More
  Ana SayfaELEŞTRİGülhan İle En İyiler: Bülbülü Öldürmek

  Gülhan İle En İyiler: Bülbülü Öldürmek

  Yönetmen: Robert Mulligan
  Senaryo: Horton Foote
  Oyuncular: Gregory Peck, Mary Badham, Frank Overton, Robert Duvall
  Tür: Suç, Dram
  Yapım: 1962, ABD
  Yapımcı: Alan J. Pakula
  IMDB Puanı: 8.4
   
  Harper Lee’nin 1960’ta yayınlanan Plutzer ödüllü romanından 1962 yılında uyarlanan Bülbülü Öldürmek filmi en iyi kitap uyarlamaları arasında yer alıyor. Bülbülü Öldürmek kitabı klasikler arasında yer alırken filmi ise pek çok ödül kazandı. Filmin ana kahramanı Atticus’u oynayan Gregory Peck senaryoyu okur okumaz rolü kabul eder ve bu senaryo ona “En İyi Erkek Oyuncu” Oscar’ını getirir. Ayrıca film 1993 yılında “En İyi Sanat Yönetmeni” ve “En İyi Uyarlama” dallarında da Oscar kazandı.
  1930’lu yıllarda ABD’nin güneyindeki Alabama’nın bir kasabasında geçen film, ırkçılığı ve eşitsizliği konu ediniyor. Nefret ve ön yargının hakim olduğu kasabada yaşanan olaylar sizlerin de kendi yaşantınızda benzerlerine tanık olabileceğiniz olaylardan.
  Yazar kendi söylemek istediği sözleri ve anlatmak istediklerini Atticus karakteri üzerinden anlatıyor. . Atticus son derece erdemli bir avukat. Hem çocuklarına hem komşularına karşı sergilediği tutum son derece ‘doğru’ olsa da, bu didaktik tutum izleyiciyi hiçbir şekilde sıkmadan dengeli bir şekilde sürdürülüyor. Filmde işlenen bülbül motifi ise masumiyeti simgeliyor. Atticus’un çocukları ile yaptığı sohbette şu söz geçer: “Bülbüller yalnızca bizi eğlendirmek için müzik üretirler. Bahçeleri yağmalamazlar, tarlalarda yuva yapmazlar. Yalnızca şarkı söylerler. Hem de yürekleri paralanana dek… İşte o nedenle günahtır bülbülü öldürmek.”
  Konusu
  Scout (Mary Badham) ve Jem (Phillip Alford),  henüz çok küçükken annelerini kaybedince babaları Atticus Finch ve ile birlikte yaşamaya devam ederler. Ev işleriyle de Calpurnia ilgilenir. Çocuklarıyla ilgili bir baba olan Atticus, çocukları okula başlamadan onlara okuma yazma öğretir ve onların karşılaştıkları sorunlarda yaşamla ilgili öğütler verir.
  Film iki hikaye üstünden ilerliyor. İlki, Scout , Jem Finch ve Charles Baker Haris’in yaptıkları sohbetten anladığımız kadarıyla komşuları olan Arthur Boo Readly ile ilgili. Boo’nun babası geçerken Jem, Charles’a Boo’nun babası ve Boo ile ilgili şunları söylüyor : “Dünyanın gelmiş geçmiş en kötü adamı geçiyor. Neden mi? Boo adında oğlu var. Çocuğu yatağa zincirliyor. Sadece geceleri herkes uyurken ortaya çıkıyor. Ayak izlerine bakarsan boyu iki metre olmalı. Yakalayabildiği kedileri ve sincapları çiğ çiğ yiyor. Yüzünde baştan aşağı uzun bir yara izi var. Dişleri sapsarı ve çürük. Her zaman salyaları akıyor.” Çocukların korktukları ve merak ettikleri Boo ile ilgili gizem filmin sonuna kadar sürüyor.
  Diğer hikaye ise Atticus Finch’in genç bir kadına tecavüz etmekle suçlanan bir Afro Amerikalının savunmasını üstlenmesi ile başlıyor. Atticus bu davayı üstlenmesinin nedenini çocuğuna şu şekilde açıklıyor: “Başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim. Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır.” Bu görüşle davayı sonuna kadar savunan Atticus, duruşma boyunca Tom Robinson’ın haklılığını ispatlayacak güçlü delilleri mahkemeye sunmasına rağmen, karar Tom’un suçlu olduğu yönünde çıkar. Bunun üzerine kaçmaya çalışan Tom vurularak öldürülür.
  Scout, müsamere için giydiği kostüm üstündeyken abisi ile birlikte karanlık bir ormandan geçerken, Tom’a iftira atan Mayella’nın babası, Bob Ewell’ın saldırısına uğrarlar. Jem yaralanır. Scout ise Boo’nun da yardımıyla kaçmayı başarır. Daha sonra Boo ve Bob arasında çıkan olayda Bob kendi silahıyla ölür. Boo ise Jem’i kucağında taşıyarak evine getirir. Eve geldiğinde Scout’ın kaçmasına yardım edenin  Boo olduğunu hatırlar ve bunu babası Atticus’a söyler. Erdemli bir avukat olan Atticus bu durumun bildirilmesi ve Boo’nun ceza alması gerektiğini düşünür. Fakat kızı Scout, bunun bülbülü öldürmek olacağını hatırlatır.
  Filmin Asıl Başarısı
  Oyunculuğun yanı sıra filmi başarılı kılan öğelerden bir diğeri kitaba sadık kalınarak uyarlanmış senaryosu. Filmin anlattıkları, karakterlerin arasında geçen diyaloglarsa unutulmayacak cinsten.
  Filmin başından sonuna kadar karakterlerin pek çoğu derin bir değişime uğrar. Jem ve Scout, ailesinin kendisi için yarattığı güvenli ortamdan çıkar ve hayatta var olan ırkçılık, ölüm, nefret gibi kavramlarla tanışır. Artık olgunlaşırlar ve bunun sonucu olarak da öğrenmeleri gereken dersi alırlar: Bülbülü öldürmek günahtır.  Filmin başında herkesin korktuğu bir canavar olarak gördüğü Boo ise, filmin sonunda gerçek bir kahramana dönüşür ve Scout ve Jem’in hayatını kurtarır. Film boyunca birkaç kez Jem’e hediyeler de gönderen kişinin Boo olduğunu ve onun aslında kötü birisi olmadığını,  fiziksel özelliklerinin de hiç anlatıldığı gibi olmadığını görüyoruz. Böylece filmin son sahnesiyle korktuğumuz şeylerin aslında hayatımızı güzelleştiren şeyler olduğunu tekrar hatırlıyoruz. Filmde korkulan, ön yargı ile yaklaşılan bir diğer konu da siyahi olduğu için suçlanan ve nefret edilen Tom Robinson. Duruşmada Atticus’ın savunmasıyla Tom’un aslında suçsuz olduğunu, sadece Mayella’ya acıdığı için ona karşılıksız bir şekilde yardım ettiğini öğreniyoruz.  Dahası, Mayella’ya zarar verenin kendi öz babası olduğunu anlıyoruz. Ten renginden dolayı topluluklar tarafından dışlanan, hor görülen, suçlanan Tom, aslında insanların hayatlarını güzelleştirirken, Bob Ewell, kendi kızına zarar verecek kadar zalim biri olduğu bilinse de, toplum tarafından masum olarak görülür.
  Film tam da olması gerektiği gibi bittiğinde üzerimizde derin bir etki bırakıyor. Film sonunda hayatlarımızı güzelleştirmekten başka bir şey yapmayan kendi hayatlarımızdaki bülbülleri düşünüyoruz. Ayrıca, toplum tarafından normal olarak algılanan kavramların tekrar sorgulanması gerektiğini düşünüyoruz. Bir tarafta ten rengi siyah olan Tom, diğer yanda kızına şiddet uygulayan bir baba. Hangisini normal olarak algılamamız gerekiyor? Hangisine tepki göstermeli ve dışlamalıyız?
  Gülhan Çakır
  @glhn.ca

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler