More
  Ana SayfaTİYATROTiyatro bir sahne sanatıdır. Can Erik Tiyatro oyunu yorumu

  Tiyatro bir sahne sanatıdır. Can Erik Tiyatro oyunu yorumu

  Tiyatroname Esatgil Oyuncularının ”CAN ERİK “isimli oyunu dün akşam sahnelendi ve sanatsal faaliyetler olarak onların yanındaydık.

  Günümüzde Çağdaş Tiyatro diyebileceğimiz bilincin oluşması için seyirci kritik noktadadır. Nami Esatgil’ de bunun bilincinde bir yönetmen şimdiye kadar üç oyununu izledim seyirciyi oyunun içinde tutabiliyor bunu başarmak muhteşem bir şey olsa gerek. Benim gözlemlediğim bundan önceki Kiraz Zamanı, Olgun Portakal ve Can Erik bunu oyunun başından en son anına kadar başardı dün akşam hele ki zorlama espriler olmadan güldürmek bu da ayrıca konuşulması gereken bir durum çünkü bir oyunun en önemli bileşenlerinden biri seyircidir.

  Oyunun yorumuna başlarken böyle bir giriş yapmak istedim.

  Sahne ve salonun keskin çizgilerinin kaldırıldığı ortamda seyirci olarak kendimizi oyuna daha dahil hissettik 2 saat boyunca zorlama espri olmadan doyasıya güldük bu arada gözümden kaçmayan bir detay maalesef hala iyi bir izleyici değiliz bu taş biz tiyaro severlere zorunlu ihtiyaçları olmamasına rağmen, oyun sırasında hem seyircinin hem de sahnedekilerin dikkatini dağıtarak bazı seyircilerin salon dışına çıkmaları, bazılarının tekrar girmesi gibi durumlar seyirci kültürünün maalesef ülkemizde hala istenilen düzeye ulaşamadığının en somut göstergelerinden biri haline geliyor, bir ara Nami Esatgil’ in gözü böyle bir seyirciye takıldı ama yinede bu duruma fazla oralı olmadan devam etti.

  Gelelim ekibin geri kalanına Oya Sert karakteri ile karşımıza çıkan İpek Tanrıyar ve Can Erik (Oyunun ismini veren karakter) ile karşımıza çıkan Murat Tavlı Sahne sempatisi ve oyunculukları ile seyirciyi kendi tarafına çekmeyi başarıyor.

   Oyunun diğer karakteri Sabriye (Efsane Geçen) ismi gibi efsane bir oyuncu hep oyunun içinde olması sebebi ile, başarılı giriş çıkışları ile dikkati çekiyor.

  Ayrı ayrı hepsine teşekkür ederim minnettarım çok eğlendim.

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

  Konusu;

  Kayserili salam, sucuk, pastırma tüccarı Mülayim ve eşi Oya, evlerine yüzsüzce yerleşen Can Erik’i kovmak için uğraşırlarken bir yandan da oyuncu olma meraklısı yan komşu Sabriye’nin anlamsız girişleri ile oyun bir kahkaha tufanına dönüşür. Gülme krizine gireceğiniz  oyunda Mülayim’in saflıgına, Oya’nın entellektüelliğine şaşırırken Can Erik’in yüzsüzlüğü tüylerinizi diken diken edecek.

  Yazan: Niyazi Gezer  Yöneten:Nami Esatgil
  Oyuncular: Murat Tavlı, İpek Tanrıyar, Nami Esatgil,  Efsane Geçen
  Süre: 120 dk
  Türü: Aile Komedisi

  Kahkaha fırtınası ” Can Erik ” 18 Ocak Perşembe ve 03 Subat Cumartesi Kadıköy Duru Tiyatro’da 14 Şubat Çarşamba Bakırköy Yunus Emre K.M de. Saat 20:30 da Biletler gişe ve @Biletix de. #tiyatronameesatgiloyuncuları

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler