More
  Ana SayfaELEŞTİRİ“Kim Haklı” Tiyatro Oyununu sizler için yorumluyorum

  “Kim Haklı” Tiyatro Oyununu sizler için yorumluyorum

  “Sevtekin Sanat Tiyatrosu” imzalı, kadın ve erkek ilişkileri hakkında çok eğlenceli ve samimi bir anlatım diline sahip olan “Kim Haklı” tiyatro oyununu dün akşam Cevahir Sahne’de izleme fırsatı buldum.

  Murat Güleç’in kaleme aldığı, Ali İhsan Bozdemir’in yönettiği Tiyatro oyununun oyuncu kadrosunda İpek Tenolcay, Serdar Sevtekin, Sezer Soykök, Esin Gündoğdu, Hakan Çankaya yer alıyor.

  Konusundan kısaca bahsedelim; Evliliklerinin ilk yıllarında olmalarına rağmen birbirlerine olan tahammüllerini yavaş yavaş yitirmeye başlayan Hande ve Yusuf, boşanmaya karar verir. Çiftin en yakın arkadaşları olan Gülden ve Buğra ise bu ayrılığı engellemek için ellerinden geleni yapar. Ancak bu o kadar da kolay olmayacaktır.

  Kendimce yine gördüğüm detayları sizlere aktarmak için değerlendirmeye geçiyorum değerli sanatsal faaliyetler takipçileri; Dün akşam izlediğim “Kim Haklı” tiyatro oyununda, özellikle de bu günlerde toplumumuzun temel taşı olan aile kavramı ve evlilik ile ilgili en anlaşılır şekilde altı çizilecek ciddi laflar eden, anlatmak istediğini eğlenceli ve komik bir şekilde seyircinin gözleri önüne sermeyi başaran bir metin yazmış Murat Güleç.

  Teatral ve dinamik bir sunum ile, aslında biz izleyenlerine, kadın ve erkek ilişkilerinde en çok hangi hataları yapıyoruz?, Bir evliliğin olumsuz yöne doğru gittiğini fark eden eşler ne yapmalı? v.b. sorulara yanıt aratıyor. Ama daha da önemlisi çiftler bu oyunda bol bol gülüp, eğlenerek yanlışlarını görüyor. Psikoterapi tadında ve mizah kalitesi açısından bakıldığında başarılı bir işleyişi var.

  Rejisini değerlendirmeye geçiyorum; oyunun konseptine uygun bir dekor, oyunun konseptine uygun şık ve itina ile seçilen kostümler, oyunu daha eğlenceli getiren ara ara giren müzikler. Ali İhsan Bozdemir’in izlediğim ilk rejisi umarım ilerleyen zamanlarda yeniden izleme şansı bulurum.

  Bireysel olarak oyunculukları incelemeye Hakan Çankaya‘dan başlamak istiyorum; bence oyunun geneline hakim bir oyunculuk performansı sergiledi, sahnede olabildiğine rahat bir oyuncu gördüm, seyircilerden de özellikle bu oyun için tam not aldığını tahmin ediyorum. Esin Gündoğdu, zaten geçmişte kendisini kanıtlamış oyunculardan ama tiyatro sahnesinde ilk defa izledim bence oyunun en ilgi gören ikinci ismi olmayı başardı. İpek Tenolcay; şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki kendisini sahnede seyreden bir insanın hayran olmaması neredeyse imkansız. Serdar Sevtekin ve Sezer Soykök oyunun en parlak isimlerinden olduklarını söyleyebilirim, Kendilerine özgü bir profesyonellikleri var, bir kere aralarında çok iyi paslaşıyorlar. Sahnede sağlam duruşları ve oyunculukları ile seyirciyi oyun boyunca oyun içinde tutabiliyorlar. Mesela ilk oyun heyecanı oyunun bazı yerlerinde oyuncular kendilerini tutamayıp güldüler ama bunu eksiye değil artıya çeviren çok az oyuncu vardır. başlarda seyirciyi öyle güzel yakalıyorlar ki en ufak bir hatayı bile artıya çevirebiliyorlar. Zaten aslında interaktif de oynanabilir bence orası da ayrı.

  Sonuç olarak oyunun geneline bakacak olursak. Başarılı bir komedi olduğunu söyleyebilirim. Rejisi oyunculuklar ve olay örgüsü gayet güzel, tavsiye ederim kıymetli Tiyatro ve sanatseverler.

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler

  <