More
  Ana SayfaRÖPORTAJHer gün yüksek enerjiyle çalışan Erdal Türkmen ile çok özel Bir Röportaj

  Her gün yüksek enerjiyle çalışan Erdal Türkmen ile çok özel Bir Röportaj

  En çok izlenen televizyon programlarından biri “Televizyon Dizileridir”. Aşk, Macera, Komedi, Dram ve daha bir çok kategoride Dizi giriyor hayatımıza. İzlerken bir nebze kendi dertlerimizden uzaklaşıyoruz. Nasıl ki arkadaşlarımız ile yakından ilgileniyorsak, aynı şekilde düzenli izlediğimiz ve çok yakın olduğumuz dizi kahramanlarını da takip etmeye başlıyoruz. Artık kahramanları yakın arkadaşlarımız mış gibi algılıyoruz. İşte böyle bir isme konuk olduk şimdi de. Bu hayatta bazı konularda karakterli bir kişilik sergileyen bunları da atlatırım diyebilen, hayatın olumsuz şartlarına imkansız koşullarına göğüs geren Çiçek Taksi, Hayat Bilgisi, Aynı Çatı Altında, Derman, Yahşi Cazibe Gibi bir çok projede yer alan bir oyuncu ve o artık ünlü bir Youtuber sayın Erdal Türkmen. Kendisi ile Kendi hayatı ve kariyeri ile ilgili güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

  Ve merak edilenleri sorduk.

  Bize Biraz Kendinizden Bahseder Misiniz?

  Büyük patlamadan sonra dünya oluştu. (Gülüyoruz). Şaka bir yana, maddi zorluklar içindeydik. Yalnız; kendi meşreplerince sanatı seven, açık görüşlü bir ailede büyüdüm. 6-7 yaşlarımda baş rolünde Bülent Kayabaş’ın oynadığı “Bugün Bayram Bir Kaşık Ayran” adlı çocuk oyununu, tüylerim diken diken bir halde izledim. Ben de orada olmak istiyordum. Aradan yıllar geçti. 15-16 yaşlarımda Gırgır ve Fırt Mizah Dergilerinin kadrosuna profesyonel karikatürist olarak girdim. Oğuz Aral, Tekin Aral ustalarımla ve muhteşem yazar çizer kadrosuyla uzun yıllar çalıştım.Karikatüristliğe başlamam sahnede olma isteğimi durdurmaya yetmemişti. Ben de ikisini birleştireyim dedim. “İki boyutlu karikatürleri nasıl yaşayan bir hale getiririm?” sorusu beni oyunculuğa yönlendirdi. İşin doğrusu kendimi merak ediyordum. Ben hayata kendimi merak etmek için geldiğimi anladım. Hayat da beni anladı. Birbirimizi sürekli merak ediyorduk ve hala da ediyoruz. Ha, bu arada; okurlar “erdalturkmenshow” adlı youtube kanalıma abone olurlarsa sevinirim.

  Ülkemizde Sanata Ve Sanatçıya Verilen Önem Hakkında Düşünceleriniz Nelerdir?

  Daha fazla olabilir. Günümüz şartlarında çoğunluk hayatta kalmaya çalışıyor.

  Sanat Hayatınız Nasıl Başladı?

  “MSÜ GSF’ye girer girmez âtıl durumdaki tiyatro kulübünü canlandırdım. Birden fazla oyunu sahneye koydum. Birçok oyunun yönetmeliğini de yaptım. Bu arada karikatüristliğe devam ederken Show Tv’de “Şamata” adlı mizah programının skeçlerinde oynamaya başladım. Amacım bulduğum her yolla kendimi ifade etmek olduğundan, yabancılık çekmedim. 1999-2000 yıllarında Türker İnanoğlu tarafından kurulan Süper Kanal’da 2 yıl boyunca hafta içi hergün, canlı olarak yayınlanan “Gaf Ebesi” adlı ‘Tv Stand Up’ı adını verdiğim interaktif show programımı hazırladım ve sundum. Bugün YouTube’da eğlence-mizah adına yapılan birçok şeyi ben o zaman Gaf Ebesi programımda, tv’de yaptım aslında. TRT 1’de yayınlanan “Çiçek Taksi” dizisinde oynadım. Yine TRT 1’de yayınlanan “Bir Başka Gece” adlı programın skeçlerinde oynadım. Eylül 2006 tarihinde TGRT’de yayına giren “Aynı Çatı Altında” adlı sitcom’da oynadım. KANAL D’de yayınlanan “Derman” adlı dizide “Yetiş Kurtar” karakterini canlandırdım”.

  You Tube şu An Hayatınızın Önemli Bir Parçası. Peki, You Tube Dışında Neler Yapıyorsunuz? Anlatır Mısınız?

  “Tiyatro oyunu ve kitap yazıyorum”.

  Oyunculuk Hayatınızın Merkezi Mi Yoksa Mesleğiniz Mi Nasıl Bakıyorsunuz Oyunculuğa?

  “Meslek, iş olarak görüyorum. Neden böyle düşünüyorum? Çünkü her insan yaptığı işten büyüktür”.

  Sanat Anlamında Pek Çok Alanda Başarı İle Karşımıza Çıkıyorsunuz. Oyunculuk, Mizah Yazarlığı Ve Karikatüristlik Bunların İçinde En Keyif Aldığınız İş Hangisi Ya da Hepsi mi Keyif Veriyor?

  “Keyif almadığım işleri yapmaktan uzak duruyorum. Ki zaten yapamıyorum da. Yeteneklerimin hepsini değerlendirmek isterim. Neyse ki profesyonel anlamda da hepsini sergiledim. Kim bilir daha nasıl yeteneklerim var? Onları araştırıyorum”.

  Oyunculuğun Misyonunun Ne Olduğunu Düşünüyorsunuz?

  “İnsanın tek misyonu var kanımca. Kendini merak edip, en özgün şekilde kendini ifade etmesi”.

  Dizi Ya da Sinema Filmi Şu Anda Sektörü Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

  “Komedi yapmak gittikçe zorlaşıyor. Yöneticiler zaten karikatür gibi. Onlar daha komik. Normal olmayan bir komiklikte. İnsanlara cinnet getirtecek kadar”.

  Çiçek Taksi, Hayat Bilgisi, Aynı Çatı Altında, Derman, Yahşi Cazibe Gibi Önemli Projelerde Bir Kaç Sezon Rol Aldığınızı Biliyoruz Her Biri Muhteşem Ekiplerle Çalıştınız Dolayısıyla Projelere Nasıl Dahil Olduğunuzdan Sanatsal Faaliyetler Takipçilerine Bahseder Misiniz?

  “Torpilsiz, kendi emeğimle. İşinizi iyi yaparsanız başarılı olursunuz. İşinizi iyi yaptığınızda, eğer şartlar da müsaitse- bir diğer işe başlıyorsunuz”.

  Çiçek Taksi, Hayat Bilgisi, Aynı Çatı Altında, Derman, Yahşi Cazibe Gibi Önemli Projelerde Rol Aldığınız Illaki Anı Biriktirmişsinizdir Sizin Için Mahsuru Yoksa Bir Adet Anınızı Anlatabilirmisiniz?

  “Bahsi geçen dizilerin üzerinden çoook uzun zaman geçti. Belirgin bir anıyı hatırlayamıyorum şu anda. Tabii klasik olarak; hangi dizide hangi isimle oynuyorsanız insanlar sokakta size öyle sesleniyor. İyi, başarılı oynamışsanız sizi gerçekten dizideki o kişi zannediyor”.

  Son Olarak Bu Güzel Röportajı Okuyacak Olan Sanatsal Faaliyetler Takipçilerine Söylemek İstediğiniz Bir Şeyler Var Mı?

  “Başta da söylediğim gibi okurlar “erdalturkmenshow” adlı You Tube kanalıma abone olurlarsa sevinirim. Üstelik bedava. Bu “abone ol!” işi klişe gibi görünüyor yalnız, gerçekten ben de dahil insanlar beğendiyse, beğeniye tıklamayı, abone olmayı unutuyor. Herkesin kafası çok karışık. Sürekli hatırlatmak gerekiyor. Abone arttıkça daha fazla içerik için şevk oluşuyor. İnstagram ve Tiktok’ta da “erdalturkmen_” olarak varım. Takibe beklerim. Ayrıca; sitenizin daha da büyümesini, insanların daha çok sanata, kendi yeteneklerine yönlenmesini dilerim. Neşenizi, umudunuzu kaybetmeyin. Herkese sevgiler selamlar”.

  Genel Yayın Editörü :Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler