More
  Ana SayfaHABERHarıbülbül Azerbaycan Vizyon Tiyatro Derneğinin Sunumuyla İstanbul'da Yeni Proje Çok Yakında

  Harıbülbül Azerbaycan Vizyon Tiyatro Derneğinin Sunumuyla İstanbul’da Yeni Proje Çok Yakında

  Türkiye’de faaliyet gösteren “Harıbülbül Azerbaycan Vizyon Tiyatro Derneği” İstanbul’da yeni bir projeye başlıyor.

  Projenin hazırlığı ve gerçekleşmesi için Kemale Kamal Cabbarova, Letafet Refik, dr. Mine Bayrakeri, Elçin Imanov, Bahram Afsal, Süleyha Kara, Bülent Altay, Engin Aybirdi, Tamilla Cabbarova, Yunus Soyupek katıldılar ve yoğun çalışmalara başladılar.

  Projenin asıl amacı; Azerbaycan’ın büyük şairi Muhammed Fuzuli’nin beş yüz otuzuncu ve   Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük şahsiyet Muhammed Emin Resulzade’nin yüz kırkıncı yıl dönümünü kutlamak.

  Türkiyede Azerbaycan tiyatro kurucusu aynı zamanda derneğin genel başkanı Kemale Kemal proje hakkında “Derneğimizin temel amacı Azerbaycan kültürünün çeşitli alanlarını Türkiye’de daha yaygın bir şekilde tanıtmaktır. Bizim derin köklerimizi ispatlayan değer kültürümüzdür. Ve ne kadar zengin, derin olduğunu araştırarak dünyaya tanıtarak hedeflerimize ulaşa biliriz. Kültürümüz ve değerlerimiz bizim en güçlü silahımızdır. Aldığımız eğitim bize sanatın bir çok alanlarında araştırmalara yol açıyor. Tiyatro oyunları ile yan yana sergiler, belgeseller hazırlıyoruz. Biz bir çatı altında yıllardır bir birinden ayrı düşen kardeş ülkelerin kültür değerlerini birleştirerek karışık olan ekibimizle daha büyük hedefleri kapsamaya çalışıyoruz. Yeter ki, kimliyimizi, şahsiyetimizi koruya bilek, vatanımızı sevek, devlet ve devletçiliğimize alnı açık hizmet gösterek, insanlara faydalı ola bilek, şerefli ömür yaşayag. Şu anda “Mehtap’lı Gece” projesi üzerinde çalışıyoruz. Projenin ilk iki programını Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev’in imzaladığı kararnameyi icra etmek için yola çıkarak büyük program hazırlıyoruz. Azerbaycan Devlet Diasporunun Destek Fondunun katkılarıyla belgesel filmler, sergiler, sahnelenmiş programlar hazırlamaktayız. Ülkemizin bize gösterdiği ilgi ve desteklerden dolayı kurur duyuyorum. Başarıya ulaşılacağımıza inanıyorum.’’ şeklinde bilgi verdi.

  Detaylar ve gelişmeleri ilerleyen süreçte yeniden sizler ile paylaşacağız.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler