More
  Ana SayfaELEŞTRİStephen King'in kitaplarından uyarlanılan filmler bir "Misery"

  Stephen King’in kitaplarından uyarlanılan filmler bir “Misery”

  Takipçilerim sizlere Yeni bir yazı dizisi hazırladık. Stephen King’in kitaplarından uyarlanan filmler. İlk olarak Misery filmi ile başlamak istiyorum.

  Dehşet dolu  bir hikayenin muhteşem bir sahicilikle sinemaya aktarıldığı olağanüstü bir gerilim “Misery “… Tabi bu hikayede, canlandırdığı Annie Wilkes karakteriyle harikalar yaratan başarılı aktris Kathy Bates’in katkısı tartışılmaz. Hayatımda bu kadar etkileyici bir oyunculuğa çok fazla şahit olmadım. Bates bu filmdeki sıradışı performansı sonucunda Oscar’ı kazanmıştır. Filmin konusuna gelince,Ünlü yazar Paul Sheldon, bir dağ yolunda trafik kazası geçirir. Kar fırtınasının ortasında baygın ve yaralı bir haldeyken, yazarın romanlarının saplantılı bir hayranı olan Annie Wilkes tarafından “kurtarılır”. Eski bir hemşire olan Wilkes’ın evine götürüp bir odaya kapattığı Sheldon neyle karşı karşıya kaldığını anladığında, hayal gücünün sınırlarını zorlayan “sancılı” günler de başlamış olacaktır.

  Şimdi burada önemli olan soru şu Neden karşıt güç olarak bir hayran kullanmayı tercih etmiş?

  Yazarın aklına bu nereden geldi?

  Anlam veremediğim şekilde bu dahi insanın eserlerinde beni etkileyen bir şey var. Editörüm Gülhan Çakır ile de fikir alışverişi yaptık. Mesela başından geçen bir olayı abartarak yazmış olabilir yada arkadaşından duyduğu bir şeyi. Gazete haberinden de esinlenmiş olabilir. Yada hikayemi nasıl daha fazla okuyucuya ulaştırırım düşüncesiyle yazmış olabilir.

  Bizce yazara göre ABD’nin her ıssız bölgesinde mutlaka bir deli veya sapık vardır tezini yürütmüş. Genelde tutkuyu abartmış olan erkektir. Ancak burada orta yaşların üzerinde bir bayan var.

  Misery kesinlikle bu türün değil, sinemadan hoşlanan her insanın seveceği bir filmdir. Yönetmen Rob Reiner’ın da hakkını yememek lazım. Reiner çok hoş detaylar ile bezemiş filmi sigara, kibrit, şampanya üçlüsü gibi.

  Misery ; Hem gerilim yaratmada, hem o gerilimi yedirmede inanılmaz başarılı olan bir film. En iyi King uyarlamalarından biri.

  İlgilenenler izlesin.

  Genel Yayın Editörü : MURAT KARAKAŞ

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler