More
  Ana SayfaELEŞTRİ"kanunlar örümcek ağları gibidir; zayıfları ağa yakalanır, güçlülerse ağı delip geçer" Pardon...

  “kanunlar örümcek ağları gibidir; zayıfları ağa yakalanır, güçlülerse ağı delip geçer” Pardon (Nostalji)

  “Adalet dedikleri o kadar da adil bir şey değil demek ki”

  “Maalesef Pardon”

  Geçtiğimiz pazar günü sıkılmadığım sürekli izlemek istediğim bir filmi yeniden izledim.Üç arkadaşın (İbrahim,Muzo, Aydın) masum yere 6 yıl hapis yatmalarını konu eden hayranı olduğum Ferhan Şensoy’un Pardon filmini.

  Yoruma başlamadan Önce; Filmin zamanının çok ötesine giden bir mizahı olduğunu söyleyebilirim. Bence Türk Sinemasının abartısız en iyi filmlerinden biri.Eserin aslı bi tiyatro metinidir. ‘Çok Tuhaf Soruşturma’. orada, işkenceci amiri, rahmetli Tuncer Kurtiz oynamıştır ki övgüye şayandır.

  “Adalet, mülkün temelidir” her mahkeme salonunda duvarda yazılı klişe bir cümle. Peki acaba gerçekten öylemi? sorusuna yanıt arıyor değerli usta Ferhan Şensoy.

   “Pardon” filminde de mevzular adaletsizliklerden yola çıkılıyor… Mizahî unsurlar ön planda tutularak suratımıza sert bir tokat atılıyor (uyanmamız için). Bülent Kayabaş işkenceye karşı çıkan biri olarak karşımızda.Ferhan Şensoy ile Mekanı cennet olsun Bülent Kayabaş’ın diyalogları takdire şayan. Celal Belgil yine üzerine düşen sorumluluğun farkında… Yazılan karaktere efsane bir şekilde hayat vermiş. Hikaye Ferhan Şensoy’un “İbrahim” karakteri üzerinden ilerliyor. İbrahim’e suç arkadaşı olarak (Muzo, Aydın) Rasim Öztekin ve Ali Çatalbaş eşlik ediyor, Üç adam işlemedikleri  bir suç yüzünden suçlanıp çıkacakları günü bekliyorlar.Film sadece yaşadığımız ülkeyi değil… Bütün ülkelerin sorunlarını kapsıyor. Usta oyuncuların yorumu da filme başka bir güzellik katmış. Hepsi bana göre tek tek hayran olunacak güzellikte bir oyun çıkarmış. Adalet sistemimizi bu kadar güzel anlattığı için Ferhan Şensoy’a bir kez daha siz takipçilerimizin huzurunda  teşekkür ediyorum.

  Tek kelimeyle mükemmel bir film. Kesinlikle izleyin pişman olmayacaksınız.

  Genel Yayın Editörü : MURAT KARAKAŞ

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler