More
  Ana SayfaTİYATROAldatılan Kadın Evliliğine Nasıl Devam Eder? (Kocamın Nişanlısı) Tiyatro Oyunu Yorumu

  Aldatılan Kadın Evliliğine Nasıl Devam Eder? (Kocamın Nişanlısı) Tiyatro Oyunu Yorumu

  Ferdi Merter’in yönetmenliğini ve Sadık Şendil’in yazarlığını yaptığı komedi türündeki tiyatro oyunu “Kocamın Nişanlısı” dün akşam Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde tiyatroseverler ile buluştu.

  Bir birinden ünlü isimlerin yer aldığı “Kocamın Nişanlısı” adlı tiyatro oyununun konusu ise şöyle :

  Bir akşam Çetin bey barda tanıştığı saf kıza aşık olup nişanlanır ve evlenmek ister. Oysa Çetin, felsefe hocası Leyla ile evlidir. Leyla ise bu durumu öğrenince boşanmaktan vazgeçer ancak bir trafik kazası sonucunda hapse girer. Kazadan önce entelektüel bir kişiliğe sahip olan Leyla hapisten bambaşka biri olarak evine döner. Karısının eve dönmeyeceğine emin olan Çetin bey nişanlısıyla yaşamaya başlamıştır bile ve olaylar bu noktadan sonra iyice karışacaktır.buradan sonrası sürprizli olduğu için oyunda izleyin diye anlatmak istemiyorum.

  Yazan: Sadık Şendil
  Yönetmen: Ferdi Merter
  Oyuncular: Mehmet Çepiç, Tuğba Özay, İpek Tenolcay, Serdar Sevtekin, Fatih Ayhan, Aslı Kökçe ve Deniz Pulaş

  Yoruma geçmeden önce;  Oyuncu, yönetmen, senarist ve seslendirme sanatçısı Ferdi Merter’den bahsedelim istiyorum.

  Sayısız tiyatro,dizi ve sinemada boy gösteren usta oyuncu Ferdi Merter,19 Haziran 1939 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Henüz 1 yaşındayken rol aldığı “Tosun Paşa” filminde kamerayla tanışan usta sanatçı, 1952 yılında gelindiğinde ise “Dağların Kızı” adlı sinema filminde, çocuk oyuncu olarak rol aldı. Oynadığı sayısız tiyatro, dizi ve filmlerin yanı sıra seslendirme çalışmaları da yapan Merter, sinemada yönetmenlik ve senaryo yazarlığı yaptı.Yoruma gelecek olursak; Son zamanlarda izlediğim en iyi komedi… Sanat eserine bakışta en önemli ilke olan neden-sonuç ilişkisini son derece yalın bir şekilde izleyenlere aktarıyor. Özellikle de, sahne sanatlarında bu daha büyük önem taşır. Arka arkaya önemli tiyatro insanlarının vefatı ve şehit haberleri aldığımız zamanlarda bizi eğlendirecek bir komedi. “Kocamın Nişanlısı” oyunu sebebi ile böyle bir giriş yapmak istedim. Sadık Şendil, tarafından yazılmış sinemaya da aktarılan bu oyunu rahmetli Ferdi Merter, son derece  başarılı bir şekilde uyarladı ve sahneledi…

  Hiçbir karesini izlerken sıkılmadım ve inanılmaz keyif aldım. Oyuncu  kadrosu, konusu ve  oyuncu performansları da harika…

  Özellikle, Mehmet Çepiç ve dış görünüşünü değiştirip bambaşka mutlu kadın rolünü canlandıran İpek Tenolcay, müthiş bir sahne performansı ile komedi oyunculuğu dersi veriyorlar.Tuba Özay, tiyatro anlamında oyunculuk hayatının neredeyse başında, gerçekten çok tatlı ve bir o kadar da başarılı. Fatih Ayhan, Leyla’nın ceza evindeki arkadaşını canlandırmış bence oyundaki en çok hareket halindeki karakter oydu.Aslı Kökçe’nin, canlandırdığı Seher karakteri hâliyle, tavrıyla, davranışlarıyla sempatik,eğlenceli, komik ve şirin denilecek türden. Avukatlık gerçekten çok farklı bir meslek ve bunu tiyatroda izleyicilere aktarmakta bir hayli zor oluyor.Buna karşılık avukat rolünü Serdar Sevtekin,başarıyla canlandırdı.En renkli hizmetçi rollerinden birisine Deniz Pulaş hayat verdi. Kocamın Nişanlısı, özellikle bugünlerde gidilip görülmesi gerekli olan şirin bir oyun.

  Tüm tiyatro sevenlere şiddetle gitmelerini tavsiye ediyorum.

  Genel Yayın Editörü : MURAT KARAKAŞ

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler