More
  Ana SayfaELEŞTİRİSevdası BeşiktAŞK Olanlar İçin İç Isıtan Bir Sinema Filmi "Aşkın Saati 19:03"

  Sevdası BeşiktAŞK Olanlar İçin İç Isıtan Bir Sinema Filmi “Aşkın Saati 19:03”

  Sevdası BeşiktAŞK olanlar için hazırlanan futbol aşkı ile sanatın birleştiği “Aşkın Saati 19:03” sinema filminin ihtişamlı galası Kanyon Alışveriş Merkezinde gerçekleştirildi.

  Özgür Özgülgün’ün kaleme aldığı ve Hasan Gümet’in yönettiği oyuncu kadrosunda Berat Efe Parlar, Pascal Nouma, Feride Hilal Akın, Özgür Özgülgün, Bülent Çolak, Ayhan Taş, Ali Sürmeli, Muharrem Fındıcak, Aslı Bankoğlu, Hayko Cepkin, Kobra Murat, Bahtiyar Engin’in yer aldığı bir sinema filmi “Aşkın Saati 19:03”

  Yorumlaya başlıyorum; öncelikle “futbol dostluk, futbol kardeşliktir sözünü bir kez daha ana mesaj olarak aldığımız bir sinema filmi izleyeceğinizin garantisini ben bizzat veriyorum. Türkiye’de tribünde yada televizyon başında heyecanla izlediğimiz daha da doğru tabiri ile yaşadığımız ve yaşatıldığımız futbolun ağıza alınmayacak küfürler, saha içi ve saha dışı kavgalar v.b. Çok büyük iğrençlikler. Kusura bakmayında bu aşk değil, bu sevda değil. Bu psikopatlık, kendini bilmezlik maalesef. İşte sanat yine bizi eğitici gücünü bu sinema filminde gösteriyor. Benim dün akşam izlediğim sinema filminde sadece aşk var. Ama nasıl bir aşk. Öyle ya aşkında bir raconu var. Aşkın en temel insani duygulardan biri olduğunun altını net bir biçimde çizen senaryo var karşımızda. Özgür Özgülgün’ün kaleme aldığı senaryo özünde bana şunu yansıttı gayet net bir biçimde; Önce nereli olduğu, hangi mezhepten olduğu, hangi partiye oy verdiği daha sonra hangi takımı tuttuğu gibi özelliklerini merak etmek büyük yanlış. Karşımızdaki insanın kim olduğunu değerlendirmek bize mi kalmış? sorusuna gayet dik bir duruşla önce insan olalım. Karşımızdaki insanın kim olduğunun bir önemi yok o da bir insan bizden biri gerisi teferruat demiş bana göre. Ben bir eleştirmenim gördüğümü yazmakla mükellefim. Kafa yapımız çok farklı, ruh halimiz çok farklı. Aşkın Saati adı üstünde ama nasıl bir aşk saplantılı bir aşk mı? yoksa saf ve temiz bir aşk mı? aslında insanı insan olarak değerlendirsek ve düşüncelere saygı göstermeyi becerebilsek, şu an günümüzde yaşanan bir çok tartışma ortadan kalkacaktır. İşte bana göre bu senaryo saf ve temiz bir aşkı anlatıyor. Her insan eşsizdir. Ayrı partilerden, ayrı takımlardan olsa bile, her birey kendine özgüdür. Özellikle son zamanlarda ülkemizde ve dünyada yaşanan savaşlar, ölümler, kuşkusuz hepimizin canımızı sıkıyor. Saflığa, temizliğe ihtiyacımız var. Şüphesiz insan ilişkilerini daha iyiye taşıyacak tadında kararında bol Beşiktaşlı diyalogları barındıran samimi bir senaryo.

  Rejiden devam edeceğim yönetmen koltuğunda oturan Hasan Gümet zor zamanlarımızı daha çok katlanılır hale getirecek olan, saf ve temiz bir biçimde en temel insani duygulardan biri olan aşkın, Beşiktaş aşkının hikayesini aktarırken yer yer absürd bir dil kullanmış. Komedi dozu yüksek, dramı az bir bir çizgide ilerleyerek, bizleri finale ulaştırmayı hedeflemiş. Teknik açıdan sinema dili biraz zayıf. Ancak tutku ile, aşk ile yapılan, saygı duyulması gereken bir proje olduğunu ve başta Beşiktaş sevdalılarının daha sonra futbola ilgisi olan, olmayan herkesin seveceğini düşünüyorum. Sinemaya gidip destek olunması gereken özverili bir emek verildiğini düşünüyorum. Özellikle Onursal Başkan Süleyman Seba için saygı duruşu da ihmal edilmemiş. Şairler Parkı ile çarşısı ile her şeyiyle Beşiktaş ve biz Beşiktaş sevdalıları iyi bir biçimde biz seyircilerine aktarılmış.

  Özellikle Ali Sürmeli yine muhteşem bir performans sergilemiş. Aslında tüm oyuncuların oyunculukları doğal sanırım herkesin Beşiktaşlı oluşundan kaynaklı doğallık en belirgin haliyle bana net olarak geçti. Yani oyuncular aslında kendilerini oynadı bir bakıma çünkü hepsi Beşiktaşlı. Vallahi benim gördüğüm bu.

  Sonuç olarak özellikle Beşiktaşlı taraftarların çok seveceği yaşattığı duyguları ancak izleyerek anlayacağınız futbola ilgisi olan, olmayan herkesin seveceğini düşündüğüm temiz bir yedinci sanat çalışması olduğunu söyleyerek eleştirimi burada sonlandırıyorum. Ajandanıza not alın, gidin ve ailece keyifle izleyin.

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş

  1 Yorum

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler