More
  Ana SayfaELEŞTRİSon yılların en başarılı sosyal mesajlı korku filmi "Kapan"

  Son yılların en başarılı sosyal mesajlı korku filmi “Kapan”

  Senarist – Yönetmen: Jordan Peele
  Oyuncular:Daniel Kaluuya, Allison Williams, Catherine Keener, Bradley Whitford, Caleb Landry Jones,
  Yapımı: 2017 – ABD

  Chris sıradan bir siyahi gençtir. Sevgilisi Rose ile mutlu bir ilişkisi vardır. Rose bir gün Chris’i ailesinin mülküne davet eder. Avrupalı Amerikalı sevgilisinin ailesinde bir tuhaflık olduğunu sezen Chris bir süre sonra mülkte kalmakta olan siyahi kişilerin bir bir kaybolduğunu öğrenir. Bunun üzerine tuz biber olan şey ise başka bir siyahi adamın kendisine iş işten geçmeden gitmesi yönündeki uyarısı olur. Chris bir şeylerin ters gittiğini sezmeye başladığında kurtulması sandığından çok daha zor olacaktır…

  Biz isimli filmi yorumlarken Jordan Peele bir yönetmen olarak filmi bir uyum içinde kurgulayarak izletmeyi seviyor demiştim. izleyenler bilir kapan filmi gerçekten Distopik (Distopya, günümüzde ve gelecekte ideal olan toplumun giderek kötüleşeceğini, özellikle düzenin insanları terörize edip toplumsal bağların yok olacağını ortaya koyan bir bakış açısı.)… Distopik toplumlarda arzu edilmeyen olaylar olur ve kaos hakimdir. Elbette ki, distopya sinemaya da yansımış durumda.

  Hazırsanız Kapan filmini birde benim gözümden değerlendirelim…

  “Kapan” FİLMİNİ NEDEN İZLEMELİSİNİZ;

  Öncelikle şunu söyleyerek başlayayım… Evinizde koltuğunuza kurulup sevgilinizle birlikte, kahvenizi yudumlarken romantizm yapmayı düşünüyorsanız, bu filmden uzak durun. Sinema tarihi boyunca ırkçılık konusunu işleyen bir çok film çekilmiştir elbette. Irkçılığı ana tema olarak alan bir gerilim/korku filmi alışık olduğumuz bir durum değil. Irkçılık genel hatlarıyla incelendiğinde kendi kanını taşıyan, aynı dili konuşan, ve aynı soydan gelenlerin başka soylardan gelenleri aşağılaması olarak algılanır. Halen devam eden bir sorun bakınız 25 Mayıs 2020 tarihinde akşam saatlerinde Minneapolis’te 20 Amerikan doları sahte banknot ihbarı için gelen polislerden biri olan beyaz polis memuru Derek Chauvin’in kelepçeli şekilde yere yüzüstü yatırdığı Afro-Amerikalı şüpheli George Floyd’un boynuna 8 dakika 46 saniye boyunca diziyle bastırarak öldürmesi…Floyd’un öldürülmesi ve beraberinde gerçekleşen protestolar bize gösterdi ki bu konu halen ABD’de kapanmayan bir yara…

  Filme dönecek olursak kesinlikle kötü değil bana göre… Sadece teknoloji ve bilimden anlıyorsanız biraz saçma gelebilir. Ama her zaman söylediğim gibi komedi ve korku filminde mantık aranmaz. Kaliteli kurgusu ve sağlam senaryosu sayesinde son dakikaya kadar izleyiciyi kendine bağlamayı başarıyor. Ama bu noktada Biz filminden etkilendiğim kadar etkilenmediğimi de söylemezsem siz okuyucularıma saygısızlık yapmış olurum. Çünkü biz filminde bir değil birden fazla mesaj vardı.bu filmin yönetmenin kariyerindeki ilk uzun metrajı olması sebebiyle kusurunu görmezden gelmemiz gerektiğinide söylemezssem bu seferde yönetmen Jordan Peele’a saygısızlık yapmış olurum.

  Son olarak; Adım adım yükselen tansiyonu, ikna edici oyunculukları, başarılı çekimleriyle övgüyü hakediyor. Hala izlemeyen varsa bence izlesin.

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler