More
  Ana SayfaHABER“Türkiye-Azerbaycan Vizyon Tiyatrosu” A. Hakverdiyev’in 150. yıldönümüne ithaf edilen “Yersen Kaz...

  “Türkiye-Azerbaycan Vizyon Tiyatrosu” A. Hakverdiyev’in 150. yıldönümüne ithaf edilen “Yersen Kaz Etini, Görürsün Lezzetini” adlı oyunu ile yakında Tiyatro severler ile buluşmaya hazırlanıyor

  [14:27, 4/1/2021] Murat Karakaş:

  Bumerang - Yazarkafe


  Azerbaycan ile Türkiye kardeşliği artık tüm dünyanın bildiği bir gerçektir. Şanlı bir geçmişe sahip bu birlik ve dostluk bütün âleme örnek teşkil etmektedir.

  İki kardeş ülkenin halkları yaşamın tüm alanlarında birlikteliklerini göstermişlerdir. İki devlet arasında kültür köprüsü oluşturma amacıyla 2016 yılında Azerbaycan Müzikal Komedi Tiyatrosu oyuncusu Elçin İmanov ve Kemale Cabbarova (Nebibeyova) tarafından “Türkiye-Azerbaycan Vizyon Tiyatrosu” kuruldu. İlk gösteride F. Mustafa’nın “Maneken” oyunu İstanbul’da oynandıktan sonra Azerbaycan’ı temsil etmek üzere uluslararası festival daveti aldı ve elde ettiği başarılardan dolayı ödüle layık görüldü. Sonrasında Hocalı Trajedisini dünyaya anlatmak için rejisör Elçin İmanov ve Aygün Hasanoğlu’nun yazdığı “Adsız Kadın” eseri İstanbul Devlet Tiyatrosu, Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu ve bir çok sahnede oynanarak büyük yankı uyandırdı. Hocalı soykırımını binlerce insana anlatma imkânı elde edildi. Bunun yanı sıra hem yetişkinler hem de çocuklar için birçok gösteri hazırlandı. Gösterime sunulması planlanan çok sayıda oyun ve projeler hakkında daha sonra bilgi verilecektir.

  Haberimizin şu anki konusu ise bir başka oyundan değerli sanatsal faaliyetler takipçileri… A. Hakverdiyev’in 150. yıldönümüne ithaf edilen “Yersen Kaz Etini, Görürsün Lezzetini” adlı oyunun provaları başladı. Dr. Mine Bayrakeri’nin yönettiği oyunun danışmanlığını Elçin İmanov üstleniyor. Müzik ve kostümleri; Letafet Rafikkızı, koreografisi; Rafiz Mehdizade’ye ait… Baş rollerde: Bülent Altay, Kemale Cabbarova, Nigar Bahadırkızı bulunuyor…ayrıca onlara… Nara Şahverdi, Alirza Şahbazi, Hazar Tosunlu, İlyas Çetin, Eşgın Babayiğit, Arda Dobrucalı, Abuzer Deniz Boyraz, Tofik Sadık eşlik ediyor.

  Gösterime hazır olduktan sonra İstanbul’un en güzel sahnelerinden birinde prömiyeri yapılacak olan Tiyatro oyunun menajerlik görevi Elşad Hakverdi’ye ait. Olaylar Karabağ’da gerçekleştiğinden oyun, Şuşa şehrinin eski görüntüleri ile başlıyor.

  Ayrıca genç yönetmenlerden Bircan Çakır yönetiminde “Tik Tik Hanım” ve başka çocuk oyunları küçük izleyiciler için gösterime girmek için hazırlanıyor.

  Haberi bizimle paylaşan Elşad Hakverdi’ye huzurlarınızda teşekkür ediyoruz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler