More
  Ana SayfaTİYATRO"Kendi düşen ağlamaz" Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz oyunu yorumu

  “Kendi düşen ağlamaz” Evdeki Hesap Çarşıya Uymaz oyunu yorumu

  Tiyatro Matine SUARE – Daphne Oyuncuları Tiyatro ekibi tarafından hazırlanan “EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMAZ”

  isimli tiyatro oyunu dün akşam Akatlar Kültür Merkezinde ikinci kez sahnelendi. İkinci gösterimde oyuncuları sanatçı dostları Mehmet Ulay, Mustafa Uzunyılmaz yalnız bırakmadı. Bizde sanatsal faaliyetler olarak onların heyecanına ortak olduk.İlk olarak oyunun konusundan bahsederek başlamak istiyorum. Bir akrabalarının düğününe gitmek isteyen Ayşem (Sibel Gökçe) ve Tarık (Hakter Balaban). Çocukları mert (İlkin Çakır) için bir şirketten Bakıcı talep ediyorlar. Bir yandan hazırlanırken bir yandan da bakıcıyı bekliyorlar. Kapı üç kez çalınıyor ilk ikisinde beklenmedik misafirler  Cemal (Ferdi Atuner) ve Hızır (Vural Buldu) Hızır birbirlerini kedi köpek gibi yiyen iki dünür. Olaylar tam kızışacakken kapı üçüncü kez çalınıyor ve içeriye Şuh güzel genç kadın Su (Tuğçe Sarıkaya) giriyor… İşte o andan itibaren gerçek komedi başlıyor.

  Yazar Kasım Uçkan tüm karakterleriyle bana göre eğlenceli komedi çıkarmış. Özenle oluşturulmuş dekor, kostümler. Yönetmen Hakter Balaban her zamanki gibi tüm karakterler üzerinde özenli bir biçimde çalışmış ve kendisi de Tarık rolünde başarılı bir performans sergiledi. Hakter Balaban’ın önceki çalışmaları’nda da olduğu gibi  insanı oyunda değilde kendi evinde akrabasını izliyormuş gibi hissettiren bir cana yakınlık var. Keyifli, eğlenceli ve sürükleyici bir oyun. Bence oyunda rol alan isimlerden zaten kötü oyunculuklar beklemek anlamsız olur. Sıkılmadan izleniyor, kurgu anlamında da başarılı, güncel espriler harikaydı, seyirciyi de oyuna katması ve birkaç absürd espri gözümden kaçmayan detaylar oldu.Tuğçe Sarıkaya gerçekten karakterin hakkını sonuna kadar vermiş, başkası olsa altından kalkamazdı gibi geldi bana siz ne düşünürsünüz bilmiyorum. Diğer karakterlere geçelim dilerseniz ; İlkin Çakır’dan başlayalım değerlendirmeye… Doğal sempatik güzel bir insan ve aynı zamanda iyi bir oyuncu “Mert” oyunun en sevimli karakterlerinden biri.Vural Buldu gerçek anlamda değer verdiğim birkaç insanın içinde olan değerli bir oyuncu özellikle oyunda karakterlere Ferdi Atuner ile birlikte üzerlerine düşenden daha da fazlasını katmışlar. Sibel Gökçe yine çok hoş ve eğlenceli izlerken keyif aldığım bir oyuncu sahnede olması bile yetiyor.

  Son olarak şunu söylemek istiyorum. Gerçekten çok güzel bir oyun izledim, Sanatta 35. yılını tamamlayan Hakter Balaban, Kasım Uçkan, Orhan Kökel başta olmak üzere tüm ekibe canı gönülden teşekkür ederim.

  Oyun hakkında daha fazla bilgi için :

  0 (530) 010 05  00

  0 (553) 486 23 03

  0(532) 063 69 70

  Genel Yayın Editörü : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler