More
  Ana SayfaELEŞTİRİTiyatro Oyun Kutusu Tarafından sahnelenen "Eller Havaya Saadet Hanım" Tiyatro Oyununun Yorumu...

  Tiyatro Oyun Kutusu Tarafından sahnelenen “Eller Havaya Saadet Hanım” Tiyatro Oyununun Yorumu ile Sizlerleyim

  Tiyatro Oyun Kutusu’nun “Eller Havaya Saadet Hanım” tiyatro oyununu, dün Tiyatro Oyun Kutusu Sahnesi’nde Aynur Mutlucan’ın nazik daveti ile izleme fırsatı buldum.

  Ahmet Levent Pala’nın kaleme aldığı ve Tiyatro Oyun Kutusu’nun sahneye uyarladığı ve Serdar Saatman’ın yönettiği trajikomik ama genelinde bol eğlence vaad eden oyunun oyuncu kadrosunda Aynur Mutlucan, Tuna Tazeçiçek, Aslı Küslüoğlu,Burcu Durukan, Mehmet Turan, Müge Şentürk, Müslüm Aliyev yer alıyor.

  Oyunun konusu kısaca şöyle; Tenha bir banka şubesi, günün öğle saatleri. Emekli ilkokul öğretmeni Saadet Yurtlu parasını çekmek için bankaya gelir. Bugün aynı zamanda oğlu Sermet’in de doğum günüdür ve oğlu için sürpriz bir doğum günü kutlaması planlamaktadır. Ancak bugüne dair sürprizleri olan sadece Saadet Hanım değildir ve birkaç dakika sonra bankada yaşanacaklar Saadet Hanım’ın bütün planlarıyla beraber hayatını da altüst edecektir.

  Hazırsanız yorumlaya başlıyorum; sanatı gerçekten desteklediğimin farkında olanlar tarafından davet edilmek benim için gurur verici. Aynur Mutlucan sahne heyecanına ortak olmamız için biz dostlarını yanında görmek istedi. Davet üzerine tiyatro oyunu hakkında en ufak bilgim olmadan davete icabet ettim. Tiyatro Oyun Kutusu Sahnesi’ne ilk defa gittim. Salona girdik, yerimize oturduk, salon doluydu ve sahneye dumanlar hakimdi ve işte beklenen an geldi ve oyun başladı. Dediğim gibi tiyatro oyunu hakkında en ufak bilgim yoktu. Daha oyunun hemen başında mesaj kaygısı olan bir oyun izleyeceğimin farkına vardım ve heyecanım ikiye katlandı. Evet mizahın güçlü bir silah olduğunun farkında bir yazar olan Ahmet Levent Pala’nın kaleme aldığı metnin aslında özetle; haktan yana bir düzen için onurlu mücadele veren tüm devrimcilere saygı duruşu niteliğinde, toplumsal düzene karşı çıkanlar, yıllardır değişmeyen düzenin temsilcileri ve bu düzeni eleştirip harekete geçmeyenler ile ilgili söyleyecek sözü olan güldüren, şaşırtan, düşündüren ve finalde ağlatan bir metin olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum. Ahmet Levent Pala alttan alta mesajlarını seyircilerine sıralarken ağır ve olabildiğine kasvetli bir dil kullanmak yerine seyircisini temelde eğlendirerek yapmayı tercih etmiş. Kendi namıma konuşuyorum, gayet eğlendiğim ve keyif aldığım bir oyun izledim. Oyunun sonunda Aynur Mutlucan’ın başarıyla canlandırdığı, tüm ömrünü çocukların eğitimine vermiş, emekli bir ilkokul öğretmeni Saadet Yurtlu tarafından verilen duygusal mesajın biz seyircilerine son derece başarılı bir şekilde aktarıldığını da gönül rahatlığı söyleyebilirim.

  Serdar Saatman’ın rejisi bana göre ışık tasarımından tutun, dekoruna, kostümüne, müziğine kadar, ayrı ayrı her unsuru ile bütün olarak övgüyü hak ediyor.

  Az önce bahsettiğim ayrı ayrı bütünü oluşturan unsurun, son halkası oyunculukları da değerlendireyim. Sanata sahip çıkmaları ve severek, inanarak yapmaları açısından içimi umutla dolduran dinamik bir ekip gördüm sahnede. Enerjilerine hayran olmamak elde değil. Oyun daha yeni etik kurallarım açısından fazla detaya inmemeyi tercih ediyorum. Serdan Saatman başta olmak üzere, Aynur Mutlucan, Tuna Tazeçiçek, Aslı Küslüoğlu, Burcu Durukan, Mehmet Turan, Müge Şentürk, Müslüm Aliyev ve tüm emeği geçen herkesi tebrik ederek yorumumu burada sonlandırıyorum.

  Ajandanıza not alın ve izlemeyi ihmal etmeyin.

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler