More
  Ana SayfaRÖPORTAJKardeş Ülke Azerbaycan’ın Onur Sanatçısı Cavanşir Hadıyev Sanatsal Faaliyetlere konuk oldu

  Kardeş Ülke Azerbaycan’ın Onur Sanatçısı Cavanşir Hadıyev Sanatsal Faaliyetlere konuk oldu

  Azerbaycan ve Türkiye’nin derin bağlarını ifade etmek amaçlı söylenebilecek en hoş ve en zarif ifade ‘‘kardeş’’ ifadesidir hiç kuşkusuz. Azerbaycan ve Türkiye’nin arasındaki sağlam dostluğun bir neticesi olarak ortaya çıkan bu bağlılık, geçmişin, şimdinin ve geleceğin en güzel örneklerden biridir. Biz bu röportajımızda sizler için Kardeş Ülke Azerbaycan’ın en ünlü isimlerinden biri olan Hadıyev Cavanşir Rüfetoğlu ile bir araya geldik. Ve keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

  Kendinizi Nasıl Tanımlarsınız ?

  “Ben Hadıyev Cavanşir Rüfetoğlu, 1969 yılda dünyaya geldim. 1976’ıda ortaokula gitdim.1986 cı yılda orta okulu bitirmişem. 1986’ıda Moskovoda SSRİ ortak birlik Devlet sinematografi Üniversitesine oyunculuk fakültesine girdim. SSRİ halk oyuncusu Profesör Aleksey Vladimirviç Batalov’un sınıfına orada 4 sene oyunculuk sanatı üzerine okudum ve ondan sonra Bakü’ye geri döndüm. Çeşitli tiyatrolarda oyunlara başladım. Bir süre sora kendimi sinema filmlerinde görmeye başladım. Yaklaşık 30’a yakın uzunmetrajlı film, televizyon dizisi, kısa metrajlı film, reklam filmi ve dublaj çalışmışmaları yaptım ve şu anda sinema filmi üzerinde çalışıyorum. AZERBAYCAN Cumhuriyeti Onur sanatçısıyım. Bir evladım var”.

  Sanata Ve Sanatçıya Verilen Önem Hakkında Düşünceleriniz Nelerdir?

  “Sanatçılar müzik olarak onlar düğün halk şenliğinde para kazanıyorlar. Oyunculuk sanatı öyledir ki, tiyatroda büyük paralara çalışılıyor. Ya da Oyuncuların para kazanması için sinema filmi veya dizide rol alması lazım, maaşa bağlanması için. Bizim ülkede Azerbaycan’da tiyatroların yavaş yavaş seviyesi yükseliyor. Maaşlar artıyor. Tiyatroların hepsi tadilat ile daha şık oluyor. çok daha güzel bir biçimde seyircilerin karşısına çıkmak için”.

  Son Dönemdeki Projelere Nasıl Dahil Oldunuz Bir Aydınlatabilirmisiniz Bizleri?

  “Pandemi zamanı ve pandemiden sonra son üç yılda dizi sektöründen uzaklaşmak istiyordum. Sanattan değilde diziden uzaklaşmak istiyordum. Zamanımı dizilere harcamak istemiyordum. Bir kaç ay öce bana bir teklif geldi. Yönetmen ve Yapımcı beni Baba Ocağında oyuncu olarak bir role uygun görmüşler beni çağırdılar. Bende teklifi kabul ettim”.

  Boş Zamanlarınızda En Çok Neler Yapmaktan Hoşlanıyorsunuz?

  “Aslında boş zamanlarım pek olmuyor. Oyunculuktan hariç bir şirketde Yapımcı olarak görev yapıyorum. Azerbaycan’ın silahlı kuvvetleri yeni işgalden kurtulmuş. Orada yeni tadilat işleri oluyor. Bakü gelişimi şirketi altında etkinlik “Bilmag Tv” youtube kanalının yapımcısıyım. Müzik dinlemeyi severim, gezmeyi severim. Daha çok kızımla iletişimde olmayı severim. Önceleri kitap okumayı severdim şimdi pek fırsatım olmuyor”.

  Canlandırmayı Çok İstediğiniz Bir Karakter Var Mı?

  “Tabiki de var. Viktor Hugonun “Notre Dame De Paris” eserinde Kambur rolünü canlandırmayı çok isterdim. Bir de tarihi karakter Şah İsmayıl Xeta’yı canlandırmayı çok isterdim. Yaşımdan dolayı kısmet olmadı. Yaş farkı engel oldu ama biraz genç olsaydım. Çok isterdim”.

  Setler Sizin İçin Neler İfade Ediyor?

  “Setler benim için her şey ifade ediyor. Setler benim için hayattır. Yani ben kendimi suyun içinde yüzen bir balık gibi mutlu hissediyorum. Çalışmaktan çok zevk alıyorum. Oyunculuk sanatından zevk alıyorum. Kendimi çok rahat hissettiğim bir dünya sanat dünyası”.

  Herkes Gibi Hayran Olduğunuz Ünlü Var Mı?

  “Tabi ki, çok sevdiğim büyük sanatçılar var. Mesela Türkiye’de Musa Uzunlar, değerli oyuncu Musa Uzunlar ile konuk oyuncu olarak yer aldığı, Azerbaycan’da çekilen, Mehmet Ulukan’ın yönettiği “Karanlıklar Çiçeği” dizisinde beraber kamera karşısına geçme şansım olduğu için gurur duyuyorum. Holywood’da ise favorim Keanu Reeves. İkisini de çok beğeniyorum” .

  Gelecek Planınız Nedir?

  “Sanat filmi çekmek istiyorum yapımcısı olarak yer almak hem de oyuncu olarak baş rolde oynamak istiyorum. Bunu dışında çekilmiş hazır bir dizi projesi var. Kısmet olursa devamı gelecek”.

  Son Olarak Bu Güzel Röportajı Okuyacak Olan Sanatsal Faaliyetler Takipçilerine Söylemek İstediğiniz Bir Şeyler Var Mı?

  “Sanatı sevin, tiyatrolara ve sinemalara gidin. Oyuncuları sevin,Oyunculara destek olun. Tiyatrolara ve sinemalara giderek sanata ve oyunculara destek oluyorsunuz. Sizin desteğiniz mutlaka Azerbaycan Cumhuriyeti, Türkiye Cumhuriyeti’nin parlak geleceğine hizmettir. Türkiye ile Azerbaycan da arasında sanat sayesinde çoklu işler birliği olması en büyük hayalim. Yaygın projeler olsun. Diziler, sinema filmleri olsun. Tiyatro oyunları olsun. Türkiye sanatın, Türkiye sanatçılarının, Azerbaycan Sanatçılarının başarılarına hizmet ediyor. Bizleri sevin çünkü bizde sizi çok seviyoruz”.

  Bu güzel röportajı sizlere ulaştıran kaynağımız Cavanşir Hadıyev’in Menajeri sayın Elshad Hakverdi’e teşekkür ediyoruz.

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler