More
  Ana SayfaRÖPORTAJSinemamız'ın emektar oyuncuları, hayatımızda unutulmaz izler bıraktılar İhsan Ustaoğlu bu güzel isimlerden...

  Sinemamız’ın emektar oyuncuları, hayatımızda unutulmaz izler bıraktılar İhsan Ustaoğlu bu güzel isimlerden sadece biri kendisi ile samimi bir sohbete imza attık

  Bugünkü gibi güce ve paraya tapılmadığı bir dönemde olduğunuzu düşünün… Dışarıdan çok eğlenceli görünen bir hayatı var Sinemamızın, ama diğer bir gözle baktığınızda cumartesi ve pazar yok, bayram diye bir şey yok, yılbaşı yok. Ağır şartlarda çalışan işçi gibi yaşamış o dönem oyuncular ama şikayet etmemişler severek çalışmışlar yıllarca. işte bu yüzden Sinemamız’ın emektar oyuncuları, hayatımızda unutulmaz izler bıraktılar İhsan Ustaoğlu bu güzel isimlerden sadece biri kendisi ile samimi bir sohbete imza attık.
  Bize Kendinizden Bahseder misiniz ?

  “1963 Trabzon doğumluyum. İstanbul belediyesi konservatuvar tiyatro bölümü çıkışlıyım. Profesyonel Tiyatro, Dizi ve Sinema oyuncusuyum. Tiyatro Gazetesi tarafından 2017 yılında Tiyatroda Emek ödülüm var. Aynı zamanda 2018 yılında Şişli Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Sahnede 35. Yıl ödülüm var”.
  Sektörün artı ve eksileri nelerdir?

  “Bunu yanıtlamak bir hayli güç. Çok bileşen var çok paydaş var yani eksileri hala belirli bir meslek tanımının olmasıyla beraber çalışma saatlerinin özellikle görüntü dünyasında daha düzene sokulmaması ve SGK ile ilgili primlerin ödenmemesi denilebilir”.
  Güne başlamanın en iyi yolu nedir sizin için?

  “Siz güne başladığınızda bir çoklarınız belki ölü olarak başlıyorsunuz… Güne başlamanın en iyi yolu bence… Her gün biz insanoğlu için bir kazanç diye bakıyorum”.
  Yaşamak istediğiniz şehir hangisi ?

  “Yaşamak istediğim şehir aslında İzmirdi ama kendimi Adana’da buldum. Burayı da seviyorum. Eşimi seviyorum. Bundan ötürü yaşamak istediğim şehir şu anda Adana ve herhalde bir aksilik olmazsa da burada yaşamaya devam edeceğim”.
  Oyunculuk Kamera önü yada Tiyatro oyunculuğu diye ikiye ayrılır mı sizce?
  Oyunculuk oyunculuktur ama tabi detayları var. Sahnede oynamakla kamera önünde oynamak biraz fark ediyor. Yani ölçek olarak fark ediyor”.
  En son hangi kitabı okudunuz?

  “En son Charles Dickens’ın iki Şehrin Hikayesi’ni okudum”.
  Neden bu mesleği seçtiniz?

  “İlk 12- 13 yaşlarında Trabzon’da yaşıyorken Devlet Tiyatrosu’un bir oyununu izlemiştim. Orda karar verdim dedim ki ben sahnede olmalıyım. Zaten küçük yaşlardan itibaren taklit yeteneğim vardı. Taklit yapıyordum ve mesleğe de başladım”.
  Gençlerin mutlaka yapması gerek dediğiniz tavsiyeleriniz var mı ?

  “Ben tavsiyeleri sevmiyorum ama herkes kendi tecrübesini yaşar. Bu mesleği seçeceklerse bol bol kitap okusunlar, tiyatro izlesinler, kaliteli film izlesinler. Varsa seminerlere gitsinler. Atölye çalışmalarını oyunculukla ilgili özellikle kaçırmasınlar derim”.
  Son olarak sanatsal faaliyetler takipçilerine söylemek istediğiniz bir şeyler var mı ?

  “Takipçiler mutlaka amatör de olsa Sanat’ın bir dalıyla uğraşsınlar. Ben hayatımda Sanat uğraşısı olmayan kimseyi hayatıma sokmam. Ortalama kentli bir insan tiyatro izler, sinemaya gider. Resim sergisi müze vs.”

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler