More
  Ana SayfaELEŞTRİEvde kalanlara Sinema filmi önerileri -1 (Parazit)

  Evde kalanlara Sinema filmi önerileri -1 (Parazit)


  Yönetmen Bong Joon Ho
  Oyuncular: Song Kang-Ho, Woo-sik Choi, Park So-Dam
  Ülke Güney Kore

  Yoruma geçmeden önce Parazit filminin konusuna kısaca göz atalım değerli sanatsal faaliyetler takipçileri;

  Kim Ki-taek, karısı Chung-sook, oğlu Ki-woo ve kızı Ki-jeong ile küçük bir yarı bodrum katında yaşamakta, düşük ücretli işlerde çalışmakta ve ay sonunu getirmek için mücadele etmektedir. Ki-woo’nun yurtdışında eğitim almaya hazırlanan arkadaşı Min-hyuk, zenginlik getirmesi için bir bilgenin taşını Kim ailesine hediye etmiştir. Varlıklı Park ailesinin kızı Da-hye’nin İngilizce öğretmenliğini yapan Min-hyuk, işi devralması için Ki-woo’ya üniversite öğrencisi taklidi yapmasını tavsiye eder. Ki-woo’nun işe alınmasının ardından Kim ailesinin tüm fertleri birbirinden bağımsızlarmış gibi görünerek ve çok yönlü yetenekleri olan çalışanlarmış gibi rol yaparak Park ailesinin hayatına dahil olurlar. Ve geçek hikaye bundan sonra başlar.

  Evet hazırsanız geçiyorum yorumlamaya;

  Parazit, kelime anlamıyla bir canlıya bağımlı olarak yaşayabilen ve üzerinde yaşadığı canlıya zarar da verebilen organizmalara deniyor. Ve filmin adının neden parazit olduğunu anlamamız için filmin ilk yarısını iyi izlememiz gerekiyor. Spoiler vermeyi sevmeyen biri olmadığımı ve konuyu detaylıca anlatma gibi durumlara girmediğimi zaten biliyorsunuz sevgili takipçilerim…

  Zengin-fakir ilişkileri dizi ve filmlerde klişedir ancak böylesine etkileyici bir o kadar sarsıcı bir şekilde işlenmesi bana inanın çok şaşırtıcı film özellikle bu anlamda beni çok etkiledi. Konu kısmında bahsettiğim gibi… Kim ailesinin tüm fertleri birbirinden bağımsızlarmış gibi görünerek ve çok yönlü yetenekleri olan çalışanlarmış gibi rol yaparak Park ailesinin hayatına dahil olması ile başlayan hikaye…

  Filmin içinde yavaş yavaş karakterlerin ne kadar kötü şartlarda yaşadığını ve o hayata ne kadar adapte olduklarını bizlere gayet inandırıcı biçimde aktarıyor bence. Böyle bir öyküden, iki saatlik keyifli bir kara komedi çıkarmak, neresinden baksanız büyük bir sinema becerisi gerektiriyor…

  Yönetmen Bong Joon Ho’ya yaratıcılığı karşısında şapka çıkaracaksınız. Aile içi bağlardan ziyade, modern kore’de sosyal adaletsizlik ve sınıf çatışmasının yıkıcı etkisine odaklanmış bu filmde… Ne durumun absürtlüğünü çok abarttı, ne de gerilimi aşırı ön plana çıkarttı. Filmin içindeki şiddet sahnelerini bile gayet doğal yansıttığını düşünüyorum.

  Genel olarak ele aldığımda… Oyunculuklar, görüntü yönetmenliği, mekanların amaçlarına hizmet edişleri gibi birçok ayrıntı gayet yerindeydi.

  Oyunculuklara değinelim birazda;

  Song Kang-Ho her role, her türe şıp diye oturan büyük bir aktör bana göre. şu ana kadar kötü bir iş yaptığını hiç görmedim. Song Kang-Ho’nun dışındaki oyuncuların oyunculuklarını gayet başarılı buldum.

  Özetle aldığı ödülleri sonuna kadar hak eden film diyebilirim gayet sağlam bir sinematografiye sahip. Aynı ciddiyeti, öyküsünü seyirciye sevdirme konusunda da gösteriyor. Bu kadar başarılı bir senaryonun ödülsüz kalması sürpriz olurdu. Parazit filmi 72’nci Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazandı..
  Bence kaçırmayın bu yazıyı okur okumaz hemen izleyin.

  İyi seyirler…

  Genel Yayın Editörü : MURAT KARAKAŞ

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Yeni İçerikler