More
  Ana SayfaRÖPORTAJSanat adına çok yönlü yazar besteci yorumcu oyuncu ve gelecek için sanat...

  Sanat adına çok yönlü yazar besteci yorumcu oyuncu ve gelecek için sanat adına kalıcı ciddi kalıcı çalışmalar yapmak isteyen Sami Eryılmaz ile bir araya geldik.

  Sosyal medyada tanıştık sanat adına çok yönlü; Yazar, besteci, yorumcu, oyuncu olma çabası içinde ve gelecek için sanat adına ciddi anlamda kalıcı çalışmalar yapmak istediği kanısına vardım. Sesil Beyazkılınç bu genç yetenekli çocukta ışık var bir yetenek var var diyerek ona senaristliğini yaptığı Astral Hayat kısa metrajlı festival kapsamı ödüllü filmde başrol oynama şansı verdi. İmaj Magazin ödül gecesinde ödüle layık görüldü ve ödül aldı bu genç kardeşimizle sanat adına gelecek vaad ettiği için. Bende şahsım adına kendisi ile bir röportaj yapmak istedim. Cana yakın samimi insan canlısı bir kişiliği var kendisine beni kırmadığı teşekkür ediyorum.
  Keyifli bir sohbet oldu yüreğine sağlık.

  Hadi başlayalım…

  “Sami bu eseri yaptı, bu eser ses getirdi” diyebilmek.”

  Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?Merhaba Sami Eryılmaz ben. 1980 İstanbul doğumluyum. 7 kardeşin 6.sıyım. Oyunculuğa başladım, yazarım, besteciyim, yorumcuyum. Sektörü dışarıdan izleyerek gözlemleyerek iyi kötü taraflarını bilerek bilinçli başladım. Önce figüranlıkla sektöre girdim. Yıllarca figüran olarak oynadım. Sonra BDK Tv’de dokuz tane diyaloglu sahnem oldu. Ondan sonra diğer yapım şirketleriyle tanıştım. Sırada kısmet olursa farklı projelerim var. Güzel şeyler olsun istiyorum. Müzik sektöründe de varım zaten. Bestecilik kimliğim var, yazar kimliğim var, yorumculuk tarafım var yani çok yönlü sanatla ilgiliyim. Hem müzisyen hem oyuncu. İki sektörde de varım. Amacım kalıcı çalışmalar yapmak. İz bırakabilmek. Bir eserim olduğu zaman “Sami bu eseri yaptı, bu eser ses getirdi” diyebilmek. Bir projede oynadığım zaman oyunculuk olarak bunu yaptı ama gerçekten o duyguyu verebildi diyebilmek.

  “Ben oldum demeyeceksin.”

  Sizce başarının sırrı nedir?
  Yapmak için bir şey yapmıyorum. Sadece ses getirebilecek, sektörde beni isimlendirebilecek şeyleri yapmak istiyorum. Zaten isim olmak çok yıllar istiyor. Ben oldum demeyeceksin. Ben oldum dediğin zaman üç dört projede oradan kaybettin demektir. Sağlıklı olabilmek için uzun ve meşakkatli olan bu yolda tırnaklarımla kazıya kazıya sağlıklı çalışmalar yaparak yavaş yavaş biryere gelmektir maksadım.

  “Ana temam müzik müzisyenim ben.”

  Sanat anlamında ne tür şeyler üretmeyi seviyorsunuz?Ne tarz sanat eserleri üretmeyi seviyorsunuz?
  oyuncu arkadaşlarım beni sektörde oyuncu kimliğim ile ön planda olmak istediğimi biliyor ama ana temam müzik müzisyenim ben. Müzik benim ilk göz ağrım. Ben ilkokul zamanında okul korolarında başladım müziğe. İlk 88 yılıydı. Abim evlendiği zaman elime mikrofonu aldım. 8 yaşındaydım. Ben şarkı söylemeyi çok seviyorum. Ben üreticiyim. İlham geldiği zaman yazıyorum, beste yapıyorum. Oyunculuğu da çok seviyorum. Ama bir çıta varsa eğer hangi çıta daha yüksek diye sorarsanız müzik çıtası bir tık daha yukarıda. Oyunculuk bir çıta aşağıda. Ama ikisini de çok seviyorum.

  ” Sektörü dışardan izlerken iyi ve kötü taraflarını gözlemleyerek bilinçli başlamak istedim”

  Sektörün artıları eksileri nelerdir sizce?Sektörün olumsuz tarafları bu mesleği icra edenler tarafından iyi bilinmekte ben de bunları bilerek başlama çabası içine girdim. İnsanların iyi niyetini suistimal ediyorlar. Sektörde gerçekten bu işi hakkıyla yapan, bu işi çok seven, insanların iyi niyetini suistimal etmeyen, sanat adına güzel çalışmalar yapmak isteyenler, sanata değer verenler ve sanatçıya gerçek anlamda destek veren isimler çok var. Ama sektörün diğer tarafı da var. İnsanları olumsuz yönlendirebiliyorlar. Oyuncu olacağım diyorsun. Bir takım meblağlar vs. Alıp  insanları kandırıyorlar. Tabii ben iki sektörün de her iki tarafını gözlemleyerek girdim. Dedim ki ben oyunculuk ve müzik sektörüne gelince bu sektörü bildiğimi bir kere insanlara söyleyeceğim. bir gün sektöre girersem hata yapmamak ve bilinçli başlamak, adımlarımı sağlam atarak başlamak istedim. Sektörü dışardan izlerken iyi ve kötü taraflarını gözlemleyerek bilinçli başlamak istedim. Müzisyen ve oyuncuların düştüğü kötü durumları gözlemleyerek. Bir projeye gireceğim zaman bakıyorum yönetmeni kim, senaristi kim, daha evveliyatında bu insan kiminle hangi projelerde çalışmış.benim için sağlıklı olan neyse sektörde beni iyi yere taşıyacağını hissediyorsam zaten kabul ediyorum. Tek amacım sektörde bu işi yapan insanlar ile aynı yolda yürümek kalıcı ve sağlıklı olabilmek adına.İnsanlar ürettiği sürece varlar bende üretici bir insan olarak en iyisini yapmak hep kendimi aşmak için uğraş veriyorum.
  Güne başlamanın en iyi yolu nedir sizin için?
  Güne başlamanın en iyi yolu uyku benim için. Uykuyu çok iyi aldıktan sonra çok pozitif oluyorum ve verimli oluyorum. Gündelik işlerimi çok rahat hallediyorum. O zaman mutluyum, huzurluyum, verimliyim, daha sevecenim. Aslında çok pozitif bakıyorum hayata. Her zaman sevecenim ama bu insanın doğasında var uykumu almadığım zaman kendi adıma biraz agresif olabiliyorum., biraz verimim düşebiliyor. tabiki bende insanım herkes kadar yaşadığımız hayat şartlarından dolayı strese girip inişler çıkışlar yaşayabiliyorum.

  “Zeki insanlardan ne alabiliyorum? Konuşurken bana ne verebiliyorlar?”

  Hayran olduğunuz bir ünlü var mı?
  Tabiki var. Mesela Sezen Aksu hayranıyım. Bir de Bendeniz’i çok seviyorum. Çünkü biliyorsun Sezen Aksu ve Bendeniz’in ses tınıları, saç yapıları, yüzü çok benziyor. Sezen Aksu ve Bendeniz ekol olmuş isimler. Erkek sanatçılardan imparator  İbrahim Tatlıses çok büyük isimdir ve yeri bende çok ayrıdır zaten. Megastar Tarkan’ın sanatçı kişiliği ile örnek bir isimdir. Onu sanatsal yönüyle çok takdir ediyorum. V.b sanatçılar örnek olabilecek isimlerin yeri bende çok ayrıdır. Bülent Ersoy’un tınısı kulağı, sesi, kişiliği, zekası… aklı çok önemli. Bülent Ersoy bir konuştuğu zaman tüm Türkiye dönüyor ve bakıyor Bülent Ersoy ne demiş falan diye. Armağan Çağlayan çok zekidir mesela. Hülya Avşar’ı çok zeki bulurum. Hülya Avşar bir şey söylediği zaman bence insanlar iki kere düşünsün. Çünkü konuşurken düşündüren ve güzel mesajlar veren bir sanatçı. Nacizane arkadaşlarım tarafından zeki olduğum bilinir ben de konuşurken insanlara mesajlar veririm. çok sağılıklı olduğu yönünde hem fikirim bu konu ile ilgili. bu saydığım sanatçıların zeka ve bu tutumlarına hayranım.

  “Sanatsal faaliyetleri bence takipte kalın”

  Sanatsal faaliyetler takipçilerine, bu yazıyı okuyacak olan takipçilerimize söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

  Takipte kalsınlar çünkü sanatsal faaliyetler ekol olmuş isimleri çok iyi lanse ediyorbizler gibi daha yolun başında olan sanatçı adaylarını olmuş insanları gerçekten iyi lanse ediyor. takipte kalın.

  “Bugün arkadaşımla sorun yaşayayım ama ödül aldığında ben onu alkışlarım.”

  Hayatta sevdiğiniz yada sevmediğiniz şeyler nelerdir?
  Yalanı ve ihaneti hiçbir şekilde affetmiyorum. Ben doğru olan her şeyi savunuyorum ve arkasındayım. Doğru olun, gerçek olun, yalın olun, en önemlisi kendiniz gibi olun. Bugün arkadaşımla sorun yaşayayım ama ödül aldığında ben onu alkışlarım. Çünkü ben onunla olan problemimi ayrı tutuyorum. Her zaman bardağın dolu tarafına bakarım.  Bardağın dolu tarafı benim için her zaman için hep artı olmalı.  İnsanları seviyor olduğu gibi kabul ediyorum ve yüreklerine dokunuyorum ve yüreğime dokunan herkesi başımın üstünde taşıyorum.

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler