More
  Ana SayfaRÖPORTAJEvde kaldığınız bu sıkıntılı günlerde oyuncu ve tabiri caizse "on parmağında on...

  Evde kaldığınız bu sıkıntılı günlerde oyuncu ve tabiri caizse “on parmağında on marifet” Ayşegül Tüfek ile samimi bir röportaj

  Her insanın hayatında olması gereken arkadaşlar listesinin başında yer alan oyuncu Ayşegül Tüfek… henüz yüz yüze tanışma fırsatı bulamadık kendisi ile ancak kendisi aydından sorularımızı sosyal medya aracılığı ile yanıtladı. kendisine minnetarız.
  Hazırsanız sohbetimiz başlıyor değerli Sanatsal Faaliyetler takipçileri…

  Geleneksel sorumuz olan bir soru ile başlıyoruz Ayşegül Tüfek kimdir?

  “Aydın’da yaşıyorum Aslen de Aydınlıyım Ailemle yaşıyorum 26 Haziran 1988 yılında doğdum lisans kamu yönetimi mezunuyum yengeç burcuyum burcumun özelliklerini gerçekten taşıyorum hem yetişkin tarafım hem de çocuksu yönüm var.

  Aynı zamanda Vantroloğum çocukları seviyorum çok şirin oldukları için ben kukla kullanırken zorlanmıyorum. Değişik sesler de çıkartabiliyorum Aynı zamanda. Ayşegül Tüfek, böyle birisi diyebilirim”.

  Yaptığınız ilk işi hatırlayın, o günlerde geleceğe dair gerçekleştirmeyi dilediğiniz en büyük hayaliniz neydi?

  “Amatör olarak başladığım ve severek yaptığım işin eğitimini almak sahne almak resmi kurumda veya özel olarak eğitim vermekti”.

  Başarı basamaklarını çıkarken insanlara neleri önerirsiniz?

  “Başarıya giden yolda insan ne yapmak istediğine doğru karar vermeli gerçekten istekli olmak şart inanmak başarmanın yarısıdır derler kişi istekli olduğunda sabırla çalışmaya devam ettiği sürece amacına ulaşıyor tabi ki burada pozitif olmak çok önemli olumsuz şeylere kulak asmamak ve mutlu olmak. Düşsen bile tekrar ayağa kalkabilmelisin. İniş ve çıkışlar muhakkak ki var”.
  Hobileriniz ve fobileriniz var mıdır?

  “Müzik olmazsa olmazım , sanatın her dalını seviyorum hayvanseverim diyebilirim mavi benim tonumdur huzurdur bu yüzden uçağa binmeyi çok seviyorum; gökgürültüsüden çok korkuyorum birçok ufak tefek şeyler var”.
  Başarılı olurum veya olmam kaygısı yaşadınız mı veya yaşıyor musunuz?

  “Başarı konusuna gelince her zaman özgüvenim tamdır… Bir şeyi gerçekten başarmak istiyorsam tüm zorluklara rağmen mücadele vermişimdir. bundan sonrada bu böyle böyle devam edecek. Sonuç ne olursa olsun elimden gelenin fazlasını yaptığına inanıyorum ve içim rahat”.
  Tiyatroyu diğer sanat dallarından ayıran özellik nedir sizce?
  “Tiyatro canlı oynanan ve canlı canlı seyredebilme imkanı olan bir sanat dalı bizlerin açısından baktığımızda seyirciyle göz göze gelerek oyunu oynamak büyük bir heyecan verici ve çok keyif veren bir duygu seyirci açısından da öyle karşılıklı enerji alış verişi bambaşka bir duygu”.
  Herkes gibi hayranı olduğunuz bir ünlü var mı?

  “Hayranı olduğum değerli isimler var tabi ki Işıl Yücesoy, Nurgül Yeşilçay, Fırat Tanış; Müzik dalında Şebnem Ferah, Sıla, Funda Arar, Volkan Konak gibi isimler”.
  Oyunculuk Kamera önü yada Tiyatro oyunculuğu diye ikiye ayrılır mı sizce?
  “Kesinlikle ayrılır… Biri sahne yani Tiyatro diğeri kamera önünde dizi, sinema, film, klip, reklam sektörü vb. Tiyatro canlı oynanıyor ve canlı izleniyor ama diğerini çekiyorsun yani sete gidiyorsun kamera seni çekiyor ve TV de veya Sinemada ekrandan izliyorsun böyle bakarsanız ayrılıyor. Ancak Oyunculuk da jest mimik beden dili ezber hepsi ortak nokta çalışmalar da farklı oluyor. Kamera önü yada Tiyatro oyunculuğu diye bir şey yok tabiki Oyuncu oyuncudur… Hissederek oynamak önemli aynı durum şarkı söylerken de geçerli”.
  Mesela neden tiyatro oyuncularınin % 90′ ı sinemayı yada diziyi sévmez? Para onda olduğu halde.
  “Tiyatro daha samimi içten ama diğeri daha yorucu para var ama o heyecanı hissedemiyorsun sahne bambaşka bence o yüzden… Sahnenin tozu atmosferi başka. Önceliğin maddiyat ise normal oyunculuk ama sabırla kazanmayı hedefliyorsan tiyatro. Kaliteli olduğun zaman fark etmiyor burada olay insanın kendisinde bitiyor kendini geliştirmek bu güzel mesleğe kendini vermek
  işte tüm mesele bu… Para kendiliğinden gelir “.

  Hayatla baş etmekte gülmenin payı nedir sizce?
  “Gülmek çok güzel bir duygudur hayatın kolay ve zor tarafları elbette ki var mühim olan bardağın dolu tarafından bakabilmek mesele küçük şeylerle mutlu olmayı başarabilmek gülün ve o anı yaşayın gerisi önemli değil su akar yolunu bulur”.
  Son olarak oyuncu olmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir ?
  “Oyunculuk dediğimizde Tiyatro, Dizi, Sinema hangi dalda olursa kendinize güvenin yeteneğiniz varsa muhakkak hayalinizin peşinden gidin… Eğitim şart sistemli olun, disiplinli olun, enerjik olun, yola devam edin. Işıklar ve Kamera heyecanınızı kontrol edin… Başla! Bu kadar.
  Sahne, sizin”.
  Bu güzel Röportajında sonuna geldik. Size çok teşekkür ediyorum bizi kırmadığınız için.
  “Rica ederim. Yüz yüze olmasa da çok keyifli oldu”.

  Genel Yayın Editörü : MURAT KARAKAŞ

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler