More
  Ana SayfaELEŞTRİ"Miras haram mı? yoksa helal mi ?" Baba Parası sinema filmi...

  “Miras haram mı? yoksa helal mi ?” Baba Parası sinema filmi eleştirisi


  Yönetmen / Senaryo : Selçuk Aydemir
  Oyuncular : Ahmet Kural, Murat Cemcir, Devrim Yakut, Rasim Öztekin, Yağmur Tanrısevsin, Özgür Emre Yıldırım, Deniz Barut, Demir Karahan, Osman Alkaş, Ayhan Taş, Ferhan Şensoy, Oya Gürel, Kenan Civiniz, Ozan Aslan, Yağmur Karabal, Almila Ada, Zehra Yılmaz, Giray Altınok, Çorumlu Amir, Haydar Kuduz, Buse Çelik, Emre Keskin, Eylem Caner
  Türkiye / Komedi / 116 Dk.


  Eleştiyi geçmeden kısaca konudan bahsedeyim; Ülkenin en zengin insanının gayri meşru çocukları, babalarının ölümü üzerine büyük bir servete konar. Birbirinden farklı karaktere, kültüre, yaşam tarzına sahip olan kardeşler, kendilerine düşen payı almak için harekete geçtiklerinde beklenmedik bir durumla karşı karşıya kalır. Kardeşler, yasal varis olmalarına rağmen, mirasın tamamına sadece biri sahip olabilecektir; en kötü olanı. Babalarının mirasının bulunduğu kasanın şifresini bulan, tüm mirasın sahibı olacaktır. Şifre ancak ölen milyarder gibi aç gözlü, düzenbaz, acımasız, zeki ve uçarı biri tarafından bulunabilecektir. Kasayı açmak için büyük bir yarışa girişen kardeşler, bu süreçte kendilerini beklenmedik durumların içinde bulur.
  Değerlendirmeye geçiyorum sizi fazla bekletmeden; Selçuk Aydemir, kısa bir sürede çok az bir bütçe ile çekmiş olduğu Çalgı Çengi filmi. Yöresel bir aksilikler komedyası olan Düğün Dernek filmi serisi. İşler Güçler isimli dizinin tonuna yakın tondaki Ailecek Şaşkınız filminin ardından Ahmet Kural – Murat Cemcir ikilisini yine yanına alarak olağanüstü bir seyir zevki veren Baba Parası isimli komedi ile çıkıyor karşımıza bu kez ve yine daha önceki çalışmalarından aşina olduğumuz bir çok oyuncu ismi bir araya getiriyor, Rasim Öztekin ve Devrim Yakut gibi isimleri yine bir araya getiriyor. Çok fazla güldüğüm yerli komedi filmi olmuyor genelde. Ancak söz konusu Absürd Komedi ise bence Selçuk Aydemir bu işin hakkını veren bir isim. Beni bilen bilir bir sinema eleştirmeni değilim ancak eleştirinin ne olduğunu biliyorum film hakkında yine olumsuz eleştiriler yapılmış… Yapılabilir ancak zaman kaybı, gitmeyin vb. Eleştirilere karşıyım izleyen izlesin ona göre yorum yapsın.
  Zekice esprilerin havada uçuştuğu, kaliteli bir komedi filmi bence. Konusu itibarı ile abuk, tuhaf, ama komik. Sizi güldüren replikleri var ve Ahmet Kural, Murat Cemcir’in harika oyunculukları ile sıkılmadan izleyebileceğiniz bir film bence. Öncelikle filmin absürt bir film olduğunu unutmamanızı rica ediyorum… Çünkü mantığa ters sahneler size biraz abartı gelebilir. Absürt filmlerde bu tarz mantık dışı sahneler gayet normal… Absürd komedi sıradan bir komediye oranla daha eleştirel ve abartılı yaklaşır olaylara. Gerçeküstü ve alakasız birçok öğe barındırır.
  Sözün özü aksiyon ve komedi birleşimi bu kadar güzel olabilirdi. İzlerken sıkılmayacağınızı biliyorum para ve insana verdiği zarar üstüne kurgulanmıış, içten ve cana yakın bir film.
  Şimdiden iyi seyirler…

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler