More
  Ana SayfaELEŞTRİKendisinin ağzından duymayı en çok özlediğim adres barış manço moda 81300 İstanbul...

  Kendisinin ağzından duymayı en çok özlediğim adres barış manço moda 81300 İstanbul Barış Manço Müzesini Gezdim

  Ünlü sanatçının ailesi ile birlikte yaşadığı ve çalışmalarını yaptığı evi, 1984 yılında Manço, Whittall ailesinin hayatta kalan son fertlerinden satın almış ve restore ettirmiş. 19. yüzyıl Viktoryen tarzı yapı, 1999 yılında hayatını kaybeden sanatçının “Bir insan en son ne zaman bahsedilmekten vazgeçilirse, o zaman ölmüş sayılır.” sözünden yola çıkılarak ailesi, Kadıköy Belediyesi ve Türk Halk Bankası’nın ortak çalışması ile müzeye dönüştürülmüş.Yapının giriş kısmını oluşturan ilk katta salon, yemek odası ve kıyafet odası bulunuyor. Salona girdiğinizde ilk olarak sanatçının heykeli sizleri karşılıyor. Bir üst katta sizleri sanatçının eşyaları ile dolu olan yatak odaları bekliyor. Yapının son katında Doğukan ve Batıkan Manço’nun odaları yer alıyor. Girişin alt katı ise arşiv ve Şövalye Odası olarak düzenlenmiş.

  Genel bilgileri geçtikten sonra içimden geçenleri ve neler hissettiğimi yazayım;

  Öncelikle…Kapıdan içeri girdiğim de kokusuyla, bana en derinden hissettirdikleriyle ciddi anlamda onu yaşayacağımı hissettim sanki odadan hop diye çıkacakmış gibi içim bir tuhaf oldu. Bundan yirmi yıl önce, sanki öz abimizi kaybetmiş gibi üzüldük Barış Manço’nun aramızdan ayrılıp gitmesine. bir düşünün iletişim imkanlarının arttığı günümüzde böylesine samimi, halka yakın, ev adresini bile verebilecek kadar içimizden sanatçı daha var mı?… Vefatını ilk öğrendiğim günü hatırlıyorum akşam saatleriydi haberlerde gördüm bir inanmamazlık yaşadım. Çocukluğumda hep “Adam Olacak Çocuk” programına katılmak istemiştim. Çünkü biz 90’lar çocukları  için Barış abi aşırı sempatik ve sevgi dolu bir insandı. Yüzükleri, ayağındaki çizmesi ve ilginç kıyafetleri müzenin temelini oluşturuyor. Evin içinde gezerken hep tanıdık şarkılar çalıyor. Dinlerken müzik aletlerine, eski resimlere ve kişisel eşyalara bakmak beni acayip hüzünlendirdi. Evin her odası ayrı ayrı güzel. Eşyaların çoğu bir kaç yüzyıl yaşında.  Merdivenler yukarıdan bakıldığında piyano tuşlarını andırıyor. Banyosu çok görkemli, misafir yatak odası asıl yatak odasından daha cafcaflı.

  Müzenin içeriği oldukça iyi ancak köşkün bir zamanlar Manço ailesinin yuvası olduğunu düşününce ailenin mahremiyetini ihlal ettiğiniz hissine kapılıyorsunuz. Yani bana öyle oldu.

  O meşhur adresi (barış manço moda 81300 İstanbul) ziyaret etmek gerçekten inanılmaz bir tecrübe. bir an için çocukluğumuz, Barış abimiz ve hayatın kısalığı aklınızdan geçiveriyor.

  Genel Yayın Editörü : MURAT KARAKAŞ

   

   

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler