More
  Ana SayfaTİYATRO"savaşmayan ölüdür, bizim gibiler için" Asiye Nasıl Kurtulur? Tiyatro oyunu yorumu

  “savaşmayan ölüdür, bizim gibiler için” Asiye Nasıl Kurtulur? Tiyatro oyunu yorumu

  “Asiye Nasıl Kurtulur?” isimli tiyatro oyunu dün akşam Cihangir Atölye Sahnesi’nde sahnelendi. Bizde sanatsal faaliyetler olarak oradaydık.

  Türk sinema tarihinin gözden kaçırılması hata olacak en iyi filmlerinden biri olan Asiye Nasıl Kurtulur? bu kez tiyatro sahnesinde… Aslında 1969 yılında Vasıf Öngören tarafından yazılmış oyun. Türkiye’nin en hararetli dönemlerinde yapılan “bize has bir tiyatro nasıl olmalı” tartışmalarının göbeğinde üretilmiş bir metindir.


  Vasıf Öngören; Türk tiyatrosunun 1960’lı yıllarda gerçekleştirdiği atılım içinde, oyuncu-yönetmen-oyun yazarı olarak yetişmiş çok yönlü bir tiyatro adamımız; Brecht’çi tiyatronun biçimsel özelliklerini, ülkemizin toplumsal-ekonomik-politik sorunları ile buluşturmayı başarmış, epik tiyatro yöntemini tiyatro yaşantımıza ilk kez kazanırmış bir tiyatro ustamızdır.


  Cihangir Atölye Sahnesi;  Arzu Gamze Kılınç ve Muhammet Uzuner’in 2017 yılında kurduğu bir tiyatro ve aynı zamanda bir oyunculuk okuludur.


  Oyunun konusu : Annesinin geçmişinden dolayı toplumda kabul görmemesine rağmen yaşamını ahlaklı sürdürmek için çaba gösteren, ancak yaşam koşulları gereği hayat kadını olan genç bir kızın hikayesini trajik bir dille anlatılıyor.

  Oyun üç söylem düzleminde gerçekleşiyor. Temel söylem düzlemi ; Gecekondu koşullarında yaşama savaşı veren asiye ve annesinin dramı dile getiriliyor. İkinci söylem düzlemi; Öyküyü seyirciyle birlikte izleyen küçük burjuva hanımefendi Seniye Gümüşçü ile yorumcu yer alıyor. Üçüncü söylem düzlemi ise oyunun sonunda oluşur ve izleyici konumundaki fuhuşla mücadele derneği başkanı ile oyun boyunca kişisel dramını yaşamış olan asiye karşı karşıya getiriliyor.

  Zordur kadın olmak diyor oyun bize. Korumak zorunda olduğu bir namusun ve sevmeye yasaklı töreleri vardır kadının. Erkeğin yanında yerini bilmelidir. Elde edildiklerinde  basit olurlar, elde edilezlerse konuşmalara meze olurlar. Kadın olmak eksikliktir, güçsüzlüktür. Eksik etektir kadın Aklı ermez. Vasıf Öngören bize has bir tiyatro böyle olmalı diyor.

  Oyunun dekoru ; Solda  tribün görünümünde bir dekor. Sahne girişinde 2 adet sandalye ve sahne gelişimine göre konan küçük aksesuarlar .(sandalye,masa vs.) çok güzel bir dekor anlayışı. Bence aynı başarı kostümde de gösterilmiş.

  Oyunu bir müzikal çerçevesi seyircinin düşünmesine zaman bırakmış.  Işıkta Onur Alagöz yerli yerinde ışık ve karartma  kullanmış. Oyuna ayrı bir renk katmış. Verilen görevini eksiksiz tamamlamış.

  Muhammet Uzuner yönetiminde teknik kadro ve oyuncu kadrosu tüm bütünüyle muhteşem bir ekip işi çıkarmışlar. Dakikalarca ayakta alkışlanmayı hak eden bir ekip vardı sahnede.

  Kısacası; Bu Sezon Tiyatro severlerin kaçırmaması gereken sağlam bir dram daha.

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler