More
  Ana SayfaELEŞTRİStephen King'in kitaplarından uyarlanılan filmler iki "O"

  Stephen King’in kitaplarından uyarlanılan filmler iki “O”

  İkinci olarak “O” filmi ile devam ediyoruz.“O”, orijinal adıyla “It” dünya tarihinde yazılmış en iyi romanlardan birisi.

  Roman, 1957’de Amerika’nın Maine eyaletindeki Derry adlı küçük bir kasabada başlar. Altı yaşındaki George Denbrough, yağmurlu ve fırtınalı bir havada ağabeyi Bill’in yaptığı kayığı yüzdürmeye çalışmaktadır. Kayık yol oluğundan akan suların üzerinden sekerken, birden kanalizasyon ızgarasına düşerek kaybolur. Kayığını kaybeden küçük çocuk, bulmak umuduyla ızgaraya yaklaşır ve bir palyaço ona seslenir. “Kayığın burada George,” der ve ona kanalizasyondaki sirkten bahseder. Orası çok eğlencelidir, görebileceği ilginç hayvanlar, patlamış mısır ve pamuk şeker de vardır… George bunların doğru olamayacağını bilemeyecek kadar küçük bir çocuktur ve palyaço Pennywise da çok ikna edicidir… George hevesle ona elini uzatır… ve kolunu kaptırır. Bir kaç saat sonra küçük çocuğun yağmurluklu, kolu kopmuş cesedini bulurlar.

  George Denbrough ilk değildir. Son da olmayacakır. Derry’de yaşayan çocuklar korkunç bir tehdit altındadır. Çünkü kasabanın kanalizasyonlarında “O” yaşamaktadır. Ona en fazla güç veren besin, çocuk etidir. Hele de korkmuş bir çocuğun eti yaratığa inanılmaz bir doyum sağladığı için, küçük çocukları yemeden önce korkutmayı sever. Tabii önce küçük çocukların ona yaklaşması lazımdır ve hangi çocuk palyaçoları sevmez ki?

  Burada yine şu soruyu soruyoruz.

  Yazarın aklına bu nereden geldi?

  Palyaçolardan niye korkulur? Ya da korkulur mu hakikaten?Palyaçolar, genellikle çocukları, kısmen de yetişkinleri güldürmeye çalışan, zaten hayatlarını da böyle kazanan insanlar. Hala doğum günü partilerinde en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızı eğlendirsinler diye palyaçolar çağrılıyor. Öte yandan edebiyat ve sinema söz konusu olduğunda iş değişiyor. King bu hikayeden sonra  ‘coulrophobia’ yani ‘palyaço korkusu’ diye bir bir hastalık yarattı.

  Yazarın aklına bu nereden geldi sorusunun cevabı ise Kederli Pierrot maskesinin yaratıcısı komedyen Jean-Gaspard Deburau 1836’da küçük bir çocuğu bastonuyla vura vura öldürdü muhtemelen bu haberi gören Stephen King’in aklına böyle bir hikaye geldi tabii bu bizim tahminimiz.Daima Gerilim/Korku tarzındaki filmler ilk tercihim olmuştur. Stephan King’in aynı adlı romanından uyarlanan film. 90′ larda çocuk olanların çocukluk kabuslarının olmazsa olmazıdır.

  Mükemmel hikaye kurgusu,akıcılığı vb. daha bir çok sayamayacağım güzellikleri ile “O” korku filmleri arasında efsanelere yakın duran filmler arasında yer alıyor izlemeyenler izlesinler.

  Genel Yayın Editörü : MURAT KARAKAŞ

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler