More
  Ana SayfaHABERKardeş Ülke Azerbaycan’ın Onur Sanatçısı Cavanşir Hadıyev Rol Aldığı İki Sinema Filmi...

  Kardeş Ülke Azerbaycan’ın Onur Sanatçısı Cavanşir Hadıyev Rol Aldığı İki Sinema Filmi İle İstanbul Film Festivalinde

  15 Temmuz Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle gerçekleştirdiği 3. On5Sıfır7 Film Haftası, bu yıl dünya sinemasından darbe, direniş, özgürlük temalarında seçme yirmi filmle seyirciyle buluştu. Askeri darbeler kadar kolonyalizm ve emperyalizmin, yani sömürgeciliğin, ırk ayrımının, her türlü hak ihlalinin insanlık tarihi boyunca bir boyunduruk gibi Asya, Afrika ve Latin Amerika’da baskı rejimleri kurmaları, bağımsızlık yolunda toplumların başkaldırısıyla karşılaşmıştır. Değişik sanat dalları, her zaman kendi dil imkanlarıyla bu insanlık dışı uygulamalara karşı çıkmış, estetiğin ve evrensel insani değerlerin gücüyle eserler ortaya koyarak toplum vicdanının sesi olarak kendilerini göstermişlerdir.

  Bu yıl da program çerçevesinde, Endonezya’dan Malezya’ya, Azerbaycan’dan Türkistan coğrafyasına, Kore’den Rusya, İran, Türkiye ve Cezayir’e, Macaristan’dan Portekiz, Meksika ve Fransız Guyanası’na insanlığa damgasını vurmuş, yaşanan büyük acıların daha sonra zafere dönüştüğü birçok gerçek hikayeyi anlatan seçkin film beyaz perdeye yansıtılıyor. Kırgızistan’dan Sadık Şir-Niyaz, Azerbaycan’dan Elhan Caferov, İran’dan Hüseyin Laleh ve Türkiye’den Derviş Zaim On5Sıfır7 Film Haftası’nın onur konukları olarak yer aldılar. Hafta içinde ayrıca, yurtiçi ve yurtdışından alanlarında üstad olmuş şahsiyetlerin konuşmacı olarak bulunduğu “Sinemada Özgürlük: Sırlar ve Sınırlar” başlıklı bir de panel düzenlendi.

  Program çerçevesinde Azerbaycan’dan seçilen iki seçkin (Dervişlerin Kayıtları, Eskimeyen Hatıralar) filmde Kardeş Ülke Azerbaycan’ın Onur Sanatçısı Cavanşir Hadıyev’de rol alarak Azerbaycan’ı gururla İstanbul’da ve Türkiye’de temsil etti.

  Elhan Caferovun yönetmen koltuğunda oturduğu Eskimeyen Hatıralar sinema filminin onur sanatçısı Cavanşir Hadıyev savaşçı olarak karşımıza çıkıyor. Dervişlerin Kayıtları sinema filminde ise Avcı Kurbanı canlandırıyor.

  Sanatsal Faaliyetlerin büyük destekçilerinden Menajer Elşad Hakverdi’ye haber için teşekkür ederiz. Kardeş Ülke Azerbaycan’ın Onur Sanatçısı Cavanşir Hadıyev’e de sağlıklı sanat ile dolu bir yaşam dileriz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler