More
  Ana SayfaELEŞTİRİTürkiye’de modern doğaçlama tiyatronun öncüsü olan "Mahşer-i Cümbüş", 29 Nisan'da tiyatroseverler ile...

  Türkiye’de modern doğaçlama tiyatronun öncüsü olan “Mahşer-i Cümbüş”, 29 Nisan’da tiyatroseverler ile buluştu.

  Türkiye’de modern doğaçlama tiyatronun öncüsü olan “Mahşer-i Cümbüş”, 29 Nisan’da Mecidiyeköy, Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde tiyatroseverler ile buluştu. Sanatsal faaliyetler olarak yine sanat için oradaydık.

  Yorumlamaya geçmeden önce kaynaklar ile siz tiyatro severleri doğaçlama tiyatro hakkında biraz bilgilendireyim; Sahnede, cafede veya barda, sokakta, meydanda hatta vapurlarda v.b. Seyircisiyle buluşabildiği her yerde sahnelenen bir etkinlik. Avrupa ve Amerika’da 1950’li yıllardan bu yana büyük bir hızla gelişmekte olan özgün bir sanat doğaçlama tiyatro. Peki nedir doğaçlama tiyatro? derseniz; metne bağlı kalarak, belli bir kurgu çerçevesinde oynanan tiyatrodan farklı olarak doğaçlama tiyatro. Önceden bir hazırlık yapılmadan, belli bir plana bağlı kalmadan oluşturulan ama daha önemlisi temel oyunculuk eğitimi sırasında da çok kullanılan bir yöntem olarak öne çıkan bir tiyatro. Aslında vücudu, beden dilini, zekayı geliştiren bir spor.

  Hazırsanız kendimce yorumlamaya ve sahne gözlemlerimi aktarmaya başlıyorum; benim misyonum siz tiyatro severlere gittiğim bir tiyatro oyununu detaylarıyla sizlere aktarmak. Bu sefer biraz daha keyif alarak yazıyorum eleştirimi çünkü doğaçlama tiyatroyu bana sevdiren bir grubun “Mahşer-i Cümbüş” tiyatro grubunun konuğuydum cumartesi akşamı. Doğaçlama Tiyatro ile her tiyatro sever gibi “Anında Görüntü” isimli televizyon programı sayesinde tanıştım. Osmantan Erkır’ın sunumuyla bir dönem en çok izlenen “Anında Görüntü” ve “Mahşer-i Cümbüş”. O dönem Sanatsal faaliyetleri kurmamıştım yani bir tiyatro eleştirmeni değildim alelade bir izleyiciydim. Yine cumartesi geceleri çıkıyorlardı karşımıza ve gece 02:00 saatlerine kadar izliyordum ve inanılmaz keyif alarak eğleniyordum. Ayhan Taş ,Burak Satıbol, Özlem Türay. Ayça Işıldar Ak, Yiğit Arı, Dilek Çelebi’yi televizyonda izlemek çok farklı bir histi eğlenmenin ötesinde adeta onlar bizim evlerimize konuk değilde, biz onların bulunduğu ortama konuk gibiydik bana göre. Tiyatroların boş kalmaması lazım, dizilerde olsun çeşitli televizyon programları da olsun televizyonda ama eğitilmek istiyorsak bizi paklayacak tek şey tiyatro. Haftada bir yada iki çeşitli tiyatro oyunları da olsun televizyonda, şimdi burada bunu yazma zorunluluğu hissettim.

  Sahne gözlemlerime geçeyim; dün akşam “Mahşer-i Cümbüş” tiyatro grubunu sahnede ilk defa izledim. Televizyonda izlemek ile sahnede birebir izlemek çok farklı. Birincisi iletişim, metin, hikaye ve karakter yok birebir seyirciyle muhattaplar. Seyirci yazıyor hatta yönetiyor onları. Metini de seyirci belirliyor, hikayeyi de seyirci belirliyor. Yani tamamen interaktif biz seyirciler için olağanüstü bir durum sanki oyuncular akrabalarımız gibi bize yakın sahnede. İkincisi sahnede onlar ile beraber oyuna dahil olup eğlenmek ama burada da önemli bir nokta var özellikle dikkat ettim bir nevi tiyatro eğitimi veriyorlar sahnede konuk aldıkları insanlara. Üçüncüsü özellikle dikkat ettiğim bir nokta daha iş yapmak için sahnede değiller hatada yapsalar tüm samimiyetleri, doğallıkları seyirciye geçiyor. Amaç eğlenmek evet ama bir yandan eğlendirirken bir yandan sanatın eğitici yönünü de görebiliyoruz.

  Ayhan Taş ,Burak Satıbol, Özlem Türay. Ayça Işıldar Ak, Yiğit Arı, Dilek Çelebi’li “Mahşer-i Cümbüş” tayfası dile kolay 22 yıldır sahnede zaman içinde Ayhan Taş ve Dilek Çelebi ekipten ayrılmış. Ekibe yeni üyeler (Güray Özcan, Fatih Günay, Cansu Yeşim Aldoğan) katılmış ve yola devam ediyorlar. Dün gecenin önemli bir özelliği daha var. Oyundan elde edilen tüm gelirler, doğrudan, 9 saat arayla meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki, Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay’da büyük yıkıma yol açan depremlerde zarar gören depremzedelere bağışlanacak olması.

  “Mahşer-i Cümbüş” ile birlikte eğlenmek istiyorsanız ajandanıza not almanızı, ilk fırsatta gidip izlemenizi bu deneyimi sizlerin de bizzat yaşamanızı tavsiye ederek yorumumu burada sonlandırıyorum.

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler