar süpermarketler zincirinin sahibi Şaban beyin saf görünen ama ama bir o kadar da mert oğlu Ramazan. tam anlamı ile sahne üzerinde bizi duygudan duyguya soktu sahneye hakimdi seyirciyi yakalamayı başardı. Muhafazakar baba Şaban bey rolündeki Cengiz Gezgin oyunun tamamını ve seyirciyi avucunun içine alan oyuncuların sadece biri mimikleri ve yer yer değişen ses tonu ile ben buradayım dedi.

  Şaban bey’in eşi Hatice karakterine Pınar Gordıe can vermiş bana göre metnin şaban beyden sonraki ikinci can alıcı karakteri durgun seyirciyi silkeleyerek kendisine getirdi ve kendisine hayran bıraktı.

  Şaban bey’in kuması İlkin Abaşlıoğlu sahnenin bütününe zerafetiyle renk kattı tabi metin içinde özellikle sonlara doğru yaptığı atak yine seyicinin ilgi odağı oldu.

  Rum Kızı Eleni’yi Tutku Topaç canlandırmış baştada dediğim gibi ilmek ilmek işlenen hikayenin baş kahramanlarından sahnede çok şirin ve sempatik.

  Sahnede sempatik demişken Volkan Kemal Yalav ve Öncil Aktarıcı’yıda ayrıca tebrik etmek istiyorum çok rolleri olmamasına rağmen muhteşemlerdi. Cavidan Kutlu’yu da oyun çıkışı göremesem de buradan kendisine tebrik ediyorum. Eleni’nin Çocukluk Arkadaşı Aleko adaşım Murat Donat aynı zamanda oyunun Sahne amiri ve oyunda çok sahnesi olmasada etkileyici bir performansa imza atmış. Garson Kız Özge Dolay metnin kurbanlarından biri ilerleyen zamanlarda daha farklı karakterlere bürünmesini isterim açıkçası. ve son olarak ikinci Garson Kız olarak karşımıza çıkan Nurdane Göktepe aynı zaman da oyunun Reji Asistanı kendisi başarıya giden yolda adım adım ilerliyor.

  Yorumun başında belirttiğim gibi oyunun tüm yükü oyunda oynayan oyuncuların bireysel performanslarının ve Müjdat abinin ince eleyip sık dokuduğu metnin omzunda onlar gereğini yapmış bizlerede izleyip kendimizce yorumlamak kalmış bu güzel oyun bir aksilik olmazsa her pazar sahnede gidin ve izleyin.

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler