More
  Ana SayfaRÖPORTAJSerkan Aydın İle İçten Ve Samimi Bir Sohbetin Kapısını Araladık…

  Serkan Aydın İle İçten Ve Samimi Bir Sohbetin Kapısını Araladık…

  Tiyatro çalışmaları devam eden, doğal bir pırıltı ve sevgi dolu bir yüreğe sahip olan, alçak gönüllü, saygılı, içten tavırlarıyla izleyicilerinin beğenisini kazanmış olan Aktör Serkan Aydın ile, geçtiğimiz gün tiyatro ağırlıklı bir sohbet gerçekleştirdik. Dilerseniz, çayınızı, kahvenizi yanınıza alın, sakin bir köşeye çekilip, okumaya başlayacağınız röportajın keyfini çıkarın.

  Bize Kendinizden Bahseder Misiniz Biraz?

  “1973 doğumlu olduğuma göre yarım asır geride kalmış, demektir.Küçük yaşlardan itibaren tiyatro hep ilgimi çekmişti.İçimde sahnede olmak gibi bir hayal vardı belli belirsiz.1988-2002 tarihlerinde O.B.B.Ş.T’da (Ordu Belediyesi Büyük Şehir Tiyatrosu) ve sonrasında Tiyatro PAS, İstanbul Dram Tiyatrosu, Tiyatro Su gibi özel tiyatrolarda çalıştım. Rumuz Goncagül, 403. Kilometre, Evlilik Düeti, Gül ve Ateş, Aşk ve Siyaset gibi pek çok oyunda görev aldım.Ayrıca Karadeniz Bölgesi’nde yerel ve ulusal kanallarda program yapmaya devam ettim. 1993’de tiyatro eğitimi için İstanbul’a gelerek Pera Güzel Sanatlar ve Yedi Tepe Oyuncuları’nda oyunculuk eğitimi aldım. Yine bu dönemde Kanal 6, Show Tv, Star, Kanal D, MTV, Kanal Türk gibi Ulusal Kanalların programlarında Oyuncu, Yönetmen Yardımcısı, Yönetmen olarak çalıştım. Ayrıca Ulus Film Production, Prestij Film, Balance Production’da Yönetmen Yardımcısı, Yönetmen ve Sanat Yönetmeni görevlerini üstlendim. Halen tiyatronline.com da yazıyorum”.

  Sizi Tiyatroya Yönlendiren Neydi ?

  “Az önce de belirttiğim gibi, küçük yaşlardan beri hep sahnede, ışıklar altında olmak, beğenilmek, onaylanmak, başka hayatları canlandırmak gibi bir arzum vardı”.

  Aile Nasıl Karşıladı Bu Durumu?

  “Çok sıcak bakıldı, destek gördüm diyemem başlangıçta.Üst üste gelen iki tiyatro ödülü sonrası, bu tutkumu, hiçbir koşulda geri adım atmayışımı onlar da görüp, onayladılar. Kabullendiler”.

  ” Aşk Ve Siyaset ” Oyununda Rol Almak Nasıl Bir Duygu ? Ya Tarık Günersel İle Çalışmak ?

  “Hayatın sunduğu bir armağan, desem. Elli yaş armağanı.Düşünün, Tarık Günersel’in yazıp, yönettiği bir oyunda başrol oynamak… harika bir ekiple çalışmak… oyun sonrası gelen olumlu tepkiler. Tarık Günersel ile her konuşmamız benim için bir eğitim semineri oldu. Günersel Konservatuarı’nda öğrenci olmak bir ayrıcalık”.

  Elli Yıl Kesişmesi Nedir ?

  “Tarık Bey’in oyun yazarı olarak ellinci yılı ve benim, az önce belirttiğim gibi ellinci yaşım”.

  Böyle Bir Başarı Bekliyor Muydunuz ?

  “Hep tekrarladığım gibi karşımızda Tarık Günersel Faktörü vardı. Bir oyuncu olarak, aldığım sorumluluk elbette çok ağırdı. En ufak bir hata tüm dokuyu bozardı. Çok özenle çalıştım, her detayı defalarca gözden geçirdim. Başarı mı bilemem, ama üst üste üç gece dolu salona oynadık, biletler bir kaç gün içinde tükenmişti”.

  Bu Oyunla İlgili Görüşlerinizi Birkaç Cümlede Aktarır mısınız ?

  “Tarık Günersel şifreleri, çok ince alt iletileri olan bir tekst yazmış.Her detay birbiriyle bağlantılı.Yere atılan ipek mendilden, şapka kutusundaki sürprize kadar. Hayali kişiler, gerçek bir zaman diliminde çoğalan çağrışımlar… rastlantısal benzerlikler. Melodram tadında bir komedi ve dram. Ben şuna inanıyorum, oyuncu var kılacağı karakteri içselleştirerek yaşamak ve yaşatmak zorunda hissetmezse, hissettiremez çünkü… Sorunuzun yanıtına dönersek, ” Aşk ve Siyaset ” akıcılığı yüksek ve yalın anlatımı, sıra dışı rejisiyle, her sözcüğünü, her mizansenini, her duygusunu oya gibi işleyerek, sakin ve keyif alınarak oynanacak bir metin”.

  Neden Tiyatro ?

  “Belki klasik bir cevap olacak ama hayat tarzım. Tüm dünyam. Öncem ve sonram. Nefesim hatta.

  Ordu’da Tiyatro İzleyici Profili Nasıl ?

  “En son, on beş yıl önce Ordu’da sahne almıştım. Sonrasında hep İstanbul vardı ve Hamburg, Frankurt, Köln, Viyana, Zürih, Amsterdam, Rotterdam, Brüksel’i kapsayan bir Avrupa turnesi. Dolayısıyla Ordu’da mevcut tiyatro izleyici profili hakkında bir şey söyleyemeyeceğim”.

  Edebiyatla Aranız Nasıl ?

  “Tiyatro sanatı üzerine yazılmış ve tiyatro sanatçılarının yaşam öykülerinin anlatıldığı kitaplar oldum olası ilgimi çekmiştir. Tiyatro yazınının temel eserleri diyebileceğimiz pek çok eseri okumaya devam ediyorum”.

  Tiyatro Sahnesinde Oynamak İstediğiniz Rol Ya Da Roller Nelerdir ?

  “Herhangi bir Çehov karakteri… bu arada halen yazılma süreci devam eden ” Arusyag Papazyan ” piyesinde dört ayrı karakteri canlandırmak istiyorum.Ve tabii, ” Arzu Tramvayı” n da Stanley ve Tarık Günersel imzalı “Hamlet”.

  Sahi, Tiyatroda Sizi En Çok Etkileyen Nedir?

  “Etkileşim… izleyiciyle kurulan organik ve duygusal bağ.Sahnede olmanın büyüsü, diyelim. Ve tabii, o adrenalin sağanağı”.

  Serkan Bey, Son Yıllarda Bizde De Giderek Yaygınlık Kazanan Bir Durum Var ; Oyuncunun İmaj, Basın, Proje İşlerini Üstlenmiş Bir Ekiple Yol Alması… Siz De, Bir Süredir Böyle Çalışma İçindesiniz Sanırım.

  “Şöyle açıklayabilirim, yaptığım işte çok mercekli bakış açılarına sahip olmak gerekiyor ister istemez. Doğru projede, doğru yerde bulunmak çok önemli. Bu konuda bir bilenle / uzmanla tartışıp ortak karar vermek kimi pürüzleri önceden giderebiliyor. Olası riskleri azaltıyor. Bu nedenle anlaşabileceğim ancak iş konusunda, gerektiğinde şiddetle tartışabileceğim biriyle çalışma kararı aldım. Bu işbirliğinde uzlaşma esas ilkemiz oldu.Arada ters köşeler de dursak bile, her kararda uzlaştık”.

  Son olarak Sanatsal Faaliyetler Okurlarına Ne Söylemek İstersiniz ?

  “Tiyatrosuz kalmasınlar… hayatın tüm renklerini bize sunan tiyatro gerçek bir gereksinim çünkü”.

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler