More
  Ana SayfaELEŞTİRİHem Çocukların Hem Yetişkinlerin İzleyebileceği Bir Sinema Filmi "Yıldız Tozu"

  Hem Çocukların Hem Yetişkinlerin İzleyebileceği Bir Sinema Filmi “Yıldız Tozu”

  “Yıldız Tozu” Sinema filmini geçen gün Gala gösteriminde izleme fırsatı buldum.

  Mustafa Kutlu’nun aynı isimli kitabından uyarlanan, Ahmet Sönmez’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği “Yıldız Tozu” Sinema filminin oyuncu kadrosunda Süleyman Biçen, Berat Çağan, Açelya Devrim Yılhan, Birgül Ulusoy, Serdar Özer, Toprak Can Adıgüzel, Türkü Turan yer alıyor.

  Aileleriyle birlikte küçük bir kasabada yaşayan iki küçük kardeş Kenan ve Mustafa’nın hikayesini konu ediyor “Yıldız Tozu”.

  Değerli Sanatsal Faaliyetler takipçileri kendimce yorumlayayım hazırsanız. Spoiler vermemeye özen göstereceğim. Filmin hikayesi doğum tarihim olan 1982 yılının yaz aylarından birinde kirlenmemiş insanların olduğu bir köyde yaşanıyor. Hikayenin baş kahramanları iki küçük kardeş Kenan ve Mustafa. Anne, Baba ve Haladan oluşan çekirdek bir ailenin üyeleri. Bir gün dayılarının Almanya’dan sevdiği kızı görmek ve ikna ederse Almanya’ya götürmek için gelmesi ve Kenan’ın abisi Mustafa’ya kırmızı bir bisiklet getirmesi ile trajikomik ve fantastik olaylar başlıyor. Fantastik kısım sonlarda bizleri ağlatacak derecede yüksek bir duyguyla geliyor orası Mustafa Kutlu’nun Romanını okumayanlar için sürpriz olsun. Sinemada izleyin.

  “Yıldız Tozu” Neden İzlenmeli ?

  Birincisi; Maalesef günümüzde insan olmak ve insan kalabilmek artık çok zor. Ego, kibir, hırs, maddiyat yani para ve geçinebilme telaşı, kötü düşünce, bencillik tüm insanların ortak özelliği olmaya başladı anne ve baba sevgisi, kardeş sevgisi tamamen yok oldu demeyelim de zalim yaşam şartlarında bizleri insanlıktan uzaklaştırmaya başladı diyelim işte “Yıldız Tozu” tamda bu noktada sıcacık hikayesi ile yeniden bize insanı insanı yapan vicdan, anne ve baba sevgisi, kardeş sevgisi, komşuluk, dostluk gibi uzaklaştığımız manevi değerlere yeniden yakınlaştırıyor. İkincisi; Bir çocuk için en değerli şeydir aile bireylerinden aldığı hediye heleki bu bir bisiklet ise daha değerlidir. Sokağın bir o ucuna, bir diğer ucuna düşe kalka da olsa sürmek. Kimseden destek almadan, sadece iki teker üzerinde bisikleti hareket ettirebilmek. Ve daha önemlisi bisikleti kontrol edebildiğini ilk fark ettiği an hissettiği mutluluk ve özgürlük duygusu sanırım tarif edilemez. Çocukluk yıllarındaki bu tarz duygular hiç unutulmuyor. Fakat “Yıldız Tozu” tamda bu noktada yine bir durup düşünme fırsatı veriyor ve diyor ki, bir çocuk için en değerli şey, aldığı hediye değil önce ailesidir. Bisiklet, Top belkide oyuncak bebek ya da araba kırılırsa tamir edilebilir. Ya da yenisi alınabilir ama kırılan kalp onarılamaz, ailenin verdiği huzuru hiç bir dünya malı veremez. Özellikle çocuklar saf, masum ve kırılgandır. “Ağaç yaşken eğilir” dolayısıyla özellikle ebeveynlerin çocuklarını eğitimine katkısı olacağını düşündüğümden izlenmeli.

  Geçelim iki diğer önemli konuya rejiye ve oyunculuklara; toplumun estetik algıları geliştirme özelliğinden sanat en sevdiğim hobi. Tiyatro benim için biraz daha ön planda genel olarak ama özellikle dünya çapında bambaşka bir yere sahip olan 7. sanat yani sinema benim içinde bambaşka bir yere sahip. Dolayısıyla izleyeceğim herhangi bir sinema filminin etkileyici bir sinema dili olması gerektiğine inanıyorum. Sinema filminin etkileyici bir sinema dili olması gerektiğinin bilincinde bir yönetmen bana Ahmet Sönmez. Olayları ana karakterin sesinden yavaş yavaş anlatan bir anlatım dili tercih etmiş. Akıcılıktan uzak kalmayarak, seyredene hitap edebilmeyi ve izleyeni canlı tutarak anlatabilen bir anlatım dili tercih ettiğini de söyleyebilirim. Drone çekimlerine, mekanlara, evlere, çocukların yüzdüğü Nehir’e bayıldım.

  Geçelim ikinci önemli konuya oyunculuklara; filmin bütününde tüm oyuncular canlandırdıkları karakterleri zevkle izlettirmeyi başarabiliyorlar. Bana göre Açelya Devrim Yılhan, Birgül Ulusoy, Serdar Özer, Toprak Can Adıgüzel, Türkü Turan çok büyük bir mücadele vermeden doğal oyunculukları ile her oyuncu karakterlerinin iç dünyasındaki duyguları yansıtmayı başardılar. Arada hikayeye katkıda bulunan Aynur Mutlucan ve Süha Bağdat’ı da es geçmeyeyim. Gelelim en sona sakladığım çocuk oyunculara iki küçük kardeş Kenan (Süleyman Biçen) ve Mustafa (Berat Çağan), başarılı göz dolduran dikkatleri üzerine çeken performanslarıyla geleceğin başarılı yıldızlarından olabileceklerini bana ispatladılar.

  Özellikle her mahallede bir tane muhakkak olması gereken felaket tellalı, müzevir çocuk karakteri ile Ahmet Yılmaz da beni benden aldı, Ahmet Yılmaz’ı izlerken gerçek anlamda rahmetli Sıtkı Sezgin’in “Öksüzler” filminde canlandırdığı karakteri hatırlattı.

  Sonuç olarak Ailece keyifle izlenebilecek umut vadeden filmlerden “Yıldız Tozu”

  Genel Yayın Yönetmeni : Murat Karakaş

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler