More
  Ana SayfaHABER"Biz Birlikte Güçlüyüz" projesi devam ediyor

  “Biz Birlikte Güçlüyüz” projesi devam ediyor

  Harı Bülbül Azerbaycan Vizyon Tiyatro Derneği ve Tek Hedefim Eğitim Derneği’nin iş birliği ile hazırlanan, aylardır devam eden “Biz Birlikte Güçlüyüz” projesi çerçevesinde, bu sefer de Zengezurun işçiliği sergisi İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

  Ankara Azerbaycan Büyükelçiliği, Medeniyet Merkez’i ve İstanbul’daki Azerbaycan Başkonsolosluğu’nun katkılarıyla olmuştur. Programın başlangıcında Türkiye İstiklal Marşı Azerbaycan İstiklal Marşı seslendirilmiştir. Ilk olarak Harı Bülbül Azerbaycan Vizyon Tiyatro Derneği Başkanı Kemale Cabbarova, konuşmasına Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in sözleri ile başladı. Program, İstanbul’daki Azerbaycan Konsolos’u Zaur ALLAHVERDİZADE’nin konuşmasıyla devam etti.

  Kaybolmuş değerlerimiz hakkında, Ankara’daki medeniyet merkezinin başkanı Samir Abbasov konuştu. Zengezura, Azerbaycan’ın tarihi yurduna dönüşünden bahsetti. Marmara Vakfı başkanı Akkan Suver konuşması’nda Azerbaycan ve Türkiye kardeşliği hakkında konuştu. Ister ekonomik olsun isterse kültürel, Azerbaycan Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin, daha da güçlenmesi gerektiğini vurguladı. Tek Hedefim Eğitim Derneği Başkanı Cem Yıldırımer Harı Bülbül Azerbaycan Vizyon Tiyatro Derneği ile bir işbirliği ne başladığını vurguladı ve bu çalışmaların Türk dünyasında çok önemli olduğunu anlattı. Daha sonra Zengezur işçiliği (el sanatları) sergisini, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’den getiren Azerbaycan Devlet Ressamlar Birliği’nin üyeleri İskender SERDARLI, Lale SERDARLI, Toğrul SERDARLI’ya söz verildi. Sanatçılar konuşmalarında, İstanbul’da düzenlenen bu programdan memnun kaldıklarını söyleyerek her iki derneğe, bu programı hazırlayan ve bu programda emeği geçen herkese teşekkürlerini bildirdiler. Daha sonra proje çerçevesinde hazırlanan belgesel film izlenildi ve büyük katılım sağlayan misafirlerle, programın ikinci bölümüne geçildi. programın ikinci bölümünde Azerbaycan müzikleri ses sanatçıları ve dansları sunuldu. Sevdalı ailesine her iki dernek tarafından plaketler takdim edildi. .

  Ses sanatçılarımızdan sonra, Serdarlı ailesinin özel bir sürprizi olan Çırpınırdı Karadeniz şarkısı nın ifası misafirleri bile onlara eşlik etmeye davet etti. Misafirlere hazırlanan ikramlar özellikle Azerbaycan’ın yöresel tatlıları şekerbura, Bakü baklavası, Şeki baklavası, İrevan ketesi ve başka ikramlar dağıtıldı.

  Azerbaycan coğrafyasına ait olan İrevanın misilsiz ketesi, tatlılara özel bir güzellik kattı.
  Programa katılam Ses sanatçısı Vüsale ASKEROVA ,piyanoda Fidan İSMAYİLOVA, Hazarfem dans grubu, Nazlı QAFAROVA “Qaval dansı” yaparak eşlik ettiler. “Biz birlikte güçlüyüz” projesi daha da zengin programlarla bizi sevenlere daha çok sunulacaktır, onun için ki biz birlikte çok güçlüyüz, deye Harı Bülbül Azerbaycan Vizyon Tiyatro derneğinin başkanı Kemale Cabbarovanın sözleri ile program sona erdi.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler