More
  Ana SayfaTİYATRO"Karmaşa İçinde Sükûneti Bulmak" Kılçık Tezgah ekibinin yeni Aşağı Yukarı isimli oyunu...

  “Karmaşa İçinde Sükûneti Bulmak” Kılçık Tezgah ekibinin yeni Aşağı Yukarı isimli oyunu yorumu

  Cenk Tunalı ve Kılçık Tezgah ekibinin hazırlamış olduğu yeni yeni Aşağı Yukarı isimli oyunu dün akşam sahnelendi. Sanatsal Faaliyetler olarak biz de promiyer heyecanına ortak olmak için oradaydık.

  Aşağı Yukarı isimli oyun Akatlar Kültür Merkezinde seyirciyi selamladı.

  Öncelikle daha öncede bahsettiğim gibi tiyatronun her türünü severim ayırmam ve sevdiğim için giderim. Ama vodvilin yeri bende ayrıdır, iyi ve kaliteli bir vodvilin bende bıraktığı keyif ise apayrıdır. Vodvil yanılgılara ve olguların tuhaflığına dayandırılarak geliştirilir.

  Bu türün eniyi örneği kuşkusuz Yazar Ray Cooney, küçük ve beklenmeyen tesadüfleri, yanlış anlaşmalar, karakterlerin kimliklerini değiştirmeleri gibi öğeleri bir komedi atmosferi içinde hızlı ve çılgın bir üslupla anlatan nadir görülen  bir yazar.  Aşağı Yukarı isimli oyun Haldun Dormen ve güçlü sanatçılarla dolu bir kadro ile daha önce yapılmış Yukarıda biri mi var? isimli oyunun kılçık yazı ekibi tarafından yeniden yorumlaması ve başarılı bir uyarlama zor bir oyun olduğunu oyuncuların kendisine de söyledim dünyanın en iyi vodvil tiyatro oyunlarından biri dahiyane yazılmış bir oyun hızı ve hikayesindeki bütünlük ile türün tüm özelliğini taşıyor  vodvil türünün bütün öğelerini içinde barındırıyor.

  Gelelim günün kahramanlarına yani oyunculara Cenk Tunalı’nın tabiri ile onlar Kılçık Tezgahın kıdemlileri

  Bahar Çetin ile başlayalım yorumlamaya sahne enerjisi seyirciye yansıyor bence ayrıca sahnedeki küçük bir detayı yakalayıp espriye dönüştürdü bu da gözümden kaçmadı çok hoş bir durumdu oyuncunun durumu kurtarması, Berk Emili ile oyunda güzel bir ikili uyum yakalamış, rollerine iyice ısınmış başarılı bir ikili olmuşlar.  Elçin Akyüz  sempatik, tatli, sevimli sahneye yakışıyor  görsel sanatlar da, sahne sanatların da sempatiklik önemlidir.  Gözde Dalan için söyleyeceklerim arasında Saklankaç oyununda da farkettim sahneyi çok seviyor ve sahnede adeta evindeymiş rahat bu önemli oyun esnasında en ufak bir heyecan seyirciye hemen yansır. Uğur Ercan için ne söyeyebilirim izleyiciyi anlattığı öykünün gerçekliğine inandırdı bir ara hakikaten delirdi sandım o derece yani. Ulukan Ağdaş tüm oyunun başlangıç ismi  ünlü Rus Dansçı Rudiyef türkçesi olmadığı için dönen dolaplardan ve insanların onun için çabaladığından habersiz olup biteni izliyor ve gayet başarılı performans sergiliyor. Onur Yaldız Saklankaç isimli oyunda bölge müdürünü başarı ile canlandırmıştı yine üzerine düşen görevi başarı ile tamamladı ve seyirciden bence tam not aldı. Oyunun diğer başarılı isimleri ise Ahmet Yıldız, Ömer Kavrut, Hatice Köseali aralarındaki uyum oyunun aksadığı noktalarda bile durumu kurtarmaya yetiyor.

  Cenk Tunalı’dan da kısaca bahsedeyim bana küsmesin kendisi profesyonel anlamda bir eğitmen yaptığımız röportaj esnasında provasına şahit olmuştum başka bir oyunun ve şunu söyleyebilirim prova ve oyun sergileme döneminde ciddi eğitmenlik çabası veriyor ama bunu büyük bir özveri ile yapıyor ki bu da oyun esnasında ve sonunda seyirciye yansıyor.

  Özetle Türkiye’ye bir gösteri için gelen dünya çapında bir Rus Dansçı’nın yanlışlıkla, emekli bir amiralin evine konuk olması ve olayın saklanması için gelişen komik olaylar konu ediliyor hikaye içindeki kahramanlarımız çözüm yolları arıyor bu durumdan sıyrılmak için ve seyirci çözümün nasıl ve ne şekilde olacağını merakla bekliyor.

  Bu tür oyunları tercih eden seyirciler için gayet iyi bir seçenek.

  Yazan: Ray Cooney  Uyarlayan: Kılçık Yazı  ekibi  Yöneten: Cenk Tunalı

  Oyuncular : Ahmet Yıldız, Berk Emili, Ömer Kavrut, Hatice Köseali, Onur Yaldız, Gözde Dalan, Elçin Akyüz, Uğur Ercan, Ulukan Ağdaş ve Bahar Çetin.

  Aşağı Yukarı isimli oyun başarılı bir vodvil
  Cenk Tunalı ve Kılçık Tezgah ekibini kutluyorum
  Nice başarılar diliyorum.

  Genel Yayın Editörü : MURAT KARAKAŞ

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler