More
  Ana SayfaTİYATROMükemmel bir Shakespeare şöleni: ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ tiyatro oyunu yorumu

  Mükemmel bir Shakespeare şöleni: ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ tiyatro oyunu yorumu

  Shakespeare’ın ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ oyununun prömiyeri yoğun katılımla gerçekleşti

  Aleksandar Popovski’nin yönettiği ve başrollerini Levent Üzümcü, Neslihan Yeldan, Sezai Aydın ve Arda Aydın’ın üstlendiği ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ oyununun prömiyeri Uniq Hall’de gerçekleştirildi. Biletleri haftalar öncesinden tükenen oyunun prömiyerine ünlü isimler arasında gördüğüm hakan gerçek, Melisa Doğu, Mehti Aras Aydın’ da katıldı. Seyircilere ‘kırmızı ormanda’ büyülü saatler yaşatan oyun izleyenlerden tam not aldı.

  Daha önce iki kez Can Törtop’ un farklı yorumuyla Fazla Mesai Tiyatro Grubu tarafından izleme şansım oldu, dün akşam ise bu sefer Makedonyalı Genç Tiyatro ve Sinema Yönetmeni Aleksandar Popovski’nin çağdaş yorumuyla izledim.

  Popovski, Shakespeare’i sahnede yorumlarken yine cazip yollar keşfetmiş, metin ve performans arasındaki ilişkiyi daha belirgin biçimde işliyor. Aşk ana teması altında üç ayrı grubu, yani Atina kentinin aristokrasisini simgeleyen Dük, Hippolyta ve saray çevresinden oluşan grubu; dönemin kaba tiyatro kumpanyalarının hicvedildiği zanaatkarlar grubunu; doğaüstü varlıkların oluşturduğu grubu büyük bir ustalıkla makaraya alarak bir araya getiriyor. Sahne ve ışık tasarımları kusursuz güzel, kostümleri mükemmel, müzik düzenlemeleri oyuna özel bir hava katmış. yerinde kullanılan efektler sahne üstü eylemlere ciddi anlamda eşlik etmiş, koreografi ve dansçılar oldukça başarılı.

  Gelelim oyunculuklara : Oyuncu kadrosunun tamamı en yoğun anlatım aracının hareketleri olduğunun mükemmelen bilincinde; Arda Aydın için Dokumacı Nick Bottom (ara oyunda Pyramus) rolünde, izleyeni gerçekten kendine hayran bırakan  bir oyun veriyor, elli küsur yıllık tiyatro oyuncusu Sezai Aydın; bir anlamda hikayenin Başkahramanı  Puck’a kattığı performansı görülmeye değer başarılar diliyorum kendisine. Neslihan Yeldan  Tek kelimeyle harika söyleyecek kelime bulamadım kelimeler yetersiz ve Atina Dükü Theseus ve Oberon’da Levent Üzümcü; bu iki karakteri canlandırırken ki ustalığı gerçekten görülmeye değer bence.

  Bu oyunu izlemenizi, oyun sonunda tüm kadroyu içtenlikle alkışlamalısınız, bu arada Arda Aydın’ a özel olarak teşekkür etmelisiniz tiyatro severler.

  Kırmızı orman dekoru içinde akrobatlarla, modern müzik ve dansla renklenmiş, Levent Üzümcü, Sezai Aydın, Neslihan Yeldan,  ve Arda Aydın’dan görsel bir şölen sunan ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’nın’ 16 Kasım Ankara ve 29 Kasım İzmir biletlerine biletix.com.tr adresinden, oyunla ilgili tüm bilgilere de www.biryazgecesiruyasi.com adresinden ulaşılabiliyor.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler