More
  Ana SayfaRÖPORTAJNotre Dame Quasimodo Müzikali'nde dansçı olarak karşımıza çıkan Nilüfer Ömürlü ile Müzikal...

  Notre Dame Quasimodo Müzikali’nde dansçı olarak karşımıza çıkan Nilüfer Ömürlü ile Müzikal hakkındaki fikirleri, kendi hayatı ve kariyeri ile ilgili keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

  Dans;  İnsanlık tarihi kadar eski, insanlığın konuşmadan önce ilk kendini ifade etme biçimidir. İnsanlığın varoluşuyla beraber ortaya çıktığı için tüm güzel sanatlarında anasıdır. Ritmik ve estetik hareketleri ile gözlere, bütünleştiği müzik ile kulağa hitap eden güçlü bir lisandır. Tüm dünyada tek ortak dil ve kültür varlığı olan dans, insanoğlunun sahip olduğu tek anonim sanattır. Dans yüzyıllar boyu dinsel, folklorik ve toplum dansları olarak iç içe bağlı olduğu müzik türleri ile gelişerek, değişerek bugüne kadar gelmiştir.

  Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakkabılar ve gökyüzüPeki dans sanatını icra etmek… Bu nasıl bir histir? Nasıl acayip birşey, her seferinde şaşıp kalıyorum bir gösteri izlerken. Onlar gösteri sanatlarının en renkli insanları. Çağlar içerisinde yaşadıkları değişimlerle toplum dinamiklerine uyum sağlayarak varlıklarını sürdürebilen özel sanatçılar.

  İşte bizde bu kez halen Kumbara Görsel Sanatların sahneye koyduğu Notre Dame Quasimodo Müzikali’nde dansçı olarak karşımıza çıkan ve harika performans sergileyenler içinden sadece birini konuk edelim dedik ve Nilüfer Ömürlü ile tüm sanatsal faaliyetler takipçileri için müzikal hakkındaki fikirleri, kendi hayatı ve kariyeri ile ilgili keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisini Sektörel Haber Merkezinde ağırladık ve merak edilenleri sorduk.

  Yoğun bir iş temposu ile koşturmaya devam ederken yinede bana ve sanatsal faaliyetler takipçilerine zaman ayırdınız teşekkürler Nilüfer hanım.

   Rica ederim. Bizim iş biraz böyle, pek program yapamıyoruz, her an bir şey çıkabiliyor. Ama size ayıracak vaktim her zaman var.

  Nilüfer Ömürlü Kimdir Sizi Tanıyabilir miyiz ?

  Öncelikle merhaba. İstanbul’da doğdum büyüdüm. Çok güzel bir çocukluğum oldu, ailem sağ olsun 🙂 Şükür ki sevgi dolu bir ailede büyüdüm. İnsan ilişkilerinde sevgi, saygı, özellikle de dürüstlük en önem verdiğim değerlerdir. Her zaman içi-dışı bir, olduğum gibi biri olmuşumdur. Üzüntümü, sevincimi, sevgimi her zaman sonuna kadar açık açık yaşarım. Her zaman doğallıktan yana olduğumu tüm çevrem bilir. Doğallığın en temiz güzellik olduğuna inanırım. Doğa aşığıyım. Sevgi aşığıyım. Dans aşığıyım 🙂

  Genel olarak hayatımdan bahsetmem gerekirse; Eğitim çağında başarılı bir öğrenciydim. Antalya Akdeniz Üniversitesinden Çevre mühendisi olarak mezun olduktan sonra, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Çevre Mühendisliği bölümünde de yüksek lisansımı tamamladım.

  Bu süreçte üniversitede proje asistanlığı yapmaktaydım. Yüksek lisans tezim, dünyada henüz yapılmamış yeni bir buluş niteliğindeydi. Hocalarımın da desteğiyle 2 yıllık bir araştırma ve laboratuvar çalışması sonucu Arıtma çamurlarından yakıt elde eden akademik bir çalışmaya imza attık. Ve tezim, uluslararası bilim dergilerinde akademik makaleler olarak yayınlandı. Fakat bu çalışmamın patentini alma döneminde canım babamın ani kaybını yaşadım. BEN :  (Başınız sağ olsun)

  Bundan sonraki süreç benim için önce bir kabus, daha sonra kendimi bulmamı sağlayan bir yol oldu. Tam üniversitede doktora’ya başlayacağım sırada ani bir kararla bir anda her şeyi bırakıp dansa yönelmeye karar verdim. Dans hayatımın her döneminde hobi olarak vardı aslında fakat hayat beni başka bir yola sokmuştu, ve artık çok geç diye düşünürken, babamın kaybıyla “biz bu hayatta ne yapıyoruz? Sonunda ölüm var ve her an ölebiliriz” gerçeğiyle yüzleştim. Ve o an yolumu değiştirerek, çok büyük beklentilere girmeden hayatımı dansa yönlendirmeye karar verdim. Çok değerli ve sınırlı zamanımı sevdiğim istediğim şeylerle geçirmeye karar verdim.

  Shaman Dans Tiyatrosu ile ilgili görsel sonucu

  İlk olarak Shaman Dans Tiyatrosu’yla bu güzel yola girdim. Dans ve sahne sanatlarıyla ilgili hemen her şeyi orada öğrendim diyebilirim ve çok kısa bir zamanda kendimi sahnelerde buldum. Birçok yurt içi – yurt dışı turnelerimiz oldu. Onlarla yüzlerce büyük sahnede ve projede dans etme fırsatım oldu. Şu an 8 yıldır profesyonel olarak dans etmekteyim.

  Kısaca hayallerimi gerçekleştirdim, bunun için her gün şükrediyorum ve kıymetini çok iyi biliyorum.

  Şu an yine muhteşem bir müzikalde dans etmekteyim. Kumbara Görsel Sanatların sahneye koyduğu Notre Dame’ın Kamburu Quasimodo Müzikali. Sizinle’de burada karşılaştık zaten. İyi ki karşılaşmışız. BEN : (Teşekkürler çok naziksiniz) 🙂

  Ayrıca geçtiğimiz yıllarda birkaç dizi projesinde oyunculuk deneyimlerim de oldu. 2009 yılında Kül ve Ateş dizisi ve 2015 yılında Kurtlar Vadisi Pusu ve son olarak geçen yıl 1 yıl süresince Kiralık Aşk dizisinde daimi yardımcı oyuncu olarak görev aldım.

  Özellikle Kiralık Aşk dizisindeki 1 yıllık uzun süreç, benim için hem değişik, hem kamera önü oyunculuk konusunda faydalı bir deneyim oldu.

  Dansçılık Dışındaki Zamanınızda Neler Yaparsınız ?

  Dans, hayatımda en çok keyif alarak yaptığım aktivitem, işim, hayat tarzım. Dansın dışında da doğada olmaktan çok keyif alıyorum. Doğaya aşığım. Ailem ve sevdiklerimle bir arada olmak da benim için en büyük keyif ve mutluluktur. Gezmeyi çok seviyorum. Gösteriler ve oyunlar dışında pek İstanbul’da durmuyorum aslında. Hem turneler dolayısıyla gezme imkanı buluyorum, bu da dansın en büyük avantajlarından biri benim için. Hem de özel hayatımda her fırsat’ta İstanbul’dan kaçıp doğaya gidiyorum. Saroz ve Kaş en sık kaçtığım yerler 🙂 Deniz kenarında vakit geçirmeyi çok seviyorum. Deniz kenarında kitap okurum, piknik yaparım, denize girerim, tabi yanımda sevdiklerim varsa daha da keyif alırım. Bazen hayatın beni yorduğunu hissettiğimde yoga ve meditasyon yapıp yeniden doğmuş gibi hissederim. Ve kendimle çok sık konuşurum. Ruhumla bedenimle her biriyle ayrı ayrı konuşurum ve her birini dinlerim. Kendimi dinlerim. Sevdiklerimi dinlerim. Ve her zaman iç huzurumu koruyarak içimden geldiği gibi yaşarım.

   

  Müzik Tarzınız Nedir?

  Kulağıma, ruhuma iyi gelen her tür müziği dinlerim. Bazen klasik müzikten keyif alırken, bazen arabeski damarlarımda hissedebilirim:) Ruh halime göre değişir.


  Gelecek İçin Planınız Nedir?

  Kafa dengim, ruh eşim, gerçek dostum, aşkım, ‘Her şeyim’ olabilecek güzel bir insanla hayatımı birleştirerek güzel bir aile kurmak, güzel sağlıklı evlatlar yetiştirmek istiyorum. Eşim dahil hepsini içtenlikle öpüp koklayacağım günler, benim geleceğim, benim hayatım olacak.

   Güne Başlamanın En Güzel Yolu Nedir Sizin İçin?

   Yaşadığım-yaşayacağım zamanlar ve bana emanet ruhum, bedenim, ailem, sevdiklerim, her şey için şükretmek güne başlamanın en güzel yolu bence. Bunların hep farkında olarak yaşamak çok güzel.

  En Güzel Şehir Hangisi Sizin İçin?

  Nilüfer Ömürlü :

  Antalya. Üniversiteyi orada okudum, hep güneşli, gökyüzü berrak, hava mis gibi, özellik’lede baharları ve kışın muhteşem bir havası var. Kaş’a da aşığım ben, cennet gibi. Genelde hep Kaş’tayım zaten.


  Notre Dame Quasimodo Müzikalinin İçinde Yer Almak Nasıl Bir Duygu?

  Muhteşem. Hem oradaki insanlar, başta yönetmenimiz Vural Bingöl ve yönetmen yardımcımız Arzu hanım, dansçı oyuncu arkadaşlarım her biri çok değerli güzel insanlar. Sevgili, saygılı, samimi bir ortamımız var ve birlikte çok eğleniyoruz. Bu yüzden bir aradaki sinerjimizde oyunda seyirciye çok güzel yansıyor. Orada bulunduğum her an iyi hissediyorum. Ayrıca müzikalin bana kattıklarını zamanla gördükçe daha da mutlu oluyorum. Dansın dışında tiyatral katkıları, oyunculuk üzerine katkıları da oldu bana. Ve bu dansla birleşince benim için daha da büyük bir keyif haline geliyor. Oradaki tüm dostlarıma çok teşekkürler:)


  Teklif nasıl geldi ve nasıl hazırlandınız?

  Çok ani oldu aslında, nasip, kısmet. Dansçı alımı yapılmıyorken kendim gidip yönetmenimiz Vural Bingöl ile görüştüm. O zaman tanışmıyorduk. Dansçı ihtiyacı da yoktu aslında. Fakat görüştükten çok kısa bir süre sonra yönetmen yardımcımız Arzu hanımın da onayı ve isteğiyle gruba dahil oldum. Hazırlık sürecinde çok heyecanlıydım, çünkü çok kısa bir sürede hazırlanıp oyuna girdim.

  Ama sonuç çok güzel oldu. Şuan 1 yıla yakındır beraberiz. Ve bana olan inançları, güvenleri sayesinde oldu her şey. Bana inandıkları için onlara çok teşekkür ediyorum.

  Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim Nilüfer hanım.

   Rica ederim. Ben de bu güzel röportaj için çok teşekkür ediyorum. Bu yolda bana destek olup beni sosyal medya üzerinden takip edip gelen tüm sevenlerime sonsuz teşekkürler.

  Genel Yayın Editörü : MURAT KARAKAŞ

   

   

  Kumbara Görsel Sanatların sahneye koyduğu

  Notre Dame Quasimodo müzikalini izlemek isteyen tüm sanatseverler

  detaylı bilgiye ve biletlere bu adresten ulaşabilirler.
  http://www.biletix.com/etkinlik-grup/116399433/TURKIYE/tr

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler