More
  Ana SayfaELEŞTRİ"Kimin İşi (Divine Project)" isimli Tiyatro Oyununu sizler için yorumluyorum

  “Kimin İşi (Divine Project)” isimli Tiyatro Oyununu sizler için yorumluyorum

  İnsanlığın, ilişkilerin, önyargıların empati yapılabilmesinin sorgulandığı. Fantastik sıra dışı bir yolculuğa çıktığımız yer yer müzik ve danslarla süslü komedi türündeki “Kimin İşi (Divine Project)” isimli Tiyatro Oyunu dün akşam Profilo Kültür Merkezi, Ana Sahne’de prömiyer yaptı.

  Çağıl Bozbeyoğlu’nun kaleme aldığı, Abdullah Gün’ün yönettiği Tiyatro Oyununun oyuncu kadrosunda Bekir Erdem Öz, Ertunç Alıcı, Sevil Uyar ve Asena Pınar yer alıyor.

  Konudan bahsedelim biraz; Evlenmek üzere olan Jason. Zaman kazanmak için nikahı sürekli ertelemektedir. Ancak artık daha erteleyecek zaman kalmamıştır.Ve nikah tarihi gelir çatar. Ancak bir sorun vardır. Jason nikahına geç kalmıştır. Son dakika üzerin değiştirmek için tuvalete girer. Tam üzerine değiştirecekken Lucifer gelir. Evlilikle ilgili sorgulamaya başlar. Tam ikna edecekken Micha gelir. Derken Micha´nın telkinleri Jason´ın kafasını karıştırır.

  Yorumlamaya başlıyorum; Öncelikle yazar Çağıl Bozbeyoğlu’nun yazdığı fantastik hikayesinde biraz klişe olacak ama “İnsan mı şeytanın imtihanıdır yoksa şeytan mı insanın?” sorusuna yanıt aramış. Bu yanıtı ararken de bizleri 90 dakikalık büyülü bir atmosfere davet ediyor. Alışılmadık biçimlerde Tiyatronun gücü ile anlatma yolunu seçerek günümüzde bulunduğumuz saçma gidişata yön vermeyi amaçlamış. Dekor olarak Tuvaleti tercih etmesinin sebebi ise bana göre. İnsan oğlunun en sağlıklı düşündüğü, en rahat konsantre olduğu, en doğru kararlar aldığı, kendisini tanıma ve arınma mekanı olması.

  Rejiden devam edelim; Yönetmen Abdullah Gün’ün dekordaki detayları direk göze çarpıyor daha oyun başlarken ilk oyun olması sebebi ile ufak tefek eksikleri olsa da bizleri o büyü ve sihir dolu anlatıma ortak etmeyi başarıyor. Bazı sahnelerde ise çeşitli kuklalar eşlik ediyor hikayeye. Bütün olarak bakıldığında evlilikte dahil olmak üzere oturup düşünülmesi ve kafa yorulması gereken pek çok meseleye farklı bir bakış açısı ile bakmamızı sağlıyor.

  Oyunculukları da kısaca değerlendireyim sizler için; Her cümlesinde yüklü miktarda derin anlamlar çıkarmamızın mümkün olduğu komik ve düşündürücü oyunda Bekir Erdem Öz şeytanı gayet sevimli hale getirerek başarılı bir kompoziyon çizerek canlandırmış. Hayatı boyunca hep cennete ve babasına hizmet eden Başmelek, Tanrının Kılıcı bu komedide Kadın olarak çıkıyor karşımıza Micha rolündeki Sevil Uyar, izleyenlerden tam not alan övgüyü hak eden sağlam bir performans sergiledi yine dün akşam. Ertunç Alıcı oyunun fanisi, aslında en zoru da onun performansıydı bana göre yer yer kedi oldu, yer yer tavuk görülmeye değer gerçekten. Sonuç olarak üç oyuncu da kendi üzerine düşenin fazlasını sahnede sergiledi. Bu muhteşem üç oyuncuya koreografisi ve dansıyla Asena Pınar’da eşlik etti.

  Sizde bu fantastik dünyada yerinizi almak isterseniz. Ajandanız not almayı unutmayın. Sonradan niye izlemedim diye pişman olmayın.


  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler